Jump to content

Photo

Atentie cand cumparati masina inmatriculata dupa 2007 ( sa nu fie teapa cu taxa )

• Please log in to reply
370 replies to this topic

#1 florin_gti

florin_gti
  • Oraş:Otopeni
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:GOLF4 , GOLF 3
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 06.02.2013 @ 08:45

Postez acest subiect deoarece eu eram cat pe ce sa o patesc cu masina sotiei si anume ......

Am cumparat o masina care era inmatriculata in rom in 2010, deci automat nu mai trebuie platita taxa de prima inmatriculare , numai ca .............atunci cand am ajuns cu actele in brate la ghiseu sa dapun actele ptr inmatriculare m-i sa cerut adeverinta de la administratia financiara precum ca taxa ptr masina respectiva nu a fost restituita ..............Cum suntem in rom incepe soul , ma duc la ilfov la mine cer acest document depun si acolo o multime de acte si dupa 5 zile primesc rasp ( taxa nu a fost restituita ) am rasuflat usurat , asa ca aveti gija mare cand cumparati o masina dupa 2007 lund in cosiderare ca taxa a fost platita solicitati fostului proprietar adeverinta din care sa rezulte ca taxa nu a fost restituita , am vazut ca se elibereaza acest doc ptr cei care vindeau masina

Bafta ptr cumparatori sper sa tine cont de acest fapt !

Posted Image

#2 dox99

dox99

Nick anterior: dorin99

• Oraş:Târgu Mureş
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf mk4/mk1
  • Motorizarea:101cp+/54cp

Posted 06.02.2013 @ 08:54

din ce am auzit eu, poti sa duci si hotararea judecatoreasca ca taxa s-a restituit conform legi si nu se mai plateste

#3 florin_gti

florin_gti
  • Oraş:Otopeni
  • Model:GOLF4 , GOLF 3
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 06.02.2013 @ 10:01

Problema este urmatoarea .........Trebuie sa facem ceva o petitie ceva prin care sa propunem la legea respectiva un amendament in care proprietarul dupa ce a vandut masina sa nu mai poata formula cerere judecatoreasca prin care sa solicite restituirea taxei, ptr ca apare urmatorul fenomen , cumperi o masina cu taxa platita la un anumit pret vanzatorul oricum o vinde cu un pret mai mare decat o masina neinmatriculata deci mai castiga si de acolo o parte din taxa investita , iar cand tu cumparatorul te hotarasti la randul tau sa o vinzi ptr ceva mai bun te trezesti ca nu o mai cumpara nimeni ptr ca figureaza cu taxa restituita !

Stai cu gandul ca o poti vinde linistit si cand ajungi la acest punct vezi ca nu o mai dai decat pe pret de nimic !!!!!!!!!!!!!

#4 uhu10uhu

uhu10uhu
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 06.02.2013 @ 11:07

Pai e portita in plus pentru samsari si asta:

Exemplu. Samsarul cumpara masina de 4400 euro din germania pe firma.

O inscrie la noi pe persoana fizica( contract fals, etc) si scapa de 400 euro tva.

Plateste taxa 1600 euro (G4 tdi)

O vinde unui om cinstit cu 6000.

Recupereaza taxa.

Profit: 400+1600= 2000 euro. Jumatate din valoarea masinii. Asta fara alte adaosuri.

Il baga cineva pe samsar la parnaie pentru asta? NU!!

Daca ar fi sa cumpar masina inmatriculata in Romania, as prefera sa platesc eu taxa decat sa caut una cu taxa platita, pentru a nu avea surprize la revanzare dupa cativa ani.

#5 SL1210

SL1210
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia mk1
  • Motorizarea:20V turbo

Posted 06.02.2013 @ 11:19

cine da 6000 euro pe G4 isi cam merita teapa

Posted Image

#6 uhu10uhu

uhu10uhu
  • Maşina:VW
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 06.02.2013 @ 11:24

Vorbeam teoretic.

Nu mai lua ad literam totul

Daca merita sau nu 6000 euro un golf 4 e alta discutie ce nu-si are locul aici.

#7 bossake

bossake
  • Maşina:Vw
  • Model:Golf
  • Motorizarea:1.6 16v 105cp

Posted 06.02.2013 @ 11:35

MARE grija la orice masina dar in special la cele cu motoare 1.9tdi euro3. Pentru multe din masinile astea taxa a fost enorma(~1500) si scuzata-mi fie expresia, numai cine a fost prost nu si-a recuperat-o. Pentru ca pana acum se putea recupera foarte usor si garantat.

Partea nasoala e ca poti cumpara o masina cu taxa nerecuperata dar peste 2 ani te poti trezi ca ala care a platit-o si-a recuperat-o intre timp.

Asta este, astea sunt legile.

Topicul e foarte bun, mare grija. Hartia care atesta ca taxa nu a fost recuperata se poate scoate si de catre vanzator. Cereti aceasta hartie INAINTE sa cumparati masina.

Edited by bossake, 06.02.2013 @ 11:36.

#8 Topp

Topp
  • Oraş:Botoşani
  • Model:Octavia 1
  • Motorizarea:1,9 TDi, 110 cp

Posted 06.02.2013 @ 11:51

Eu inca nu inteleg un lucru:

Ceea ce voi scrie mai jos cred ca intereseaza pe multi dintre noi.

Nu sunt samsar, nu asta este aspectul pe care-l aduc in discutie.

--------------

Am Octavia 1, adusa din Spania, sunt primul proprietar in RO.

Masina inmatriculata in 2009, taxa recuperata (74 milioane lei vechi, euro 3). 

Am recuperat taxa pe cale juridica, procese.

Ok.  Sa spunem ca vreau sa vand masina candva.

Sunt de buna credinta vizavi de potentialul cumparator, ii spun acestuia ca am recuperat taxa.

Daca Instantele Judecatoresti mi-au dat dreptate considerand taxa  ca fiind ilegala, la revanzarea masinii de ce  sa se plateasca iar taxa?!

Daca Justitia a hotarat odata ca taxa a fost ilegal perceputa  pentru aceasta masina.....n-ar fi corect ca noul cumparator sa nu plateasca nimic? 

Este vorba despre o masina asupra careia Instanta a hotarat ca taxa a fost perceputa abuziv.

N-ar fi normal ca aceasta masina  (pe baza Deciziei Curtii de Apel) sa fie exclusa de la aceasta taxa, la revanzare?!

Ciudata-i Tara noastra....

Consider ca daca  guvernantii vor atatia bani de la noi, mai bine ar fi perceput o taxa anuala bazata pe norma de poluare.

Ar fi fost mai simplu, plateam un Impozit si lucrurile se simplificau.

Edited by Topp, 06.02.2013 @ 12:30.

#9 bossake

bossake

Posted 06.02.2013 @ 12:02

Din pacate legea e clara. Conform legii la inmatricularea unei masini, de la 1 ianuarie anul asta, pe langa toate documentele necesare inmatricularii trebuie sa duci o hartie scoasa de la anaf care atesta ca taxa a fost platita si nerecuperata.

Daca taxa a fost recuperata esti bun de plata altfel nu iti poti inscrie masina pt ca nu ai acea dovada.

Se considera ca ati castigat dvs procesul cu statul eu va trebui la randul meu sa dau statul in judecata.
Asa ca fapt divers, dupa 1 ianuarie anul asta am inteles ca nu mai sunt sanse sa castigi taxa. Ma refer la taxa platita DUPA 1 ianuarie. Adica daca eu o platesc maine nu voi mai castiga in instanta. Asta pt ca de la 1 ianuarie s-a eliminat discriminarea care a fost din 2007 si pana acum. A fost o discriminare pt ca plateau DOAR masinile aduse din afara iar cele deja inscrise nu mai plateau nimic.

#10 saibot

saibot
  • Oraş:Ploieşti
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon FR
  • Motorizarea:2.0TDI 184CP

Posted 06.02.2013 @ 12:10

Nu cred ca e cazul sa invoci normalitatea in tara asta.

Odata ce se cere dovada ca taxa nu a fost recuperata e clar ca politia nu va accepta dovada judecatoreasca prin care s-a dovedit ca taxa a fost abuziva

Asta nu insemna ca nu ai dreptate. Prin urmare noul proprietar se va duce cu toate actele la politie si le va depune la registratura (dupa ce in prealabil a fost refuzat la ghiseu) si va cere raspuns scris cu motivele pt care se refuza. Dupa 30 zile lucratoare va primi raspunsul (negativ evident).

Cu acest rapuns se va da politia in judecata si in baza hotararii judecatoresti(dc e e favorabila!!!) se va putea inscrie masina. Nu cred ca e cazul sa va spun care e termenul unui proces in RO.

Crezi ca va parcurge cineva acesti pasi sau va cauta alta masina???

Edited by saibot, 06.02.2013 @ 12:12.

#11 Topp

Topp

Posted 06.02.2013 @ 12:18

Din pacate legea e clara. 

Nu e clara deloc, asa cred eu.

Sa luam speta mea in discutie. 

De ce naiba se schimba totul, asa cum se schimba ministrii mediului?!

Ca cetatean al natiei noastre, ma simt inselat, buimacit. Totul e schimbator, la interval de cateva luni trebuie iar sa citesc si sa inteleg.

Ce fel de Lege e aia care se schimba la interval de cateva luni, mereu, mereu  sub alta forma?

O Lege, o Hotarare trebuie sa fie clara, precisa,  sa dainuie in timp.

Ori sunt ageamii, ori lacomi, e ceata totala. De ani de zile sunt ambiguitati in acest domeniu. Oare de ce?

Ce juramant au depus? Ca vor face totul pentru bunastarea poporului..bla, bla. 

Ar trebui dati in judecata pentru incalcarea juramantului depus fata de poporul care i-a ales.

Prin aceasta taxa sunt protejati producatorii autohtoni de automobile.

Toate bune si frumoase pana aici..Insa suntem in UE si Legile UE  musai sa se aplice si in RO. 

Ne-a costat mult si ne costa in continuare, per cetatean contribuabil, intrarea in UE.

Personal prefer VW, nu Logan. Am dreptul sa optez, ok?

Eu cred ca daca asupra masinii mele s-a dat o Decizie Judecatoreasca, masina in cauza  e scutita de taxa la revanzare.

Pe baza Deciziei Curtii de Apel,  potentialul cumparator ar trebui sa poata inscrie masina pe numele sau, fara taxe. Asa ar fi logic. 

Edited by Topp, 06.02.2013 @ 14:02.

#12 Johnny Bravo

Johnny Bravo
  • Maşina:Audi Exceptional
  • Model:A3 8P 2006 ~OEM
  • Motorizarea:2.0 TDI DSG

Posted 06.02.2013 @ 13:51

Cum se poate ca un fost proprietar sa recupereze taxa DUPA ce a vandut masina?

#13 bossake

bossake

Posted 06.02.2013 @ 13:55

Da, se poate asa ceva.
Trebuie doar sa mai aiba copii dupa actele masinii de la vremea cand era el prop (talon pe numele sau, cartea pe numele sau).

Mi se pare ca 3 sau 4 ani este perioada in care se poate actiona in instanta pt recuperarea taxei.

Si e si normal asa, nu are nicio legatura daca mai esti sau nu propr, tu doar iti recuperezi banii care ti-au fost ceruti abuziv si ilegal la vremea respectiva.

#14 Johnny Bravo

Johnny Bravo

Posted 06.02.2013 @ 13:59

Si ma bagi pe mine, noul proprietar in kkt! Nici asta nu e corect! Cand cumpar o masina, o cumpar in anumite conditii. Nu este normal ca fostului proprietar sa i se mai permita sa faca ceva ce imi afecteaza mie dreptul de a dispune de masina pe deplin.

#15 mri

mri
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon 1P KIT FR
  • Motorizarea:1.9 TDI 105CP

Posted 06.02.2013 @ 14:00

Taxa aceasta pt schimbare de proprietar este cea mai mare aberatie a Guvernului. Nu au cum, dupa 6 ani de la inmatricularea unui autoturism, sa impuna o astfel de taxa. La momentul respectiv, cel care a cumparat un autoturism, probabil l-a cumparat pt faptul ca este nou si are ultimele norme de poluare aparute in aceea perioada, respectiv 2006. Daca aceea persoana ar fi stiut ca in anul 2013, idiotii care ne conduc vor introduce o taxa aberanta, probabil ca ar mai fi asteptat cateva zile sau un an si si-ar fi cumparat altceva. Nu are absolut nici o logica aceasta taxa

#16 Johnny Bravo

Johnny Bravo

Posted 06.02.2013 @ 14:06

Nimic nu este logic la conducatorii nostri. Tot sunt interesati doar sa ia cat mai multi bani. Nimeni nu-si bate capul cu altceva, gen cum sa cheltuim mai eficient, cum sa inchidem gaurile negre, cum sa facem ceva bun pentru oamenii care muncesc si ne-au votat.

Schimba legi, schimba Constitutia schimba orice numai sa le iasa lor banul. Daca este ceva ilegal azi, o rezolva maine schimband legea.

#17 Topp

Topp

Posted 06.02.2013 @ 14:12

Taxa aceasta pt schimbare de proprietar este cea mai mare aberatie a Guvernului. Nu au cum, dupa 6 ani de la inmatricularea unui autoturism, sa impuna o astfel de taxa. La momentul respectiv, cel care a cumparat un autoturism, probabil l-a cumparat pt faptul ca este nou si are ultimele norme de poluare aparute in aceea perioada, respectiv 2006. Daca aceea persoana ar fi stiut ca in anul 2013, idiotii care ne conduc vor introduce o taxa aberanta, probabil ca ar mai fi asteptat cateva zile sau un an si si-ar fi cumparat altceva. Nu are absolut nici o logica aceasta taxa

Subscriu.

Daca tot vor bani mereu de la noi, n-ar trebui sa priveasca in urma. Este un abuz.

Sa perceapa un impozit anual in concordanta cu norma de poluare aferenta autoturismului, daca tot vor sa ne jupoaie. 

Ma intreb: masinile cu care circula guvernantii, masini pe care le schimba des prin alocare de fonduri din bani publici...ce se intampla cu ele?

Daca guvernantii revand aceste masini, cine suporta taxa de mediu? Desigur, populimea.

Autoturismul nu este un lux, este o necesitate. 

Edited by Topp, 06.02.2013 @ 14:29.

#18 Valy31

Valy31
  • Model:Passat B6 2006
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 06.02.2013 @ 14:43

scuze de offtopic : dar ar trebui sa aprindeti tv-ul sa vedeti cum domnul ponta vrea sa schimbe legile sa fie mai tare si decat presedintele.. nu e de mirare daca o sa avem taxa si ca deschidem diminteata geamul sa intre un pic de aer "curat".

Taxe de rahat (scuzati expresia) si tara de aseamenea, nu iti vine decat sa emigrezi.

#19 herur

herur
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Model:Scirocco 2010
  • Motorizarea:1.4 TSI 122 cp

Posted 06.02.2013 @ 19:55

Si daca eu am cumparat deja masina adusa in 2010, taxa platita de primul proprietar, vanduta mie care acum e inmatriculata pe numele meu si eu daca vreau sa o vand mai departe, imi trebuie ceva acte extra sa dovedesc ca taxa a fost platita  si nerecuperata de primul proprietar?

Posted Image

#20 bossake

bossake

Posted 06.02.2013 @ 20:27

Ii va trebui o astfel de hartie celui care o va cumpara de la tine ca sa o poata inmatricula.

hartia o poate scoate si cel care ti-o cumpara nu e neaparat sa o scoti tu. Dar in mod normal se recomanda sa fie scoasa de vanzator ca un prieten a luat teapa, a cumparat tot asa de la al 2lea proprietar si i-a zis sa stea linistit ca nu e recuperata avea si copie dupa chitanta de plata a primului prop (copia dupa chitanta e egal cu 0). Si cand s-a dus sa isi scoata hartia a dat de belea, taxa fusese recuperata de primul proprietar. Si nu are decat vreo 2000 de euro parca de plata taxa, fiind vorba de un passat 1.9tdi 2004 eur3

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users