Jump to content

Photo

obligatii / auto vandut !

• Please log in to reply
62 replies to this topic

#41 megamotoreta

megamotoreta
  • Oraş:Găeşti
  • Maşina:SKODA
  • Model:FABIA
  • Motorizarea:1.4 mpi 44kw

Posted 27.11.2012 @ 21:56

pai nu e normal deloc. e treaba lor,sa incaseze banii de la noul proprietar din acte, nu sa casune tot pe tine. ei trebuie sa-l sanctioneze pe ala ca n-a inscris-o, nu sa te puna pe tine sa insisti pe langa ala s-o inscrie. tu ai scapat de grija ei, ai vandut-o.
P.S. ar fi interesant sa te sune de la service sa platesti si reparatiile masinii,ca doar platesti impozit la ea.
P.S2. ai grija,ca daca platesti impozit la un lucru inseamna ca esti PROPRIETAR!

Posted Image

#42 SirAdrian

SirAdrian
  • Oraş:Agnita
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf4
  • Motorizarea:1.9Tdi 150

Posted 23.01.2013 @ 20:48

buna ziua!am si eu o problema daca ma paote ajuta cineva!Anul trecut prin iunie am vandut un vw passat la o persoana din buzau!am facut contract de vanzare cumparare am scos fiscalul de la primarie iar persoana respectiva a spus ca in 30 de zile imi trimite certificatul de radiere.Nici in ziua de astazi nu am mai primit acel certificat si imi vine sa platesc impozit pe masina inca!Ce este de facut?Va multumesc

#43 dic

dic
  • Oraş:Brăila
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 1
  • Motorizarea:1.6 (BFQ)

Posted 24.01.2013 @ 07:45

In baza contractului de vanzare/cumparare trebuia sa faci cerere de radiere de la fisc. Mai trebuie atasat la cerere daca nu ma insel si o copie de pe cartea de identitate a masinii + copie de pe buletinul cumparatorului daca acesta e din alta localitate.

#44 bossake

bossake
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Vw
  • Model:Golf
  • Motorizarea:1.6 16v 105cp

Posted 24.01.2013 @ 08:14

Si eu zic la fel. Tu poti sa o scoti de la impozit doar in baza contractului de vanzare cumparare, nu iti trebuie niciun cert de radiere.
In mod normal cand scoti fiscalul pt noul proprietar atunci o si scoti de la impozt.

#45 SirAdrian

SirAdrian
  • Oraş:Agnita
  • Model:Golf4
  • Motorizarea:1.9Tdi 150

Posted 25.01.2013 @ 01:06

Am scos fiscalu si a spus doamna de acol ca pentru a ma scoate de la impozit trebia sa vin cu certificatul de radiere! Problema este ca am doar contractul de vanzare...nu am altceva(copie dupa buletinul lui si altele...) Va multumesc pentru rabdare!

Posted Image

#46 andrei_70

andrei_70
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:passat b6
  • Model:2008 variant BLS
  • Motorizarea:1,9 tdi 105 cp

Posted 25.01.2013 @ 07:41

nu e asa, certificatul de radiere dat de la politie il tii pentru tine in caz de apar probleme adica acea hirtiuta mica.. daca faci contractul de vinzare cumparare si mergi la primarie si scoti fiscalul ca nu ai datorii si ala o trece pe numele lui acolo tot la primarie nu mai conteaza daca el merge sau nu la politie sa faca restul de acte1 tu esti radiat cu masina de pe numele tau si masina e trecuta pe a lui...problema e ca daca trec acele 30 zile in care e valabil fiscalul tau el trebuie sa ia unul nou de la tine altfel nu poate merge la ghiseu la politie..

vad insa ca in cazul tau e diferita treaba..in sensul ca tu ai vindut masina unuia din alt oras! ei ala nu a mers la primaria lui sa o inscrie si nici sa faca restul de acte! merge asa cu masina...tu macar ai scris in certificat in rubrica respectiva vindut la data de cutare catre cutare? daca el nu face in 30 zile actele ii lua certificatul..daca nu ai scris nimic merge mult si bine asa! daca omul era din acelasi oras se facea trecerea de propietar in acelasi moment cind dadeai tu fiscalul pe numele lui la primarie.. de aia ai tu nevoie acum de radierea de la politie..

#47 NuCeTaNu

NuCeTaNu
  • Oraş:Beiuş
  • Maşina:Vw
  • Model:Polo 9N
  • Motorizarea:1.2 MPI

Posted 25.01.2013 @ 13:11

.problema e ca daca trec acele 30 zile in care e valabil fiscalul tau el trebuie sa ia unul nou de la tine altfel nu poate merge la ghiseu la politie..

Daca mergi cu careva care are pile la politie nu iti mai trebuie alt certificat sau alte porcarii. Cand am vandut fabia am scris in talon instrainat catre xxx la data de xxx si i-am dat certificatul fiscal. Ei bine persoana respectiva a trecut masina pe numele ei dupa 3-4 luni fara a-mi solicita un nou fiscal sau contract nou.
Totul e sa ai pile in tara asta

#48 doru_fant4

doru_fant4
  • Oraş:Ploieşti
  • Model:Transporter T4 1995
  • Motorizarea:1.9 TD ABL

Posted 25.01.2013 @ 14:21

Daca o declara in 30 de zile de cand a cumparato la el la financiar nu ii trebuie alt certificat si nici nu are nevoie de pile la politie.

#49 snack

snack
  • Oraş:Sibiu
  • Model:Passat 2008
  • Motorizarea:2.0 TDI CBAB

Posted 21.08.2013 @ 12:50

As vrea sa stiu daca dupa vanzarea masinii pot sa anulez polita de asigurare ( dupa indeplinirea celor 30 de zilede la data de pe contractul de vanzare-cumparare). Vreau sa las cat mai putine acte valabile dupa 30 de zile sa nu ma trezesc cu surprize. Mentionez ca am facut scos fiscal de la primarie si teoretic masina nu-mi apartine ( mai sunt actele masinii pe numele meu dar alea sunt valabil 30 de zile de la data de pe contract). Am dat um e-mail la Carpatica sa intreb dar cred ca sunt prea obraznic pentru ei si nu o sa-mi raspunda ( asta ii firma lui peste).

#50 starchaser

starchaser
  • Maşina:Seat
  • Model:.
  • Motorizarea:.

Posted 21.08.2013 @ 13:19

Daca persoana caruia i-ai vandut masina a depus actele pt. inmatricularea pe numele ei, asigurarea veche (pe numele tau) inceteaza.

La depunerea actelor, cumparator e obligat sa incheie o noua polita, pe numele lui, pe care nu se specifica si numarul de inmatriculare al masinii, doar seria de sasiu. Se si mentioneaza pe polita - in vederea inmatricularii.

Daca cumparatorul nu face formalitatile pt. inmatriculare, atunci da, polita pe numele tau e activa. Nu stiu daca se poate anula.

#51 megamotoreta

megamotoreta

Posted 21.08.2013 @ 18:33

pai se anuleaza automat in momentul vanzarii! Cand ai scris pe talon ''instrainat catre...'' respectivul e obligat sa faca rca pe numele lui, nu e valabil rca pe numele fostului proprietar! te duci cu foaia si le ceri sa-ti dea din bani inapoi,cate luni au mai ramas...

#52 loghy

loghy
  • Model:Octavia 2 FL MY2010
  • Motorizarea:1.6 TDI 105 CP

Posted 21.08.2013 @ 18:35

Poti face cerere de recuperarie a diferentei de bani intre data instrainarii masinii si data expirarii politei.

Implicit se anuleaza si polita.

Edited by loghy, 21.08.2013 @ 19:08.

#53 Ebi

Ebi
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon 2001
  • Motorizarea:1,4 16V 75CP

Posted 21.08.2013 @ 19:42

Dar nu prin email asa cum a facut el. Te duci personal la Carpatica si ceri banii inapoi (pe care ii vei primi fara nici o indoiala) pentru perioada platita si la care renunti.

#54 megamotoreta

megamotoreta

Posted 21.08.2013 @ 21:47

trebuie sa ai originalul, daca ai dat RCA-ul...

#55 snack

snack

Posted 21.08.2013 @ 22:18

Pai nu poti sa dai masina fara RCA. El are dreptul legal 30 de zile sa circule cu masina pana isi schimba actele...deci polita ii la el. N Eu pot doar sa dovedesc ca ii vanduta si pe baza acelor acte sa anulez. Faza cu primitul inapoi al banilor nu sunt 100% sigur, am mai fost intr-o situatie de genul si am primit banii dar din ce am inteles s-a schimbat legea si nu mai primesti banii inapoi acum.

Multumesc pentru raspunsuri.

#56 loghy

loghy
  • Model:Octavia 2 FL MY2010
  • Motorizarea:1.6 TDI 105 CP

Posted 21.08.2013 @ 23:10

Nu iti trebuie polita in original, dar iti trebuie actele doveditoare ca ai instrainat masina si trebuie sa te duci la ei sau daca polita a fost incheiata printr-un broker, poti sa faci cererea la el.

Daca nu s-a schimbat in ultimul an de zile primesti banii.

Eu am fost in aceeasi situatie in septembrie anul trecut si am primit banii.

#57 dic

dic
  • Oraş:Brăila
  • Model:Octavia 1
  • Motorizarea:1.6 (BFQ)

Posted 22.08.2013 @ 07:42

Pai nu poti sa dai masina fara RCA. El are dreptul legal 30 de zile sa circule cu masina pana isi schimba actele...deci polita ii la el. N Eu pot doar sa dovedesc ca ii vanduta si pe baza acelor acte sa anulez. Faza cu primitul inapoi al banilor nu sunt 100% sigur, am mai fost intr-o situatie de genul si am primit banii dar din ce am inteles s-a schimbat legea si nu mai primesti banii inapoi acum.

Multumesc pentru raspunsuri.

Daca masina are RCA expirat la momentul vanzarii esti cumva obligat sa ii faci RCA? Da, are dreptul sa mearga 30 zile cu masina pe numele vanzatorului. Banii se pot recupera pe perioada ramasa din momentul in care cumparatorul a trecut masina pe numele lui nu din momentul vanzarii. 

#58 megamotoreta

megamotoreta

Posted 22.08.2013 @ 09:33

nu, nu are dreptul sa foloseasca rca-ul tau nici 24 ore, daramite 30 zile. masina se vinde fara Rca.

#59 piny

piny
  • Maşina:Volskwagen
  • Model:Passat B6
  • Motorizarea:2.0 TDI DSG

Posted 23.08.2013 @ 11:11

Si nu trebuie sa fi avut vreun incident ptr. a recupera banii.

Posted Image

#60 snack

snack

Posted 23.08.2013 @ 12:47

Problema este ca nu mai am rca original....l-am predat noului propietar cand a cumparat masina si nici nu am posibilitatea sa merg personal la Carpatica. Voi vedea ce si cum. Multumesc de indrumari.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users