Jump to content

Photo

VW CC vs. Golf VI/VII vs. BMW E90

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#41 Geisterfahrer

Geisterfahrer

Nick anterior: dinu_s

• Oraş:Altul (nu în listă)
  • Maşina:VW Passat
  • Model:B7 Variant CL++
  • Motorizarea:2.0TDI CFFB

Posted 24.02.2012 @ 11:30

Da stiu, electronica noua face totul, inzapezitul masinilor cu tractiune spate sunt mituri si povesti, acum e totul rezolvat. :screwy:
Am auzit povestea asta toate iernile trecute de la cei cu asa ceva, si era sa o iau de buna.
Pana cand am vazut cu ochii mei si am si cunostiinte cu asa ceva care pur si simplu nu au putut pleca cu ea din parcare.
Nici o electronica si nici un cauciuc nu poate compensa pentru lipsa greutatii si implicit nu poate sfida fizica.
Daca tu nu ai ramas blocat, nu inseamna ca e general valabil. Probabil doar ai avut noroc.
Dar masini inzapezite au fost mult mai multe cu tractiune spate.

Nu ma iau de nimeni si de nici o masina, e doar fizica de bun simt, nu poti sa injuri masina pentru asta. Cand nu e zapada, iti ofera niste lucruri pe care aproape nici un vag nu reuseste sa ti le ofere. :icon_thumleft:

De acord :icon_thumleft: . Da distram in fiecare seara uitandu-ma cum se chinuia un vecin sa "nimereasca: intrarea in garaj...pe jos ceva zapada inghetata, el cu E-Klasse ;)

Edited by dinu_s, 24.02.2012 @ 11:31.

#42 220-MAN

220-MAN

Nick anterior: marco_ct

• Oraş:Constanţa
  • Maşina:volkswagen
  • Model:pasat cc
  • Motorizarea:2.0 tdi

Posted 09.03.2012 @ 06:36

Iti recomand cc-ul este superb, o placere sa il conduci

#43 Centaurus

Centaurus
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon Cupra 2010
  • Motorizarea:2.0 TFSI

Posted 09.03.2012 @ 14:14

Am gasit un cumparator pentru seat si in maxim o luna dau avansul la alt auto. Am vazut noul CC, arata bine dar ma asteptam la ceva mai mult din partea faceliftului, plus ca preturile pentru Romania sunt nesimtit de mari. Datele problemei se schimba, buget undeva la 31.000 DDP. Poate pe viitor o sa trec la un sedan, dar momentan (pentru minim urmatorii 4 ani) nu pot renunta la hatchback. Stiu ca nu este diferenta mare intre ceea ce am si ce vreau sa iau dar imi doresc neaparat DSG pentru traficul din Bucurestiul asta infernal plus un interior mai "premium". Nu stiu ce sa aleg intre un GTI Edition 35 bine dotat sau un GOLF R care este pe stoc, dar pentru care ar trebui sa fac un efort financiar. Orice parere este binevenita.

Edited by Centaurus, 09.03.2012 @ 14:15.

#44 Rave

Rave
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf
  • Motorizarea:CBZB

Posted 09.03.2012 @ 15:06

Daca ai de gand sa tii masina stock sau nu ai planuri de mers tare cu ea nu cred ca merita efortul financiar pentru R. Doar pentru oras + drumuri ocazionale la munte/mare nu merita ce ofera R-ul in plus, cu atat mai putin pretul...
Pentru DSG + interior premiumpoti sa te uiti si cand se lanseaza noul A3, ar trebui sa ajunga in Showroom-uri candva anul asta...

#45 vali_devill

vali_devill
  • Maşina:B 63 AOS / VWGOLF
  • Model:MK3GT & MK5GT
  • Motorizarea:9OHP&17OHP

Posted 10.03.2012 @ 08:12

Atata timp cat ai banul,si iti permiti,poti sa iti iei orice masina doresti.de unde prejudecata asta ca nu merita sa iti iei X model daca nu ii faci soft,sau sa o modifici pt 3 ture pe circuit la 2 ani?
Ma enerveaza stereotipiile si cliseele de 2 centi,no offence.
Brgds

#46 GABIVVX

GABIVVX
  • Maşina:VOLKSWAGEN
  • Model:GOLF
  • Motorizarea:1400

Posted 10.03.2012 @ 08:56

Sa ai grija daca alegi E90.La motorizarea 2 litri ds(un anumit cod de motor),la masinile pana in data de fabricatie 07.2009 sunt unele probleme cu distributia,lantul si patina distributiei.Bmw a scos o notificare pe tema asta si operatiunea de schimbare se face gratis in conditia in care masina a fost serviceata numai la reprezentanta.Dupa luna 7.2009 sa schimbat sistemul de distributie pt ca si-au dat seama de eroarea de proiectare.Deci grija mare la an si daca iti pare ca motorul este zgomotos si are un zgomot de lant...renunta la bmw in cauza.

#47 GABIVVX

GABIVVX

Posted 10.03.2012 @ 10:32

320d 120kw 163cp 1995 M47N 204 D5, N47 D20 A,astea sunt motorizarile problematice.Se trimite nota constatatoare de la noi la Bmw in Germania,daca masina are toate service facute la o reprezentanta e ok.Dupa ce Bmw isi da acordul se schimba;distributia si vibrochenul si clientul plateste numai manopera.

1600 euro piesele acoperite de Bmw si manopera platita de client 3500-5000lei

#48 Centaurus

Centaurus

Posted 30.03.2012 @ 08:15

Decizia a fost luata in urma unui drive test: am comandat bmw seria 1, motor 2.0 184 Cp, cutie automata si ceva optiuni. Multumesc pentru opinii, sugestii.

#49 JUG

JUG
  • Maşina:VW
  • Model:Golf/ Passat
  • Motorizarea:2.0TFSI/ 1.8TSI

Posted 30.03.2012 @ 08:30

Ai facut o alegere buna, dar nu stiu cat de inspirata. Lasand la o parte designul care e de gustibus, sper sa nu te incurce tractiunea spate.
Masina este, fara doar si poate, foarte misto de condus si, asa cum ti-ai dorit, cu un interior destul de bun calitativ(superior Leon-ului, oricum).
Sa o stapanesti cu placere!

#50 GABIVVX

GABIVVX

Posted 30.03.2012 @ 09:20

Adica noul seria 1 (F20) 120D?Sa ne spui si noua un pret de achizitie estimativ. ;)

#51 le banner

le banner
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9SDI 68CP

Posted 30.03.2012 @ 09:57

Sa va bucurati de ea, asteptare usoara.

Vrem si cateva detalii, daca este permis.

#52 Centaurus

Centaurus

Posted 02.04.2012 @ 09:49

Optinuni seria 1: pachet sport (scaune sport - tapiterie negru cu rosu, grila fata negru lucios, ornament toba finala negru lucios etc.), jante pe 17", bixenon, senzori parcare fata-spate, climatronic, scaune incalizite, ornamente interioare aluminiu, radio BMW Professional, cutie automata cu 8 rapoarte. Pret aprox 35.500 cu reducere de 10% inclusa. Culoare - alb.

#53 Bebeee

Bebeee
  • Oraş:Arad
  • Model:Leon Cupra

Posted 04.04.2012 @ 16:09

Bravo :icon_thumleft:

#54 Andrei2000

Andrei2000
  • Maşina:-
  • Model:-
  • Motorizarea:-

Posted 07.04.2012 @ 13:09

Felicitari! Ai dat niste bani, dar se si justifica.
Poti spune ca ai facut un pas mare :) , iar noul seria 1 este superb

#55 nsm

nsm
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb2, Polo6R
  • Motorizarea:20tdi170/12tsi

Posted 09.04.2012 @ 11:03

Foarte tare masina. E de vis... Tinuta de drum si motorul fac toti banii. Mie personal imi place mai mult designul la acesta nou.
Singura problema este pretul care este ... INFERNAL de mare...

Sunt curios noul A3 2.0 tdi la 177 cai cat o sa fie...

#56 Centaurus

Centaurus

Posted 10.04.2012 @ 09:09

Va multumesc ! Cand ajunge masina (undeva la jumatatea lunii iunie) o sa vin cu ea la intalnirile spontane (Casa Poporului, Junnior) sa o vedeti "live". Toate cele bune !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users