Jump to content

Photo

sunt de incredere alte filtre aftermarket?

Starline Armafilt filtru aer motorina ulei

• Please log in to reply
44 replies to this topic

#21 tlc

tlc
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Golf IV/Passat B6 Var
  • Model:1J 2002/3C5 2007
  • Motorizarea:ALH 90/BMR 170

Posted 08.12.2011 @ 21:05

Cum va dati seama ca un filtru este bun sau nu? Eu cred ca abia dupa 20-30.000 de km poti sti, cand incepe sa pape ulei sau incep sa pice injectoarele si deja e prea tarziu...

In alta ordine de idei pe filtrele Knecht/Mahle scrie Made in Austria si presupun ca nu mint

Edited by tlc, 08.12.2011 @ 21:07.

#22 GABIVVX

GABIVVX
  • Maşina:VOLKSWAGEN
  • Model:GOLF
  • Motorizarea:1400

Posted 08.12.2011 @ 21:47

Din punctul meu de vedere MAHLE,sunt cele mai bune filtre de pe piata.Am cateva poze postate aici pe forum cu filtre mahle echipare de original pe MB si Focus rs.Eu numai mahle folosesc...inafara de filtrul de clima care am mai folosit si alte variante.Fac si ei in China,UK,.....

#23 Markos

Markos
  • Oraş:Olteniţa
  • Maşina:Seat
  • Model:Toledo 1L
  • Motorizarea:1.9 TDI 1Z

Posted 15.12.2011 @ 13:06

Eu cred ca o sa raman la UFI.
M-ar tenta niste filtre mai ieftine, recunosc, dar ma gandesc sa nu fac vreo prostie. Asa ca, la urmatorul schimb sa il contactez pe colegul GABIVVX pentru filtre.

#24 lauricaa

lauricaa
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Polo 9N 1.4 16 valve
  • Motorizarea:1.4 85 Cp

Posted 06.03.2012 @ 11:51

Ai vandut set rulment si au avut probleme? sau pe ce te bazezi cand zici ca nu recomanzi? Eu am nevoie de rulmenti pe spate ca imi huruie si e timpul sa ii schimb.
In plus au garantie mare 3 ani, este ceva, nu?
Rog pe cei care au folosit rulmenti de la ei (Starline) cu s-au comportat?
Merci mult.

#25 salexutz

salexutz
  • Maşina:VW
  • Model:Golf V
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 06.03.2012 @ 15:35

treaba cu garantie e cu dus si intors.... garantia inseamna daca e defect de fabrica si e montat la service rar.... daca dupa 1 an se strica si nu e defect de fabrica.....nu implica garantia....
Starline sunt ok calitativ pt un buget mic..... dar sincer pt 10-20 de lei in plus eu ti-as recomanda altceva la rulmenti....o firma care produce rulmenti ......
placutele de frana clientii mei au fost multumiti de starline, filtrele la fel ...mai ales daca faci revizia la 8-10k mi se par chiar f ok.....

#26 diomari

diomari
  • Oraş:Vulcan
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 2007
  • Motorizarea:1.9TDI 105CP

Posted 15.05.2012 @ 18:25

Salut -umbla vorba ca Starline ar fi sub umbrela Valeo...

#27 GABIVVX

GABIVVX

Posted 15.05.2012 @ 21:41

Nu au treaba una cu alta.Starline mai ambaleaza cateodata produsele multori producatori mai mici..exemplu LPR saboti frana.Cunosc bine Starline pt ...ca sunt si oameni care cauta ''ieftineala'' si nu sunt pretentiosi la calitate.

#28 Catalinu

Catalinu
  • Model:Touran, BMM
  • Motorizarea:2.0 TDI, 103kW

Posted 15.05.2012 @ 22:37

Intrebare: ce filtre foloseste VW la echiparile din fabrica? Sunt asa de scumpe originalele fata de MANN / MAHLE / altele ? La calitate difera mult originalele de cele enumerate mai devreme?

#29 salexutz

salexutz
  • Maşina:VW
  • Model:Golf V
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 16.05.2012 @ 08:01

daca vrei filtre originale da-mi un msg si iti fac un pret.... sunt mai scumpe dar nu diferite.... in programul de original iti da ceea ce s-a montat pe masina din fabrica...de acolo poti sa stii ....iar seprat.... VW = mann filters....iar la unele modele restrictii pe ufi...

starline este o calitate medie...la un pret f bun....atat tiimp cat schimb filtrele l 10 000 km....merg...calitatea nu difera f mult de mann decat la f motorina , f benzina.....eu le recomand.... dar celor care nu vor o cliatate extrema.....saboti de frana am dat starline.... sunt f ok.... placutele tin 20-30k km.....ceea ce la pretul lor e satisfacator....

#30 GABIVVX

GABIVVX

Posted 16.05.2012 @ 08:07

Pe echipare de original si ca repere de piese de schimb se folosesc:Filtre de ulei ''tabla'' OMH care mai mult ca sigur sunt mann,filtre de ulei cartus element filtrant ''hartie'': mann,purflux,etc,filtre de aer: mann,filtron polonia etc..,filtre de combustibil: ufi,mann,sofima(face parte tot din grupul ufi),bosch.Filtrele sunt facute in toate colturile lumii:africa de sud,tunisia,china,brazilia,italia(am vazut mahle romania dar nu pt volkswagen,uk,india..etc.Calitativ nu exista calitate diferita om/af.Mahle am vazut destul de multe ca echipare de original pe masini mai pricopsite:bmw mai noi,mb mai noi,ford focus rs,tuareg..etc.Oricum lideri incontestabili sunt Mann,Mahle,Hengst(dar sunt putin mai scumpe),Ufi,Bosch etc..Surpriza placuta este Filtron Polonia care are o gama extrem de mare de filtre si la care chiar si Vw a apelat sa faca filtrele de aer pe relatia piese de schimb,indiferent de locatia de unde sunt achizitionate romania germania.Am vandut multe Filtron in special pe gama renault si opel si calitativ sunt foarte..foarte bune.
http://www.filtron.pl/en/

Attached Files

#31 vwgolf4pacific

vwgolf4pacific
  • Oraş:Bacău
  • Model:Golf4 Pacific
  • Motorizarea:1.6 16v 105 CP

Posted 21.01.2013 @ 21:15

Aveti ceva pareri despre filtrele Clean fabricate in Italia? Sunt destul de ieftine si informatii am gasit doar pe site-ul lor. Am dat 45 de lei pentru 2 filtre, de benzina si de aer.

#32 GABIVVX

GABIVVX

Posted 22.01.2013 @ 09:00

Sunt filtre sa iti faci treaba cu ele cand nu ai bani de achizitionat alte marci bune.Oricum,trebuie sa te feresti la filtrele de tabla clasice...de fabricanti de calitate mediocra.

#33 sylvius

sylvius
  • Oraş:Ploieşti
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf 4 variant 2006
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 22.01.2013 @ 12:14

O parere despre "Champion" made Belgia ?

#34 Decefalus

Decefalus
  • Oraş:Buzău
  • Maşina:Volkswagen Passat / T4
  • Model:B5.5 2004 / T4 1997
  • Motorizarea:1.6 B / 1.9 TD

Posted 22.01.2013 @ 21:02

Sunt super multumit de filtrele Champion,sunt la al 2 lea schimb si la T4 si la passat doar Champion folosesc,raport calitate pret imbatabil.

#35 SL1210

SL1210
  • Model:Octavia mk1
  • Motorizarea:20V turbo

Posted 23.01.2013 @ 16:48

din ce vad in poza lui Gabi placutele Starline arata chiar bine....am schimbat placute Ferrodo SL la A3 pe spate....pur si simplu nu intrau,aveau mult prea mult span pe margine,le-am luat la pila,la perie de sarma,si intr-un final la polizor

#36 teko

teko
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:Audi
  • Model:A4
  • Motorizarea:AHU + CAGA

Posted 16.02.2013 @ 19:08

Cand faceti un schimb de filtre, de curiozitate taiati carcasa unuia de combustibil. Acolo se vede diferenta, cum e lucrat, calitatea hartiei. Dupa mine Mahle e superior Mann. 

#37 SL1210

SL1210
  • Model:Octavia mk1
  • Motorizarea:20V turbo

Posted 16.02.2013 @ 20:44

la benznina poate dar la filtre de polen Mahle sunt slabe rau

#38 Florin99

Florin99
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:Seat
  • Model:Toledo 2003
  • Motorizarea:1.6 16V 105 CP

Posted 17.02.2013 @ 08:50

Recent am luat un Seat Toledo din Germania. I-am cumparat toate filtrele Bosch, insa cand le-am schimbat, am observat ca pe masina toate erau Mahle. Chiar, ma intrebam ce o fi cu filtrele astea? Am cautat pe net mai multe detalii si Gabi are perfecta dreptate:sunt superioare celorlalte marci. Data viitoare stiu ce voi cumpara! Stia el neamtu ceva de ce a pus Mahle!

Edited by Florin99, 17.02.2013 @ 08:52.

#39 d.stoica11

d.stoica11
  • Maşina:vw
  • Model:golf 5 plus 2006
  • Motorizarea:1.9 tdi 105 cp

Posted 18.02.2013 @ 08:51

Eu am Mahle pe filtru de habitaclu(cu carbon activ) si pe filtrul de aer.Sunt f.multumit.Cred intradevar ca filtrele Mann sunt mai promovate, dar cam atat.Mahle=Made in Austria, Mann=Made in ....

#40 GABIVVX

GABIVVX

Posted 18.02.2013 @ 11:10

Nici Mahle/Knecht nu mai sunt facute numai in Austria..Made in India,Mexic,Romania...

Also tagged with one or more of these keywords: Starline, Armafilt, filtru, aer, motorina, ulei

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users