Jump to content

Photo

conducta clima

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 CIPRIAN VW

CIPRIAN VW
  • Oraş:Baia Mare
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf4
  • Motorizarea:1.9TDI 101CP PD

Posted 05.06.2011 @ 21:41

am patit-o si pe asta....o fisura intro conducta de aluminiu de la clima....dupa depistarea fisurii am 2 variante,,,,una ieftina( sudura) aprox 120 ron si una profi( conducta noua) 500 ron...din experienta voastra tine sudura ?

#2 papay

papay
  • Oraş:Arad
  • Maşina:VW
  • Model:Golf 4 2001
  • Motorizarea:1,9 tdi 130cp

Posted 06.06.2011 @ 00:15

Pt a putea chiar si ajuta ar fi bine sa completezi si orasul de unde esti la profil.In Arad sudura costa 50ron si credema ca tine.mi-am sudat si eu returul la clima acum 3 ani.
s-a fisurat din cauza faptului ca freca teava de la intercooler pe ea, am sudat-o si am invelito intr-un manson de cauciuc mai gros.cost 80 ron cu tot cu demontat si remontat.Nu merita sa dai banii pe una noua.
mult succes

#3 CIPRIAN VW

CIPRIAN VW

Posted 06.06.2011 @ 20:19

chiar in acel loc s-a fisurat si la mine....ms mult pentru raspuns,,,maine o voi suda

cost- manopera 120
sudat 120
umplut cu freon 100

#4 papay

papay
  • Oraş:Arad
  • Maşina:VW
  • Model:Golf 4 2001
  • Motorizarea:1,9 tdi 130cp

Posted 06.06.2011 @ 23:16

In Maramures la Borsa este o firma care poate sa faca o treaba si mai buna:iti taie teava si ti-o mufeaza cu un furtun de cauciuc gros de presiune hidraulic.Si ste costa vreo 80ron.In fine variante sunt mai multe.da si daca o sudezezi neaparat sa pui un manson de caucic mai gros peste zona in care freaca teava de la intercooler, ca altfel se va fisura din nou.
mult succes

#5 CIPRIAN VW

CIPRIAN VW

Posted 07.06.2011 @ 21:44

astazi am reparat problema
sudura a iesit f bine si da..am pus un manson de cauciuc...operatiunea a fsot realizata la DOCTOR CLIMA, langa urbis...ms celor de acolo pt ajtor

#6 bky

bky
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:Audi
  • Model:80 B2
  • Motorizarea:1.6D

Posted 13.07.2011 @ 21:36

Imi poti da si mie un numar de contact unde ai sudat in Arad conducta de clima. Multumesc mult!

#7 florin_gti

florin_gti
  • Oraş:Otopeni
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:GOLF4 , GOLF 3
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 03.10.2011 @ 20:45

aveti idee ptr a demonta conducta de clima, cea mica care trece pe sub tubulatura de la intercooler. si duce spre condensator, trebuie demontat radiatorul de clima sau bara de fata, sau exista o alta modalitate, intreb asta ptr ca si eu am patit aceeasi buba ca si voi, din cauza tubulaturii care a frecat pe ea a spart-o mai zilele trecute am observat!
Sau cine este din buc si stiie la niste preturi mai rezonabile, acesta operatiune ( sudura si umplere cu freon ) poate ma poate indruma si pe mine !
Risc sa ma duc in locuri ne recomandate de nimeni !

#8 cristianionut

cristianionut
  • Oraş:Bucureşti
  • Model:Golf IV
  • Motorizarea:TDIpd

Posted 04.10.2011 @ 18:58

Eu am patit ca tine, dar lucrarea a foast efectuata in august.

Am procedat astfel:
-dupa expertza lui AlBundy a rezultata ca am defectiune la AC la partea mecanica si nu la cea electrica.
-am fost la firma care incaraca instalatia AC si a depistat fisura, care e in spatele farului dreapat fata .Fisuar era o taietura de circa 5 milimetri.
-am fost la dezmembrari si am luat una identica cu circa 120 de lei.A pus si un mason suplimentar pe teava din cauciuc.
-mecanicul a dezmembrat cam toata partea din dreapta a masini, similar ca la distributie si a inlocuit teava.S-a desfacut inclusiv bara fata.
-am fost la o firma de incarcat cu freon (80 de lei) si am incarcat instalatia dar nu inainte de a monta un ventil pe teava (era defect, unul nou circa 20 de lei).Firma este in comuna Catelu si sunt super ok.
De atunci masina merge super, fara probleme. :king:

#9 florin_gti

florin_gti

Posted 05.10.2011 @ 19:14

am incercat astazi ceva si eu cred ca ar merge demontata si fara a da bara de fata jos, se da scutul jos aparatoarea de noroi din partea dreapta , in felul acesta ar cam permite accesul la conducta buclucasa !

#10 florin_gti

florin_gti

Posted 06.10.2011 @ 19:29

astazi , am sudat conducta de clima , de demontat am reusit sa o dau jos fara scoaterea barei de fata .
Maine ma duc sa ulple instalatia cu freon si ulei
ordinea demontarii este urmatoarea :
Capacul de protectie cu sigla VW
tubulatura de la intercooler spre egr
filtrul de motorina cu tot cu suportul acestuia
vasul de expansiune al lichidului antigel
vasul de expansiune al lichidului parbriz
Clema de prindere tip gheara care tine conductele pe lonjeronul masinii
demontarea conductei din partea spre vaporizator( se desface capacul de plastic care inveleste ambele mufe ale tevii, se desface surubul din centru cu cap imbus, si conductele ies f usor din locasul lor )
se desface surubul din capatutul de jos al condensatorului, (este tot cu cap imbus ), si se extrage usor in partea de jos (atentie pe langa mufa conductei mai exista si un stift de centraj)sa nu i-l rupeti din greseala este cal de 3 mm grosime
cand puneti conducta inapoi in partea care duce spre condensator legati-o cu o bucatica de sarma subtire ptr a o putea trage ma usor pe sub lonjeron !

Attached Files

#11 gady

gady
  • Oraş:Timişoara
  • Model:Golf 4
  • Motorizarea:1400

Posted 23.04.2012 @ 18:27

Salutare, stii cumva in Timisoara daca exista o asfel de firma in care sa-mi poata demonta,suda si apoi monta conducta de clima ? in orice caz sunt interesat, daca ai putea sa-mi dai si mie numarul de tel. al firmei din Arad . Mersi

#12 gaspippe

gaspippe
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:vw
  • Model:golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9 TDI 116 cp

Posted 28.05.2012 @ 19:53

salutare, dupa ce va dati seama daca teava respectiva e fisurata. Sau ce simptome aveti. Ms o seara buna tuturor

#13 neag

neag
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.9 TDI 131CP

Posted 03.06.2012 @ 08:45

In primul rand iti dai seama ca nu merge clima(teava fiind fisurata se pierde freon).Dupa ce iti dai seama ca nu merge clima incepi sa faci ''cerecetari'' si ajungi sa megi la baietii care incarca cu freon,si aia introduc ceva substanta in instalatie pentru a vedea eventualele ''scurgeri''.cam asta e totata treaba.si eu am avut fisurata teava respectiva,au sudat-o cei din service si de 4 ani nu am avut probleme.

Edited by neag, 03.06.2012 @ 08:46.

#14 Lawrentzyu_86

Lawrentzyu_86

Membru Level 2

• Model:Bora 2003 ASZ
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP

Posted 16.06.2012 @ 12:36

deci se pare ca nu sunt singurul...
se poate schimba in fata blocului?sau este nevoie expres de service?
ma gandesc ca as iesi mai ieftin daca o iau din dezmembrari si o schimb eu acasa...
asa arata a mea:
Posted Image

#15 cristianionut

cristianionut
  • Model:Golf IV
  • Motorizarea:TDIpd

Posted 17.06.2012 @ 14:14

Este de preferat sa ai un mecanic cu ceva experienta, nu neaparat un service specializat.
Eu nu am aut oringuri ca sa schimb si acum rasufla pe acolo.
Din pacate trepidatiile si gropile din romania fac ca aceste conducte sa cedeze.

#16 Lawrentzyu_86

Lawrentzyu_86

Membru Level 2

• Model:Bora 2003 ASZ
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP

Posted 17.06.2012 @ 17:11

pai la demontat am si eu ceva ceva experienta...
numai ca ma tot gandesc la imbinarile acestei tevi...care este sistemul....si nu m-am uitat niciodata sa urmaresc cat este de lunga inainte si dupa acea zona buclucasa...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users