Jump to content

Photo

Materiale pentru retapitare interior

• Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 agent smith

agent smith
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:vw
  • Model:golf II GTi
  • Motorizarea:2.0

Posted 12.10.2005 @ 22:10

in timp ce golfu zace mort in spatele blocului (a se vedea topicu aferent) pe mine ma bate gandu sa-mi refac interioru. bine, ideea o am de ceva timp, si probabil ar fi fost deja pusa in aplicare daca aveam materialele necesare :P m-ar interesa ceva din zona: piele intoarsa, piele sintetica intoarsa sau eventuale derivate.
stie careva vreun magazin care comercializeaza asa ceva?
nu ma trimiteti in obor ca am fost deja, si daca nu cumva am nevoie sa-mi fac o rochie :P n-am ce gasi acolo
multam :P

ps: hai sa va arat ca nu vorbesc tampenii, si nu mi s-a pus pata degeaba :P

#2 ambro

ambro
  • Maşina:Opel Vectra C
  • Model:2002 DTi
  • Motorizarea:2.0 16V 105 CP

Posted 12.10.2005 @ 22:16

Am o intrebare...tu vezi ca pe unele din scaunele acelea...scrie RECARO? :P

#3 agent smith

agent smith

Posted 12.10.2005 @ 22:19

mai sunt

#4 agent smith

agent smith

Posted 12.10.2005 @ 22:21

ambro, nu ma refeream la scaune in mod special (in viitor sper sa le schimb si io cu unele... recaro eventual)
in poze am incercat sa scot in evidenta fetele de usi. chiar si bordul...

ps: 3 poze fac parte din domeniul sf-ului, va dati voi seama care :P

#5 ambro

ambro

Posted 12.10.2005 @ 22:25

Asa ar fi multe...idea ar fi alta...nu poti compara recaro..cu ceva facut de noi in spatele blocului..in primul rand pentru ca nu ai forma scaunului cum o au ei, adica scaun galeata, dupa cum ai aratat in poze..tu poti doar sati imbraci scaunul tau..cu piele intoarsa de o anumita culoare pe lateral..si alta culoare in mijloc (eu prefer rosu cu negru sau albastru cu negru). materialele sunt aceleasi pe care le cumperi si pentru o croitorie, doar k trebuie un pic mai groase...si trebuie sa fii foarte atent la tzesatura...si sa ai grija la firul de atza...unele se pot rupe pt k nu au rezistenta..pentru ca pe acel scaun o sa te tot asezi si o sa te ridici..si o sa se lase materialul, si forma scaunului...se toceste buretele...implicit va fi afectata si cusatura (iar lipitul mi se pare de prost gust)

#6 ambro

ambro

Posted 12.10.2005 @ 22:26

Scuze, n-am vazut :P scriam acolo de nebun si n-am vazut ca pe tine nu te interesau scaunele :P

#7 agent smith

agent smith

Posted 12.10.2005 @ 22:28

daca voi face vreo modificare la scaune vor fi doua variante:
- nu le voi retapita eu
- cumpar altele (scaune sport de ex)
deci sa revenim la intrebarea initiala. unde gasesc materiale care le-as putea folosi ca sa imbrac usile, plafonu, poate bordu..

#8 Nea Vizanu'

Nea Vizanu'
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat Variant ATJ 2000
  • Motorizarea:1.9TDI 147 CP

Posted 12.10.2005 @ 22:51

Sigur ai sapat bine in Obor? Aveau undeva un raion numai cu piele artificiala. Centru-spre Colentina. Sigur nu mai stiu, dar in mod cert au ceva in labirintul ala. Daca vrei piele naturala, mai greu.

Edited by Nea Vizanu', 12.10.2005 @ 22:51.

#9 agent smith

agent smith

Posted 12.10.2005 @ 23:12

intr-un singur loc in obor am gasit ceva piele sintetica dar oferta foarte saraca si cu putine culori (fara negru evident). piele intoarsa sintetica nici vorba.

#10 Viorel C

Viorel C
  • Oraş:Buftea
  • Maşina:Seat
  • Model:Toledo
  • Motorizarea:1,9TDI PD

Posted 13.10.2005 @ 07:32

In Otopeni este un magazin de astfel de materiale specializat pe auto. Acolo s-a dus tapiterul ce mi-a refacut mie plafonul anul trecut. Mi-a zis ca ar fi singurul de prin orasul asta. Din pacate daca s-a oferit sa se duca el, n-am intrebat exact adresa.

Tapiterul lucra la service-ul Ciclop de pe Giurgiului ( cel mare, aproape de capat tramvaie ). Daca vrei si poti du-te acolo si intreaba de Lucian tapiteru'. Il stiu toti. Cu mine a fost amabil si m-a lamurit ce si cum. Este vecin cu noi ( sta in unul din blocurile dintre Aparatori si Emil Racovita ). Poate-si mai aduce aminte de mine.

Eu am facut o data curat in agenda si i-am sters numarul. :blink:

#11 adrry

adrry
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2000
  • Motorizarea:1.9TDI 90 CP

Posted 13.10.2005 @ 08:35

In Otopeni este un magazin de astfel de materiale specializat pe auto. Acolo s-a dus tapiterul ce mi-a refacut mie plafonul anul trecut. Mi-a zis ca ar fi singurul de prin orasul asta. Din pacate daca s-a oferit sa se duca el, n-am intrebat exact adresa.

Tapiterul lucra la service-ul Ciclop de pe Giurgiului ( cel mare, aproape de capat tramvaie ). Daca vrei si poti du-te acolo si intreaba de Lucian tapiteru'. Il stiu toti. Cu mine a fost amabil si m-a lamurit ce si cum. Este vecin cu noi ( sta in unul din  blocurile dintre Aparatori si Emil Racovita ). Poate-si mai aduce aminte de mine.

Eu am facut o data curat in agenda si i-am sters numarul. :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

la cat te-a dus toata afacerea (material + manopera)?

#12 Drujba

Drujba
  • Maşina:VW
  • Model:Golf GTI
  • Motorizarea:PG, CDL

Posted 13.10.2005 @ 08:41

<{POST_SNAPBACK}>

Magazinul din otopeni se numeste Autotex, si este vis-a-vis de benzinaria Lukoil (un pic mai spre aeroport, nu exact in dreptul benzinariei). Au ceva materiale, chiar se vor oferi sa iti faca ei treaba, dar lucreaza foarte prost. Nu iti recomand. Materialele sunt asa si asa. Trebuie sa te duci sa vezi ce gasesti.

#13 agent smith

agent smith

Posted 13.10.2005 @ 10:24

asa, in sfarsit niste date concrete. primu lucru cand masina va fi functionala fac un drum pana acolo sa "pipai" niste materiale :D

#14 Viorel C

Viorel C
  • Oraş:Buftea
  • Maşina:Seat
  • Model:Toledo
  • Motorizarea:1,9TDI PD

Posted 13.10.2005 @ 11:07

Plafonul m-a costat 2M cu materialul lui. Prin topic-uri exista unul intitulat -aproximativ - "plafon prabusit" unde sunt mai multe detalii.

#15 adrry

adrry
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2000
  • Motorizarea:1.9TDI 90 CP

Posted 13.10.2005 @ 11:12

Plafonul m-a costat 2M cu materialul lui. Prin topic-uri exista  unul intitulat -aproximativ - "plafon prabusit" unde sunt mai multe detalii.

<{POST_SNAPBACK}>

tnx

#16 G60

G60
  • Maşina:Volkswagen Golf Mk2
  • Model:GTI G60
  • Motorizarea:1.8 T

Posted 15.10.2005 @ 19:15

Dupa cum zice si colegul Drujba singurul magazin specializat pe materiale textile pt auto este Autotex , in schimb baietii nu fac retapitari ci doar huse pt scaune si canapele auto. Ca o parte interesanta ofera in schimb posibilit de a realiza broderii pe material sub orice forma marime cu loare etc la pretul de 10 euro broderia indif de marime sau complexitate. In ceea ce priveste retapitarea cunosc un mester care lucreaza bine din ce am vazut (dar nu prea se baga la fete de usi) si care mie mi-a cerut pt scaune si canapea manopera 5 mil. Il gas cum vii din targ de la vitan mergand pe malul garlei (pe partea dreapta) cam la 200 de metri de podul de la timpuri noi , e o mica dugheana pe care scrie parca ceva gen tapiterii service si vopsitorie.

#17 Golfer

Golfer
  • Maşina:Pontiac
  • Model:Trans Sport SE
  • Motorizarea:GM 3.1 V6

Posted 19.10.2005 @ 20:15

Am vazut in pozele de la inceput (prima din seria a 2a) ceva care seamana cu o bancheta spate montata in fata :))

Aveti idee cum se poate monta asa ceva? Practic nu ma omor dupa scaune individuale iar prietena mea nici atat :)) Ideea de bancheta+suport pentru cot suna fantastic.

Edited by Golfer, 19.10.2005 @ 20:16.

#18 iZOTOPE

iZOTOPE
  • Oraş:Reşiţa
  • Maşina:VolksWagen
  • Model:Golf Mk2
  • Motorizarea:1.8 16V G60

Posted 19.10.2005 @ 20:19

:)) asta e nebunie!!

macar de o facea reglabila!!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users