Jump to content

Photo

Permis suspendat pe 3 luni !

• Please log in to reply
175 replies to this topic

#1 gtigabi

gtigabi
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW
  • Model:golf V
  • Motorizarea:1.9 Tdi

Posted 24.04.2010 @ 09:16

Permisul mi-a fost retinut si apoi am fost instintat ca mi-a fost suspendat pe o perioada de 3 luni, incepand din data de 8 Mai 2010.
Am fost inregistrat de radar cu viteza de 102 km/h, in loc Afumati, dintr-o prostie, veneam dinspre Urziceni spre Bucuresti.

Mereu in afara localitatiilor imi pun masina pe pilot la 105, apoi o scot din viteza si o las incet sa incetineasca. Aparatul radar (logan break), ce nu se vedea era amplasat la aproximativ 10/15 metrii imediat dupa semnul de intrare in localitate. M-am certat un pic cu ei, pt ca daca masina lor , era pozitionata undeva peste 50 de metrii de la intarrea in localitate, mai mult ca sigur ca viteza mea era mult mai redusa. Explicatia cand i-am intreabat a fost una seaca, aparatul e fixat la 101 km/h, in mom cand dineva trece de semnul de intrare in localitate si apre peste aceasta viteza e fotografiat si ii se ia permisul, deci mai mult imi era ciuda ca puteam linistit sa circul cu 99 / 100 km/h si nu pateam absolut nimic. Oricum am vazut ca aveau norme la dat amenzi si luat permise , avand cam 7 cotoare de la rupt foi pt dovezi, si am vazut ca opreau si masini cu aparatate de detectoare radar.

Ei din punct de vedere al legislatiei, sunt acoperiti, dar nu exista o anumita distanta unde trebuie sa stationeze aparatul radar, fata de semnul de intrare in localitate ?

Intrebarea mea este, dupa ce perioada pot face cerere sa imi fie redusa perioada de la 3 luni la o luna, permisul suspendat ? Stiu ca se face o cerere si daca nu ai puncte pe permis, in baza unui examen iti este redusa perioada.

Multumesc si astept raspunsuri !

Posted Image

#2 joky

joky
  • Oraş:Gherla
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9TDI 110 CP

Posted 24.04.2010 @ 09:26

Nu exista dpdv legal ceva ce sa oblige politia rutiera sa stea in anumite locuri si anumite distante
trebuie doar sa respecte si ei normele de circulatie
adica nu poate sa stea la panda pe sector de drum cu stationarea interzisa, de exemplu
OUG 195
ART. 104
La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvrşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Romne, dar nu mai puţin de 30 de zile, n condiţiile prevăzute n regulament.
HGR 1391-regulament
ART. 221
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt ndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an nainte de săvrşirea faptei;
c) n ultimii 3 ani de la data săvrşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) n ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare n următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat ntr-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul n timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată cnd barierele sau semibarierele sunt coborte ori n curs de coborre sau cnd semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt n funcţiune.

#3 kelu2001

kelu2001
  • Oraş:Bacău
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat B5.5 Variant
  • Motorizarea:1.9 130CP AWX

Posted 24.04.2010 @ 09:30

poti face cerere imediat. afla cand este prima zi de audienta la comandantul politiei judetului pe raza caruia ti-a fost luat permisul si fa o programare la om. intre timp sustine examenul de siguranta, care e foarte simplu. in cerere trebuie sa-ti motivezi viteza... te gandesti tu. eu am reusit pe alcool sa-l scot la o luna acum vreo 5 ani, dar am avut motivatie bazata. nu strica daca la cerere anexezi si vreo 2 cereri din partea unor societati comerciale cu care colaborezi, in care sa se explice necesitatea ca tu sa ai permis :cool:

bafta!

#4 V i c t o r

V i c t o r
  • Maşina:VW Passat B6
  • Model:2009 Blackedition 1,9TDI
  • Motorizarea:BXE acum 140cp

Posted 24.04.2010 @ 09:48

Contesta in instanta amenda. Poti motiva ca viteza inregistrata de ei era in afara localitatii si nu in localitate. Daca erau amplasati doar la 10/15 metri de indicatorul localitatii, probabil ca poza este facuta de la o distanta mai mare. Incearca, poate ai noroc.

#5 RoSonic

RoSonic
  • Model:Polo GTI
  • Motorizarea:1.8T 150cp

Posted 24.04.2010 @ 09:58

Nesimtiti la fazele astea... mi-au facut si mie acu cativa ani faza asta - eram spre sfarsitul autostrazii inspre Pitesti si apare semn cu 80 apoi imediat dupa el semn 50 (destul de aiurea puse ca nu se ingusta drumul, era inca pe zona cu balustrada pe mijloc etc.) si imediat dupa radarul. Evident ca din 130-140 pe autostrada nu m-am apucat sa trantesc frana sa reduc si sa ma trezesc cu vreunul din spate urcat pe mine - rezultatul a fost ca mi-a tras amenda pentru 70 si ce va de km la ora...
Deci e o "strategie" de vanatoare foarte buna pentru ei - fiindca dpdv al literii legii fix dupa semn trebuie sa ai viteza respectiva.

Posted Image

#6 alxrro

alxrro
  • Model:Passat B6
  • Motorizarea:1,9 TDI

Posted 24.04.2010 @ 10:30

poti face cerere imediat. afla cand este prima zi de audienta la comandantul politiei judetului pe raza caruia ti-a fost luat permisul si fa o programare la om.

Nu e neaparat necesar sa ajunga asa de departe.
Important e sa se duca la sectia de circulatie de la Politia de unde apartine, sa vada cand se da examenul (de obicei de 2 ori pe saptamana), sa il ia si dupa aceea, cu dovada ca l-a luat, se duce la sectia de politie unde ii este retinut permisul si completeaza o cerere tip pentru reducerea perioadei de suspendare la care anexeaza si dovada promovarii examenului in original. Dupa care in cateva zile urmeaza sa primeasca raspuns daca cererea i-a fost aprobata sau nu (in general sunt aprobate).
Victor, daca aparatul radar era pus in asa fel incat sa se vada clar de unde incepea localitatea, sa se vada fara nici un dubiu unde este indicatorul care marcheaza inceputul localitatii (si nu ma indoiesc ca asa era), atunci nu mai incap discutii, a fost prins cu 102 km/h in localitate. Si mai ales a fost luat de destul de aproape, deci inregistrarea video va fi extrem de clara si de concludenta daca se va ajunge in instanta. Asa ca eu zic sa nu piarda timp si bani cu judecata, ca nu are un caz solid si sansele sunt extrem de mici.
Intr-adevar, sunt mizerii din partea militienilor, dar deoarece traim in frumoasa tara Romania nu cred ca acest lucru este ceva neobisnuit.

#7 gtigabi

gtigabi

Posted 24.04.2010 @ 10:53

Dap, am vazut, deci nu-i interesa absolut nimic, mergeau cu aceeasi placa, esti in localitate si ai fost suprins cu...viteza...mare !

Daca acel aparat radar era montat undeva dupa 50m, ca lumea sa fim seriosi, nimeni nu intra exact cu viteza regulamentara imediat dupa semn, toata lumea incetineste, in localitate dar nu cred ca 80 % din ei au viteza regulamentara cand trec de semn, dar cred ca e o magarie a lor, ca sa mai faca bani la buget.

M-am mai "interesat" si mai exista posibilitatea contra cost....sa merg cu dovada si apoi cu alta si alta , timp de 3 luni de zile :icon_thumright:.....azi ma duc intr-o "audienta" la o anumita pers de pe raza Ilfov, poate reusesc sa fac ceva :)

multumesc @joky
OUG 195
ART. 104
La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvrşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Romne, dar nu mai puţin de 30 de zile, n condiţiile prevăzute n regulament.
HGR 1391-regulament
ART. 221
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt ndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
examenul tine de mine, s-au schimbat multe de atunci de cand l-am luat dar nu cred ca e asa de dificil.

b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an nainte de săvrşirea faptei;
Il am din 2001

c) n ultimii 3 ani de la data săvrşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
nu am avut asa ceva pana acum

d) n ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
nu l-am avut niciodata suspendat

(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare n următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
nu am acumulat niciodata 15 puncte

c) a fost implicat ntr-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul n timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
nu a fost cazul

d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată cnd barierele sau semibarierele sunt coborte ori n curs de coborre sau cnd semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt n funcţiune.
nu a fost cazul

Edited by gtigabi, 24.04.2010 @ 10:59.

#8 alxrro

alxrro

Posted 24.04.2010 @ 11:06

M-am mai "interesat" si mai exista posibilitatea contra cost....sa merg cu dovada si apoi cu alta si alta , timp de 3 luni de zile

Vezi sa nu te pacalesti, numaratoarea celor 3 luni incepe din momentul expirarii dovezii. Daca o tot prelungesti nu inseamna ca cele 3 luni se vor reduce de la sine, raman la fel de valabile. Iar cand nu o sa mai poti prelungi vor intra in vigoare. Si vezi ca sunt niste termene limita pana la care mai poti sa dai examenul si sa faci cererea de reducere a suspendarii. Daca o lungesti prea mult s-ar putea sa nu mai beneficiezi.

#9 joky

joky

Posted 24.04.2010 @ 11:23

nu te incurca frate cu prelungirea dovezii
du-te la o scoala auto particulara
cotizezi taxele de rigoare si examenul(adica primesti hartia)
faci cerere de reducere si ai f mari sanse sa primesti reducere
ex.unui coleg de al meu i-a fost redusa suspendarea pentru accident fara victime datorat neacordarii de prioritate
asa ca ai mari sanse

Edited by joky, 24.04.2010 @ 11:24.

#10 alxrro

alxrro

Posted 24.04.2010 @ 13:10

du-te la o scoala auto particulara
cotizezi taxele de rigoare si examenul(adica primesti hartia)

Examenul de reducere a pedepsei eu stiam ca se da numai la Politie, pe calculator. Cel putin acum cateva luni eu asa l-am dat.

Edited by alxrro, 24.04.2010 @ 13:10.

#11 joky

joky

Posted 24.04.2010 @ 13:17

acolo unde politia dispune de sala pregatita pentru sustinere da
acolo unde nu exista, se tine la scoala privata autorizata si dotata cu sala de calculatoare

#12 gtigabi

gtigabi

Posted 24.04.2010 @ 13:24

M-am interesat si nu e chiar asa de greu, deci se face o cerere la Udriste, iar examenul in sine este unul usor, nu este unul ce se da la scoala de soferi. Consta in 11 intrebari, destul de usoare, m-am uitat peste ele, sunt f f usoare, dar nu pot sa il dau decat in momentul incare expira dovada, adica dupa 8 mai, si se reduce de la 3 luni la 1 luna. Examenul se da la Pipera.

#13 Tijs

Tijs
  • Model:Passat 2004 V6 4Motion
  • Motorizarea:2.5 TDI 163 CP

Posted 24.04.2010 @ 14:37

Nu faci nicio cerere,te duci la Udriste dupa expirarea celor 15 zile,cu dovada si cu buletinul ,intri la examen(unu la 8 si unu la 10 dimineata),in cladirea veche de la Udriste dai examenul,daca l-ai luat faci o cerere la comandant si o depui impreuna cu copie de pe dovada,buletin,proces verbal+chitanta la Politie pe Blvd Regina Maria.Eu asa am facut in decembrie cand l-am avut suspendat.

#14 kelu2001

kelu2001
  • Oraş:Bacău
  • Model:Passat B5.5 Variant
  • Motorizarea:1.9 130CP AWX

Posted 25.04.2010 @ 10:26

inseamna ca s-a mai modificat treaba. cand l-am avut eu suspendat am facut si ore de legislatie la scoala de soferi (costa vreo 80ron) si am dat si examenul la politie, dupa care m-am dus si la comandant cu toate hartiile...

#15 psebi

psebi
  • Oraş:Piatra Neamţ
  • Maşina:Audi
  • Model:A3 8P 2004
  • Motorizarea:2.0 TDI 140CP

Posted 26.04.2010 @ 22:51

Imi cer scuze daca nu e f potrivit sa pun si eu cateva intrebari pe topicul asta, dar are legatura cu ce am patit si am zis sa nu mai deschid un topic nou.
Circulam dinspre Roman inspre Piatra Neamt, am trecut de primul sat (Horia), apoi este o limitare de viteza la 50 km/h pentru ca sunt niste serpentine. Aveam cam 70-80 si urma o linie dreapta in care era unul oprit pe banda pe avarii si am zis sa ii dau tare sa il depasesc, ca sa nu opresc in fundul lui sa treaca masinile pe care le vedeam ca vin din departare. Fix cand il depaseam, a inceput sa tipe detectorul si imediat s-a aprins girofarul masinii care venea din sens invers, era chiar radarul nou. M-a prins cu 108 km/h si mi-a suspendat permisul pe 3 luni. Acolo, pe o parte e padure si pe alta parte e camp. In localitati o las destul de moale in ultimul timp, acolo nici nu m-am gandit ca m-as putea intalni cu radarul.
Pe procesul verbal scrie ca eram in localitatea Trifesti, apoi mai jos la fel, ca circulam in localitatea Trifesti pe DN 15D. Acolo nu era niciun semn de localitate, satul Trifesti e undeva mai incolo, nici macar nu e pe DN 15D, drumul pe care ma aflam. Probabil ca zona apartine comunii Trifesti. Am eu vreo sansa sa castig daca cer nulitate absoluta pe motiv ca nu exista niciun indicator pe care sa scrie Trifesti in zona aia de 50 si astfel sa anuleze procesul verbal pe viciu de procedura?

#16 joky

joky

Posted 27.04.2010 @ 07:08

pune aici o copie a p-v
scrie "circula prin localitatea...."
sau "circula pe raza localitatii..."
sunt doua lucruri diferite

#17 psebi

psebi

Posted 27.04.2010 @ 11:13

Nu am scaner pt ca sa pot pune o copie.
Scrie asa: Incheiat astazi...localitatea Trifesti....
In ziua....locul DN15D Trifesti a savarsit urmatoarele: A condus autoturismul....pe DN15D in zona de actiune a indicatorului de limitare a vitezei la 50 km/h......

Cam asta este scris, eu am zis ca apare pe PV ca localitate Trifesti, cand eu eram pur si simplu pe drum, in afara localitatii. Deci PV nu a fost incheiat in localitate, ci tot acolo pe drum, nu exista niciun indicator in zona in care sa scrie trifesti.

Inca ceva, la Alte mentiuni, a scris el in locul meu ca "Nu consider ca circulam cu 108 km/h". Ma pot lega si de faptul ca nu am scris eu, ci a scris el? Se vede ca este acelasi scris pe tot PV.

#18 overseas

overseas
  • Maşina:VW Passat
  • Model:B6
  • Motorizarea:2.0 TDI DPF CR

Posted 27.04.2010 @ 11:19

Teoretic ti-a facut un bine ca a scris la mentiuni in locul tau, desi e cu dus si intors. Nu mai poti contesta locul, ci doar viteza.
Ai vazut inregistrarea ? Ti se vede nr in inregistrare la viteza de 108 ?

#19 psebi

psebi

Posted 27.04.2010 @ 13:03

De ce mi-a facut mai mult un bine ca a scris el la mentiuni si de ce ar fi cu dus si intors? De ce nu pot contesta locul? Cam asta as fi incercat, ca viteza nu prea am cum sa o contest. Am vazut inregistrarea si se vede f bine numarul masinii mele.

Posted Image

#20 V i c t o r

V i c t o r
  • Maşina:VW Passat B6
  • Model:2009 Blackedition 1,9TDI
  • Motorizarea:BXE acum 140cp

Posted 27.04.2010 @ 13:11

Viteza nu o poti contesta. Toleranta aparatului in mers este de cel mult 10 km. 108-10=98. Incearca sa contesti locatia, poate ai noroc. Macar mai amani suspendarea...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users