Jump to content

Photo

Amenda

• Please log in to reply
339 replies to this topic

#41 joky

joky
  • Oraş:Gherla
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9TDI 110 CP

Posted 17.12.2010 @ 13:19

@ the_punkreas2003
nu stiu in baza carui temei legal au finantele calitate sa-i verifice pe cei de la politie daca au comunicat sau nu pv-u
roaga pe cei de la finante sa ne indice un temei legal, fiindca de comunicare tin mult mai multe lucruri
@divinewind
tocmai de aceea am aratat principiu "suporti consecintele cu amendamentul ca acestea sa nu exceada cadrului legal in raport cu gravitatea abaterii"
faptul ca multi juristi sunt implicati in dosare de contestare de amenzi asta e mentalitatea la noi, unii se simt lezati in orgoliul profesional
toate cele bune si
drumuri bune fara incidente

Edited by joky, 17.12.2010 @ 13:23.

Posted Image

#42 robi_zet

robi_zet
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Scirocco 2009
  • Motorizarea:2.0 TSI 200 CP

Posted 23.07.2011 @ 12:29

Salut. Am luat si eu ieri o amenda de la politia locala din pricina ca am parcat pe spatiu verde... ma rog eram pe trotuar si pietonii aveam destul loc sa treaca.

Problema e ca mi-ai scris nr de la masina gresit, in loc de IF a trecut IL. Mai este valabila amenda?

#43 Shellshock

Shellshock
  • Maşina:Vw
  • Model:Scirocco
  • Motorizarea:cp

Posted 23.07.2011 @ 14:35

Nope, poti sa faci dosar sa pentru contestatie si esti fericit :)

#44 Moog

Moog
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 1 2001
  • Motorizarea:1.6l AVU 75kW

Posted 23.07.2011 @ 17:27

Eu am luat amenda pt aceeasi chestie parcare pe trotuar si blocarea lui ... a fost de 30RON sau 15 in 48h...
Dupa 1h de asteptat copilul aparuse 1 cu scaun cu rotile care a facut scandal cind trecea pe linga un echipaj comunitar...ala m-a "rugat" , "o amenda mica se poate?"... initial intelesesem 150RON :)
Cind a specificat ca e 15RON ...hai completeaz-o repede ca in drum spre casa o platesc :)
Si nu e cu puncte etc...
Cu nr gresit faci contestatie si cistigi sigur...nu ai in proprietate/utilizare acea masina...
Daca a ta e cu spatiul verde amenzile parca sint mult mai mari...unul de la servici a luat parca 2000RON...

Edited by Moog, 23.07.2011 @ 17:29.

#45 CzRsss

CzRsss
  • Oraş:Botoşani
  • Model:G V
  • Motorizarea:1.6 FSI 116 CP

Posted 20.12.2011 @ 22:53

salut.astazi m-a oprit politia si m-au verificat la tot ce au putut, anvelope, numere, faruri, in portbagaj si mi-au dat amenda pentru ca aveam numarul stramb ceva de 40%(desi nu e stramb) si m-a pus sa semnez procesul verbal si apoi au completat la "stabilesc" acolo unde se scrie amenda.stie cineva daca pot sa mai contest amenda?

Posted Image

#46 ohne_zucker_06

ohne_zucker_06
  • Model:Fabia 2004
  • Motorizarea:1.2HTP

Posted 20.12.2011 @ 23:17

Daca ai semnat procesul verbal nu e cazul sa faci contestatie, defapt nu ai cum. Acolo scrie ca prin semnatura iti asumi raspunderea si recunosti faptele, ma rog, sanctiunea pe care ai primit-o. Daca nu ai semnat poti face linistit contestatia, dar vezi ca pentru asta exista un termen limita, 10 zile parca...mai intreaba, nu stiu exact. Era bine daca aveai si un martor, ori cineva din masina, ori cineva de pe acolo.....
Trebuia sa faci o poza la masina, sa se vada numarul , si cu politistul langa masina, in instanta de ajuta foarte tare. Au astia atata nesimtire in ei incat le-as da foc la toti. Au target mai nou, sa aduca bani la buget din amenzi, asa ca vor sanctiona de acum orice, macar daca ar face-o cum trebuie, nu in bataie de joc.

#47 toni d

toni d
  • Oraş:Roman
  • Maşina:VW
  • Model:PASSAT B6 variant 2008
  • Motorizarea:1.9 TDI 140CP

Posted 20.12.2011 @ 23:20

CzRsss: eu unu nu semnam decat daca la rubrica obiectii treceau ca este un abuz,oricum cred ca se poate contesta. Auzi ,numarul stramb,nu am auzit asa ceva. :mad:

#48 CzRsss

CzRsss

Posted 20.12.2011 @ 23:28

Am semnat procesul verbal inainte sa completeze cat imi da amenda, eu am semnat crezand ca imi da un avertisment, la rubrica obiectii au completat dupa ce am semnat..nu cred ca voi contesta amenda, voi plati in 48 de ore 67 de lei, si sunt convins ca politia romana isi face datoria

#49 ohne_zucker_06

ohne_zucker_06

Posted 20.12.2011 @ 23:35

".....si sunt convins ca politia romana isi face datoria" - aici glumesti sau ....?
Daca nu, despre ce vorbim ? De ce sa faci contestatie daca tu consideri ca ei isi fac datoria? Sau depinde ce intelegi tu prin asta. A-ti face datoria inseamna a fi corect si a aplica legea corect, iar daca tu consideri ca numarul tau nu era stramb si totusi ai primit amenda.... asta nu mai e datorie, e abuz.
Eu nu semnez niciodata maculatura lor de 2 bani cu scris analfabet de 4 clase decat dupa ce o citesc si consider ca este corecta sanctiunea si porologhia scrisa de ei. Si pana la urma poti sa nu semnezi , chiar daca e corect...platesti amenda cand ajunge acasa si basta.

#50 toni d

toni d

Posted 20.12.2011 @ 23:36

Pai la obiectii scrie soferul cu ce nu-i de acord nu politistul si dupa aia semnez.

#51 CzRsss

CzRsss

Posted 21.12.2011 @ 00:43

glumesc..nu am scris eu la obiectii...agentul a scirs

#52 ohne_zucker_06

ohne_zucker_06

Posted 21.12.2011 @ 07:29

@toni d - nu cred ca o sa gasesti tu un politist care sa te lase sa completezi personal la obiectii. Acolo completeaza tot agentul constatator, nu tu, tu poti decat sa semnezi daca esti de acord, daca nu esti de acord poti sa ii spui politistului ce obiectii ai si el daca vrea face mentiuni si semnezi dupa, daca nu, nu semnezi. Oricum, sunt destul de rare cazurile in care sunt de acord sa scrie ce obiectii ai. Eu sunt patit de 2 ori cu asta, i-am pus sa scrie ce obiectii am si mi-au spus "nu vrei sa semnezi, asta e " o sa primesti oricum amenda acasa si e problema ta ce faci mai departe.

#53 toni d

toni d

Posted 21.12.2011 @ 07:50

De acord,el trece cu manuta lui obiectiile mele si eu semnez.

#54 toni d

toni d

Posted 21.12.2011 @ 08:10

Si oricum el e obligat sa treaca nemultumirile mele la obiectii, totul e sa-ti cunosti drepturile si sa nu te lasi intimidat, daca stii ca esti in regula.

#55 joky

joky
  • Oraş:Gherla
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9TDI 110 CP

Posted 21.12.2011 @ 08:28

Semnarea procesului verbal nu inseamna recunoasterea faptei pentru care esti sanctionat
inseamna luarea la cunostiinta despre faptul ca ai fost sanctionat, fapta pentru care se aplica sanctiunea, cine intocmeste pv-u , obiectiile etc
cel mai important este faptul ca de la acel moment incepe sa curga termenele.
toate cele bune

#56 Ebi

Ebi
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon 2001
  • Motorizarea:1,4 16V 75CP

Posted 21.12.2011 @ 08:29

Numar stramb? Poate murdar 40%; pentru numar murdar se dau amenzi mari.

#57 Clodius

Clodius
  • Model:Octavia 2 1.9 TDI
  • Motorizarea:BJB 105CP

Posted 21.12.2011 @ 08:30

Semnarea procesului verbal este de luare la cunostinta nu de recunoastere a faptei, din cate stiu eu.

PS: Am scris in acelasi timp cu Joki :)

Edited by Clodius, 21.12.2011 @ 08:31.

#58 P o p i c a

P o p i c a

Nick anterior: Konfabulator

• Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Passat
  • Model:3BG
  • Motorizarea:1.9 TDI AVF

Posted 21.12.2011 @ 14:56

Am luat duminica o amenda pentru viteza la intrare in Turda (eu fiind din Cluj), am platit-o marti, si trebuie sa trimit chitanta la politia Turda din cate am inteles in termen de 15 zile...Cum procedez? Scriu adresa politiei Turda pe plic si il duc la posta?
Intreb pentru ca e prima mea amenda si nu stiu procedurile. :icon_redface:

Multumesc.

#59 toni d

toni d

Posted 21.12.2011 @ 15:14

Niciodata nu am trimis copie dupa chitanta in alt judet sau localitate, vreo opt in special radare din ultimii noua ani, in schimb am un dosar in care pastrez procesele verbale si chitantele ,toate achitate la Roman. STIMA

Posted Image

#60 R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

Moderator senior

• Oraş:Slatina
  • Maşina:VW Passat
  • Model:B5.5 2004
  • Motorizarea:AVB 101+ CP

Posted 21.12.2011 @ 15:15

In conformitate cu prevederile art. 28, alin. 2 din O.G. 2/2001, dupa efectuarea platii, in termen de 15 zile, trebuie sa predai o copie de pe chitanta de plata a amenzii agentului constatator sau sa o trimiti prin posta unitatii de politie din care agentul de circulatie face parte (institutie mentionata in antetul procesului-verbal de contraventie).

Copia chitantei sa trimiti, nu originalul. Eventual poti face expedierea cu confirmare de primire pentru a avea siguranta ca s-a primit plicul.

LE: toni d, rolul postului tau este ... ? Ce vrei sa ne demonstrezi, ca nu respecti legea?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users