Jump to content

Photo

Taxe/costuri vignete pentru autostrazile din Europa

• Please log in to reply
156 replies to this topic

#41 Bwwlan

Bwwlan

Moderator

• Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Volkswagen Polo
  • Model:2012 6R HL DSG
  • Motorizarea:1.2 TSI 99kW

Posted 05.05.2011 @ 22:30

In Germania nu exista taxe de autostrada si nici nu vor exista pana in 2013, cel putin, cand sunt alegeri generale, fiindca decizia finala ramane in mainile lui Angela Merkel (CDU) care a castigat alegerile promovand tocmai libera circulatie pe autostrazi si neintroducerea limitarii de viteza.
Horst Seehofer (CSU, fost Ministru al Sanatatii si Securitatii Sociale--'92/'98, fost Ministru al Alimentatiei, Agriculturii si Protectiei Consumatorului--'05/'08) ar vrea sa se introduca "de ieri" daca se poate, insa problema lui e ca nu doar CDU e impotriva, ci si ADAC-ul, si asta il frige cel mai tare, fiindca, in timp ce politicul se mai orienteaza si o mai da cotita, ADAC are, totusi, la ultimul recensamant (2010), 17 milioane de membri, adica, muuuuuult mai mult decat orice partid politic din Germania. Or, ADAC-ul a spus raspicat ca e categoric impotriva introducerii oricarei taxe de Autobahn, chiar contraponderate de (ATENTIE!) o eventuala eliminare a impozitului auto.
Exista 4 variante de lucru luate in dezbatere, insa niciuna nu are sanse se fie promovata si momentan, sunt doar discutii sterile.

Pe scurt: in viitorul previzibil, in Germania nu vor exista taxe de autostrada pentru PKW (turisme) si motociclete.

Edited by Bwwlan, 05.05.2011 @ 22:31.

#42 Remus66

Remus66
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Volkswagen Golf 4 Variant
  • Model:AXR, 2005
  • Motorizarea:1,9 TDI 101 CP

Posted 09.05.2011 @ 17:29

As dori sa merg in concediu in aceasta vara in Macedonia (FYROM) in zona orasului Ohrid.
Despre taxele (vigneta) din Bulgaria m-am lamurit.
Doresc sa stiu eventual de la un coleg care stie din experienta, ce taxe de drum (autostrada) se platesc in Macedonia si cum se platesc, eventual si alte detalii.
Multumesc anticipat.

#43 ricacristea

ricacristea
  • Oraş:Buzău
  • Maşina:VW
  • Model:1300 '70 T2a '71
  • Motorizarea:1.3 1.6

Posted 11.06.2011 @ 17:22

http://www.roads.org...po_delnica.html
presupun ca taxa de drum nu au, numai astea de pe autostrada. mai citeste p-acolo

#44 DRAPAR

DRAPAR

Membru Senior

• Maşina:Skoda
  • Model:Octavia II FL 2012
  • Motorizarea:1.6 TDI 105CP

Posted 17.07.2011 @ 16:13

Roviniete mi-am cumparat de la noi de la granita (e un ghiseu alb la ultimul Rompetrol exact inainte sa treci granita) pentru Ungaria, Slovacia si Cehia.

@alex_nitz_87: Cat te-au costat vignetele pentru Ungaria, Slovacia si Cehia (luate de la Rompetrol) ?

Edited by DRAPAR, 17.07.2011 @ 16:13.

#45 rcs66

rcs66
  • Oraş:Carei
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf4 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 110CP

Posted 17.07.2011 @ 17:22

Serbia:
Beograd-Nis:730 RSD/7.5 EUR

Nis-Leskovac:190 RSD/2.0 EUR

Macedonia:
Kumanovo - Petrovec: 20 km - 50 dinari/1 EUR

Petrovec - Veles: 65 km - 80 dinari/1 EUR(se da rest in dinari)

Veles - Gradsko: 100 km - 60 dinari/1 EUR
Obs.in ambele tari se poate plati in EUR taxa,e bine sa ai bani pregatiti,altfel primesti rest in dinari

#46 janos

janos
  • Oraş:Târgu Mureş
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf V
  • Motorizarea:2.0 TDI - BMM

Posted 17.07.2011 @ 17:38

..... Cat te-au costat vignetele pentru Ungaria, Slovacia si Cehia (luate de la Rompetrol) ?

Din pacate nu am la indemana documentele (am facut poze) insa din cate imi amintesc pentru toate 3 am platit vreo 160 RON. Toate pentru perioada minima si nu de la Rompetrol ci de la 1 intermediar oarecare la sosea ( E60, asa facem cand plecam de la firma - pentru decontare in RON - si nu am avut probleme).

#47 B_U_T

B_U_T
  • Maşina:BMW
  • Model:X5 LCI
  • Motorizarea:40d

Posted 01.08.2011 @ 20:33

Vreau sa plec intr-o excursie cu masina pe ruta : Ploiesti - Cracovia - (s-ar putea Varsovia) - Praga - Viena - Bratislava - Budapesta. Ce sfaturi imi puteti da? Ce taxe o sa am de platit? Multumesc.

#48 Juliaen

Juliaen
  • Oraş:Braşov
  • Model:Passat B6 2008
  • Motorizarea:2.0TDI140hpBMP

Posted 01.08.2011 @ 21:13

Ce iti pot spune de Austria e 7,8 Euro pentru 10 zile, Ungaria 4,5 Euro pt. 4 zile sau 7,5 Euro pentru 10 sau 12 zile, nu mai retin (asta am platit la inceputul lunii iulie).

#49 Ebi

Ebi
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon 2001
  • Motorizarea:1,4 16V 75CP

Posted 08.08.2011 @ 19:02

Daca mergeti in tarile care nu au trecut la Euro cum ar fi Serbia, Macedonia,Croatia, este bine sa aveti moneda tarii respective pentru taxe de autostrada sau macar euro marunti. Platile se fac in dinari macedoneni in macedonia de exemplu. Eu nu am avut si mi-a cerut 2 euro in loc de 1 euro cat ar fi fost normal.Este afacerea personala a casierului daca nu ai ce trebuie. In Croatia nu am avut Kuna si am dat euro dar nu marunti si restul l-am primit in kuna la un curs nefavorabil mie (afacerea casierului). In Serbia m-am oprit la un bancomat si am scos dinari sarbesti si nu am mai avut probleme. Am auzit de amenzi primite de 300 euro in Slovenia. In Ungaria am prins un supracontrol in afara videocamerelor pentru matrita. La iesirea dintr-o benzinarie, ne-au incetinit niste domni cu laptop si au bagat numarul masinii in el si pentru ca figuram ca in regula in baza lor de date, ne-au facut semn sa trecem.

#50 bujulache

bujulache
  • Model:VW Golf 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 90 CP

Posted 16.08.2011 @ 09:09

In ungaria in afara de taxa de autostrada mai sunt alte taxe de drum?

#51 Juliaen

Juliaen

Posted 16.08.2011 @ 09:52

Nu, doar vinieta in Ungaria.

#52 dac_ian

dac_ian
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:Golf V
  • Model:BXE 2008
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 PD

Posted 16.08.2011 @ 11:18

Sunt unul din ,,capsunarii,, care face spania, am vreo 7-8 drumuri, si sunt expert in ,,saritul,, barierei, niciodata cu probleme. Acest lucru se recomanda in franta si italia(special italia unde se plateste o singura data,la iesire) dar asuma o serie de riscuri pe care daca poti sa ti le asumi,merita. Intrebarea e daca a fost prins cineva, ma intereseaza pe italia sau franta,si cum s-a intamplat...slovenia se mai poate trece fara sa platesti, ungaria la fel dar este riscant, tot asa daca a fost prins cineva care sunt consecintele( stiu un caz pe austria cu amenda de 200e pe loc daca nu le luau masina???)...mai ales ca ungaria este cea mai ieftina si daca te prind te ard cu placere PS...barcelona-bistrita 2470 km total pret 350e din care drum 130-150e niciodata nu am calculat, ruta bistrita-oradea(alimentare plin)-budapesta-maribor(alimentare plin)-venezia-genova(alimentare plin)-monaco-barcelona(alimentare)...detin recordul pe aceasta ruta 26 ore,singur in masina si fara pauza deloc(alimentare),totul aranjat din timp la mana(apa,mancare etc), pe ruta ro-spa,plecare din tara ora 23,ora 9 intrare italia,seara intrare franta,dimineata spania...pilot automat pe max 140,conteaza foarte mult constanta vitezei si puterea de concentratie in momentele cheie si de oboseala maxima cand eu personal beau prima cafea sau redbull pentru un efect maxim(franta noaptea singur pe 3 benzi pe vestita autostrada a soarelui la ei,drum ca in palma sute de km), neaparat GPS, da o siguranta care reduce din oboseala, chiar daca se stie traseul( se stiu cazuri in care soferii de autocar care fac saptamanal traseul s-au incurcat)...

#53 Juliaen

Juliaen

Posted 16.08.2011 @ 11:47

Cel putin in Ungaria si Austria nu vei apuca sa faci prea multi km fara plata vinietei (in austria se scaneaza parbrizul / ungaria numarul masinii). In Ungaria se indisponibilizeaza masina pana la plata amenzii, similar in Austria (exceptie fac, cred, numai masinile de Germania, existand un acord de reciprocitate privind incasarea amenzilor).
Asa scurt, pentru Austria: amenda 100+Euro despagubiri si amenda cam 250, neplata despagubirilor se lasa cu amenda intre 300 si 3000. Merita riscul in schimbul a 7,8 Euro pentru vinieta de 10 zile?

#54 safari hunter

safari hunter
  • Oraş:Constanţa
  • Model:Superb 2010
  • Motorizarea:1.8 TSI 160 CP

Posted 19.09.2011 @ 21:10

POLONIA

Taxele de drum se aplica doar vehiculelor cu masa autorizata de peste 3,5 T, diferentiat pe paliere de greutate. Pentru vehiculele care nu depasesc aceasta limita se percepe doar o taxa de autostrada cuprinsa intre 8 si 16 PLN (zlot) in functie de lungimea sectorului de drum parcurs. Plata se face cu numerar in moneda nationala .

Attached Files

#55 junior07

junior07
  • Oraş:Oradea
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.4 75 CP

Posted 27.09.2011 @ 20:55

anu trecut am adus masini din germania si austria, iar anu trecut in vremea asta m-au prins pe austria fara vinieta si am platit 150 de euro, daca nu plateam imi retineau masina, pe ungaria nu am platit nicodata... am primit un sfat de la altii si anume: pe ungaria (pe autostrada) sa nu ma opresc, si asa am procedat de fiecare data si nu am fost oprit, la mine tine treaba asta... bafta si drumuri bune sa aveti ;)

#56 Bebeee

Bebeee
  • Oraş:Arad
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon Cupra
  • Motorizarea:2.0 TFSI

Posted 28.11.2011 @ 14:49

Cand citesc pe aici ce sfaturi se dau ma iau cu mainile de cap.
Cum sa zica strainii ca nu suntem tigani cand numa pe combinatii si metode de "fraierit" suntem pusi?
Jenant.

#57 razvan02000

razvan02000
  • Maşina:volkswagen
  • Model:passat b5.5
  • Motorizarea:1.9 tdi 101cp

Posted 29.11.2011 @ 22:35

:)) foarte tare.... fentat ... pentru ce... pentru 2 lei.... tipic romanesc...

#58 blue_eyed

blue_eyed
  • Oraş:Giurgiu
  • Model:O2 Combi
  • Motorizarea:1.9TDI 105CP

Posted 30.11.2011 @ 14:30

Aviz amatorilor...
Acum o saptamana la granita Ungaria-Austria filtru pe sensul de intrare in AT cu doua scopuri clare: 1.Sa nu scape vreunul in Austria fara "cauciucuri" de iarna(asta verificau austriecii); 2. Sa nu fii tranzitat careva(probabil de pe forumul asta:) ) Ungaria fara vignieta. A... si era sa uit, in Ungaria am vazut in cateva locuri pe autostrada(in niste intranduri paralele pe sosea) niste dube inscriptionate cu ceva(nu am inteles ce scria) din care supravegheau traficul cu niste chestii in mana(am banuit ca aveau ceva in genul "pistoalelor" de la ARR-ul nostru)

Edited by blue_eyed, 30.11.2011 @ 14:37.

#59 Tilu

Tilu

Membru Level 2

• Oraş:Târgu Mureş
  • Maşina:Audi
  • Model:8K&P
  • Motorizarea:diesel

Posted 09.12.2011 @ 09:05

Eu sunt platitor de taxe model, dar era sa o patesc de 2 ori:
-anul trecut am uitat sa cumpar vigneta in Ungaria. Mi-am adus aminte undeva pe autostrada dupa Budapesta catre Austria, am oprit in prima benzinarie si am achitat-o. Am avut noroc...
-anul acesta cand am cumparat masina din Germania, avea vigneta de Austria, iar amicul cu care am luat masina(samsar) a spus ca este varianta cu valabilitate de un an. Normal ca am luat-o de buna si nu am cumparat alta vigneta. Am tranzitat Austria noaptea si am scapat...de ce scapat? pentru ca am constatat ulterior ca era o banala vigneta valabila 10 zile.

O stire de ieri anunta ca incepand cu 01.01.2012 "se retrage din circulatie" vigneta cu valabilitatea de 4 zile, cea de 10 zile fiind perioada minim acceptata de plata. E criza in Ungaria!

PS: mai nou consoarta a facut o pasiune pentru plata electronica a facturilor pentru diverse servicii(lucru de care ma ocupam eu, fiind adeptul stilului clasic, adica statul la coada). Ieri am avut primele semnale...am ramas fara semnal pe TV...pentru neplata facturii.

#60 bujulache

bujulache
  • Model:VW Golf 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 90 CP

Posted 11.12.2011 @ 10:33

salutare, de unde recomandati sa cumpar vignieta pentru Austria?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users