Jump to content

Photo

DIY: Demontare tapiterie de pe scaunele fata

• This topic is locked This topic is locked
No replies to this topic

#1 C o s m i n

C o s m i n

Moderator

• Oraş:Altul (nu în listă)
  • Maşina:BMW
  • Model:E60
  • Motorizarea:o herghelie...

Posted 23.09.2009 @ 15:40

Cu ajutorul colegului Keyth77, am pregatit un material care o sa va ajute in demontarea tapiteriei de pe scaunele fata. :)

Inainte sa incep vreau sa mentionez ca pozele sunt facute pe scaunul din stanga fata.

1. Scoaterea scaunului de pe sine:
  • Se desfac ornamentele de pe sinele din spatele scaunelor- langa stalpul dintre usi.
    Posted Image
  • Langa consola centrala din spate(cea cu scrumiera) ATENTIE LA SAGETI.
    La anumite masini (mai noi), aceste ornamente sunt prinse cu un surub ce e acoperit de un capacel mic, rotund care se afla cam in zona unde am eu degetul pe ornament in prima poza.
    Posted Image
  • Se da scaunul in spate de tot pe sina si se desfac cele doua suruburi (marcate in imagine cu rosu) ce tin tot mecanismul de culisare.
    Posted Image
  • Dupa care sa da scaunul un pic in fata si imediat in spate cu ceva mai multa forta cat sa iasa de pe sina.

2. Demontarea tapiteriei de pe spatar:
  • Modul de prindere a partii din fata cu cea din spatele spatarului. Sarmele marcate cu patrat rosu nu trebuie sa le scoateti decat din partea de jos (aratata in punctele 3) Posted Image
  • Clemele tapiteriei de pe spatele scaunului. Se vede marcat cu cerc rosu clemele tapiteriei de pe fata Posted Image Posted Image
  • In acele 2 gaurele vin doua sarme de la tapiteria de pe fata scunului (cele marcate cu patrat rosu in imaginea precedenta) Posted Image
    Dupa ce ati facut toate aceste operatiuni trageti in sus de tapiterie ,iar la gaurile de la tetiera nu trebuie scosi suportii de plastic, pur si simplu trageti de material intr o parte pana se vede marginea lui (fara frica pentru ca materialul este elastic).

3. Demontarea sezutului:
  • Se scoate ornamentul de plastic, prima oara se forteaza partea di dreapta care vine peste (are o clema marcata cu cerc rosu in prima imagine) dupa care se desface surubul(marcat cu patrat rosu in imagine)
    Posted Image
  • Se desfac clemele de sub ornament (mare atentie ca sunt foarte casante si se rup imediat) Posted Image
  • Materialul are cusut pe margine o bucata de plastic ce intra intr-o fanta de tabla de pe scaun si iese exact cum arata sagetile din imaginea urmatoare
    Posted Image
  • Se scot cele 4 cleme prinse in burette(foarte greu cu un patent si o surubelnita) Posted Image
  • Mare atentie la partea din fata a sezutului pt ca are o intaritura(sarma otelita) si e transversala cum se vede si in imaginea urmatoare(am notat directiile ca sa intelegeti mai bine cum e pozitionata)
    Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users