Jump to content

Photo

Formular Constatare Amiabila

• Please log in to reply
76 replies to this topic

#1 Roger

Roger

Membru Senior

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Seat/Volvo
  • Model:Leon 1M/ V60 R-Design
  • Motorizarea:1.9TDi/ 1.6 D2

Posted 27.07.2009 @ 20:25

In urma postului lui Marius de aici, m-am gandit sa deschid acest topic in care sa discutam doar despre acest formular:

1- de unde se procura acest document?
2- exista variante si in alte limbi, sau bilingve?
3- ce probleme pot aparea si unde trebuie sa ne adresam in cazul in care una dintre parti are numere de inmatriculare din alta tara?
4- in cazul in care un auto inmatriculat in Romania este implicat intr-un accident in alta tara, unde exista deja implementat acest sistem (ex, Franta, Belgia), sau nu, la ce ajuta acest formular?
5- dupa accident unde ma duc?
6- sunt acceptate NUMAI formularele autocopiante, sau merg si print-uri?

Postez si doua variante de formular din Franta si Belgia.

Attached Files

Posted Image

#2 Guadalcanal

Guadalcanal
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:ex.Skoda
  • Model:Fabia
  • Motorizarea:1.4 16V

Posted 27.07.2009 @ 21:22

Exista si un site specializat Visit My Website

Edited by Antoniadis, 27.07.2009 @ 21:24.

#3 Roger

Roger

Membru Senior

Posted 27.07.2009 @ 21:42

Pe acel site nu am gasit referiri la cele spuse de mine, in special la punctele 2, 3, 4.

#4 dukku

dukku
  • Oraş:Călăraşi
  • Maşina:Audi
  • Model:A6 C5
  • Motorizarea:2.5 TDI

Posted 27.07.2009 @ 22:11

2 -Nu sunt in alte limbi
3 - pe spatele politei Carte verde a celuilalt automobil ai un nr de telefon cu prefix de capitala :icon_thumright:. Acolo o sa iti raspunda o duduie care o sa te trimita la societatea de asigurari care e de caraula in ziua aia pe carte verde .

#5 Roger

Roger

Membru Senior

Posted 27.07.2009 @ 22:25

3A ==== sa zicem ca din vina mea, lovesc alta masina inamtriculata in Bulgaria. Folosesc formularul? Detalii?
3B ==== sa zicem ca sunt lovit de o masina din Bulgaria si e vina lui. Folosesc formularul? Detalii?

Posted Image

#6 dukku

dukku

Posted 28.07.2009 @ 07:40

1-Daca se intampla in Romania si e vina ta mergi si ceri de la societatea de asigurari (la oricare societate poti cere ca nu-s formulare cu regim special) un constat amiabil pe care il completati amandoi dupa care ii dai o copie bulgarului si una o pastrezi tu . In afara de constat faceti schimb si de copii de pe documente (permis, certificat de inmatriculare,polita RCA ,permis ,buletin/carte identitate). Daca repari masna ta pe casco vei avea nevoie.Bulgarul va merge cu ele la societatea ta de asigurare .
2- Daca vinovat e bulgarul sunati la numarul de Bucuresti de pe spatele cartii verzi a bulgarului iar de acolo vi se va indica societatea de asigurari din Romania la care trebuie sa te prezinti cu copiide pe documentee enumerate mai sus + constatul amiabil completat .Daca nu aveti constat la voi il completati cand ajungeti la firma de asigurari ca va dau ei.
De aici incolo procedura de despagubire este identica cu cea de RCA.

Daca societatea de asigurari respectiva va ia cu chestii de genul ca trebuie sa asteptati confirmarea politei sunati la biroul de carte verde (acelasi nr de telefon care v-a indrumat catre ei) si vor "discuta prieteneste" cu cei de la frma de asig respectiva.
Procedura de despagubire trebuie sa fie IDENTICA cu cea de pe RCA. Faptul ca te desagubeste pe carte verde nu implica alte termene de solutionare a daunei intre tine si ei. Ulterior se vor face decontari intre asiguratori .

#7 WNS

WNS

Moderator

• Oraş:Craiova
  • Maşina:Audi-A4-2007
  • Model:B7- Multitronic
  • Motorizarea:2.0TDI -140HP

Posted 28.07.2009 @ 07:48

[...] In afara de constat faceti schimb si de copii de pe documente (permis, certificat de inmatriculare,polita RCA ,permis ,buletin/carte identitate). Daca repari masna ta pe casco vei avea nevoie.[...]

Aceasta prevedere este obligatorie ?
Si daca raspunsul e afirmativ e prevazuta in vreun act normativ aceasta obligatie ?
Multumesc.

#8 dukku

dukku

Posted 28.07.2009 @ 10:37

Constatul amiabil tine loc de PV-ul de la politie .
Pentru deschiderea dosarului de dauna sunt necesare acele copii conform Ordinului 20 din 07.11.2008.
Ideea e ca se aplica aceeasi lege pentru asigurari ca si pana acum(amendata de constatul amiabil desigur) . Dosarul de dauna trebuie sa cuprinda acele hartii .
Latrer edit:
am dat un search pe Google si am ales una care mi s-a parut mai simpla .
http://www.uniqa.ro/...lista/index.jsp

Edited by dukku, 28.07.2009 @ 10:46.

#9 WNS

WNS

Moderator

Posted 28.07.2009 @ 11:25

Sunt constient ca fotocopiile acelea sunt necesare pentru dosarul de dauna. Numai ca nu cred ca e indicat sa impart fotocopii dupa actele mele de identitate la necunoscuti.
De exemplu, daca lovesc din vina mea un "minoritar" si complectam amandoi acest formular, sunt obligat sa-i dau si fotocopii dupa actele mele ?
Nu mi se pare deloc in regula sa-i dau copii dupa actele mele. Cu datele acelea o persoana rau intentionata iti poate creea multe neplaceri. Nu cred ca este legala o astfel de obligatie.
Pe mine ma interesa cine are obligatia sa procure si sa le depuna (fotocopiile)la dosarul de dauna ? Cel care beneficiaza de asigurare, asiguratul sau reprezentantii firmei de asigurare ?

#10 dukku

dukku

Posted 28.07.2009 @ 11:54

Reprezentantii firmei de asigurare iti vor solicita fotocopiile pentru a-l putea despagubi pe cel pe care l-ai pagubit . La producerea respectivului eveniment va prezntati impreuna la asigurator si acolo ii prezinti asiguratorului aceste documente .
E normal sa nu dai copiile documentelor oricui insa la noi se practica asa intrucat la asigurator se prezinta de obicei pagubitul cu copiile .Practica estegresita insa este omniprezenta .

La cererea CSA , de anul acesta la incheierea politei RCA se completeaza un acord de prelucrare a datelor cu caracter personal prin care te arati de acord cu prelucrarea informatiilor cu caracter personal asadar e perfect legal .

#11 WNS

WNS

Moderator

Posted 28.07.2009 @ 12:54

Consider ca ar fi mult mai sigur si normal ca la incheierea politei RCA sa depun fotocopii dupa aceste documnte, iar in cazul unui accident produs din vina mea, compania de asigurari sa foloseasca copiile depuse de mine la incheierea politei.

Am incheiat o polita RCA saptamana trecuta. Te asigur ca nu am semnat niciun acord de prelucrare a datelor cu caracter personal.
Acest lucru poate avea vreun efect negativ asupra valabilitatii politei RCA ?

#12 dukku

dukku

Posted 28.07.2009 @ 17:28

Nu poate avea nici un efect negativ faptul ca nu ai semnat.
Ideea ta nu este rea referitor la copia dupa actele tale facute de asigurtor la inchierea politei insa da-ti seama ca daca tu inchei polita la Bucuresti si dauna are loc la Arad sau in Bulgaria ar fi un efort in plus sa le dea de urma.

Cine stie... poate peste cativa ani nu va mai fi nevoie de copii dupa acte, polite si altele ci o simpla introducere a CNP-ului in baza de date sau a seriei de sasiu sa puna la dispozitia celor avizati toate informatiile necesare .

Dealtfel formularul de constat amiabil se inmana odata cu cartile verzi si in anii anteriori , chiar inainte de a intra in UE si modul de instrumentare a dosarelor de daune in vest banuiesc ca era la fel ca cel descris in post-urile anterioare.

#13 WNS

WNS

Moderator

Posted 30.07.2009 @ 08:42

Distanta nu ar trebui sa fie o problema, documentele se pot scana, introduce intr-o baza de date (care cred ca exista si in prezent) si orice inspector de daune ce are nevoie, indiferent ca este la Arad sau Constanta, le poate printa foarte usor. :lol:

#14 bogdan2

bogdan2
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 FL
  • Motorizarea:1.6 CR; 105 cp

Posted 30.07.2009 @ 09:14

Si daca masina-i pe firma ??? Ce faci, depui copie dupa actele tuturor posibililor soferi din firma??

#15 MRP

MRP

Nick anterior: mbgd

• Maşina:skoda
  • Model:octavia ll 2005
  • Motorizarea:1.9TDI/150 cp

Posted 30.07.2009 @ 09:19

Si daca masina-i pe firma ??? Ce faci, depui copie dupa actele tuturor posibililor soferi din firma??

daca masina e pe firma,(cazul meu)se face o imputernicire a unuia dintre soferi.oricum,nu se mai plateste amenda,nu se mao dau puncte.asa ca nu e nici o problema.cu imputernicirea,respectivul reprezinta firma in toata relatia cu asiguratorul,indiferent daca este vinovat sau pagubit.

#16 WNS

WNS

Moderator

Posted 30.07.2009 @ 09:20

Da, de ce nu? In felul asta nu ar mai fi necesare nici acele imputerniciri care se solicita de catre asigurator. Pt ca ai declarat de la incheierea politei pe cei care vor conduce masina.

Mai ales ca nu mai suntem in anii '90 cand administratorii firmelor schimbau angajatii ca pe sosete. :icon_thumright:

#17 dukku

dukku

Posted 30.07.2009 @ 09:24

Mai intervine o problema.
Dupa ce completezi constatul ai 2 exemplare da?
Pagubitul merge cu unul dintre ele la asiguratorul tau .
Acolo primeste si autoriz de reparatie pe care de obicei o dadea politia; dar tu ce faci?

Cazul 1- daca ai casco mergi la societatea de asigurari la care ai casco si iti deschid dosar pe baza exemplarului tau din constat dupa care iti elibereaza autorizatie de reparatie .
Cazul 2- nu ai casco - mergi cu pagubitul de mana la aceeasi societate sa iti dea si tie o autorizatie de reparatie intrucat ai nevoie de ea la service .
In ambele cazuri trebuie facute celebrele copii .

#18 MRP

MRP

Nick anterior: mbgd

• Maşina:skoda
  • Model:octavia ll 2005
  • Motorizarea:1.9TDI/150 cp

Posted 30.07.2009 @ 09:26

daca sunt 10 soferi pe 2 masini si firma nu vrea sa plateasca in plus la asigurare? atunci se face imputernicire! si sunt si asiguratori idioti care vor imputernicire .ca ei asa stiu!
---pt dukku--- tocmai am avut eu un eveniment neplacut.procedura a fost asa:
-am fost la RCA pt constatare amiabila
-am dat declaratiile pe faimosul formular nou
-au facut pozele
-au deschis dosar
-ne-au dat la fiecare cate o constatare(formular tipizat de la ei) pt pagubele produse
cu constatarea se merge la service si se deschide dosar de dauna

P.S.
am uitat: copiile pt taloane,asigurari si alte maruntisuri(permis,buletin),au fost facute de ei si am vazut ca nu se mai dau autorizatii de reparatii .repararea masinii se face in baza actului de constatare a asiguratorului. si inainte,cand mergeai la politie,se dadea aut.de reparatie de catre politie si cu ea mergeai la sigurator si primeai aceasta constatare a lor cu care se mergea la service

Edited by mbgd, 30.07.2009 @ 09:36.

#19 dukku

dukku

Posted 30.07.2009 @ 09:33

In momentul de fata normele pe RCA s-au cam aliniat la legislatia UE . Deci cam toti sunt idioti .

P.S.
Stai sa vezi ce mai injuram daca ne aliniem la cele germane conform carora - daca erai in zona cu limitare de viteza si reiese ca ai depasit limita de viteza cu un anumit nrumar de km/h peste nu te despagubeste
Sau erai in sezon de iarna si nu te despagubeste pentru ca aveai anvelope de vara .

Posted Image

#20 WNS

WNS

Moderator

Posted 30.07.2009 @ 09:53

Totusi nu trebuie sa uitam ca viteza de deplasare nu se poate stabili asa usor, pe baza declaratiilor celor implicati sau a unor martori. Iar o expertiza tehnica costa de cele mai multe ori mult mai mult decat reparatia unei masini.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users