Jump to content

Photo

PACHET DRUMURI GRELE !

• Please log in to reply
294 replies to this topic

#21 Mama Omide

Mama Omide

Nick anterior: asarban

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 08.07.2005 @ 14:49

Tu vrei sa spui ca iti schimba si arcuri/amortizoare daca iti iei pachet drumuri grele? Eu stiu ca-ti pune scutul si nejte chestii de cauciuc la amortizoare sa ti-o inaltze. Sau nu-i asa?  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Pachetul de drumuri grele contine scut, inaltatoare, arcuri si amortizoare.
"pachetu" pus de unele service-uri contine un scut facut din tabla ordinara si niste distantieri la amortizoare, pe care le poti pune au ba

#22 alecsmed

alecsmed
  • Oraş:(necompletat)
  • Model:Skoda Octavia Tour 1.6 MPI - 2005

Posted 18.07.2005 @ 22:17

Multzam tuturor pt. raspunsuri. intre timp am auzit si eu niste chestii ciudate despre serviceul Sibiu. Daca puteti recomanda alt service prin zona Ardealului... :)

#23 alecsmed

alecsmed
  • Oraş:(necompletat)
  • Model:Skoda Octavia Tour 1.6 MPI - 2005

Posted 18.07.2005 @ 22:20

Scuze, reply-ul era pt. topicul cu pachetul de drumuri grele. Dar multzam oricum.

#24 shkoda

shkoda

Membru Senior

• Model:Octavia Tour 2007
  • Motorizarea:1.9TDI / AXR

Posted 22.07.2005 @ 23:11

Cand am fost la revizie, am vazut in service 3 scuturi standard (de plastic) care asteptau sa fie luate si aruncate.. Dupa ce am vazut in ce stare erau scuturile respective, va recomand cu placere tuturor, pack de drumuri grele!! :blink:

Edited by shkoda, 22.07.2005 @ 23:12.

#25 Valix

Valix
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat CC
  • Motorizarea:1.8 TSI 160 CP

Posted 25.07.2005 @ 11:02

Vorbeam cu niste amici si sustineau sus si tare ca acest pack nu este montat in fabrica, ci in Romania, de catre importatorul PoRo. Asa o fi?

#26 Samvw

Samvw
  • Oraş:Plopeni
  • Model:Octavia II, 2,0 TDI, Elegance

Posted 25.07.2005 @ 11:14

Vorbeam cu niste amici si sustineau sus si tare ca acest pack nu este montat in fabrica, ci in Romania, de catre importatorul PoRo. Asa o fi?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu este asa ! Eu am acest pack pe ambele masini si asa au venit din fabrica. Masinile nici nu au trecut pe la PoRo iar despre montaj la dealer nici vorba !

#27 Al Bundy

Al Bundy

Membru senior

• Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 26.07.2005 @ 21:42

"pachetu" pus de unele service-uri contine un scut facut din tabla ordinara si niste distantieri la amortizoare, pe care le poti pune au ba

<{POST_SNAPBACK}>

pachetul original contine urmatoarele:
scut, inaltatoare2,piese de prindere2,suruburi si piulite (multe)
A fost montat la AVIA.

Edited by al bundy, 26.07.2005 @ 21:44.

#28 godoroja

godoroja
  • Maşina:BMW
  • Model:X5 2013
  • Motorizarea:4.0d

Posted 09.08.2005 @ 12:40

pachetul original contine urmatoarele:
scut, inaltatoare2,piese de prindere2,suruburi si piulite (multe)
A fost montat la AVIA.

<{POST_SNAPBACK}>

Subscriu. Se monteaza la noi. Am fost 2 saptamani plecat si acum am revenit.Special m-am uitat peste tot si nu exista optiunea Drumuri Grele. Este o gaselnitza romaneasca de a stoarce banu`. In fond ce le-ar trebui in UE pachetul asta cand stim cu totii cum se circula la ei....
Pachetul drumuri grele NU CONTINE AMORTIZOARE. El e compus din scut, inaltzatoare. ATAT. Sa fim seriosi....

#29 godoroja

godoroja

Posted 09.08.2005 @ 12:43

<{POST_SNAPBACK}>

nu contine arcuri si amortizoare. La PoRO am intrebat prima oara. A si tu crezi ca iti schimba si arcurile si amortizoarele si inaltzatoare si scut cu 13 mil lei? :confused:
Mai era cineva care scria ca masina lui a venit din fabrica asa. Ai stat tu s-o urmaresti. Nu te-au sunat aia sa-ti zica? Si normal, intre timp iti pusesera si pachetul DG. Daca ai crezut altceva, te-ai inselat amice. :D

#30 Bogdan_G

Bogdan_G
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:New Beetle
  • Motorizarea:2.0i

Posted 13.08.2005 @ 20:21

Deci pina la urma merita sau nu pachetul pentru drumuri grele ?
La mine sigur merita pt ca am plesnit de tot spoilerul fata si scutul pt ca e mult prea greu motorul si masina sta aplecata de fata ,acum la fiecare frinare aud cum freaca scutul de sosea ....please help ...de unde imi iau acest pachet de drumuri grele ????

#31 godoroja

godoroja

Posted 13.08.2005 @ 21:13

Deci pina la urma merita sau nu pachetul pentru drumuri grele ?
La mine sigur merita pt ca am plesnit de tot spoilerul fata si scutul pt ca e mult prea greu motorul si masina sta aplecata de fata ,acum la fiecare frinare aud cum freaca scutul de sosea ....please help ...de unde imi iau acest pachet de drumuri grele ????

<{POST_SNAPBACK}>

Fugi repede la un dealer. Unul dintre ei, ca daca zic NU TE DU la PoRo, o sa ziceti ca am ceva eu cu ei....nu ca n-as avea :) . Pregateste cam 15 milioane si du-te ;)
Uite de ex la Brady Trade vad:
Pachet drumuri grele - CIP 129 Euro, DDP 157 :) S-o fi ieftinit? ....Go check it out si anunta-ne si pe noi ce scoruri sunt.....

Edited by godoroja, 13.08.2005 @ 21:17.

#32 demon

demon
  • Model:SKODA OCTAVIA TOUR 1,9 TDI SILVER... powered by VOINEA

Posted 11.11.2005 @ 07:37

mie unuia acest "pachet de drumuri grele" adaugat de dealeri din romania imi pare o mare magarie; am sa va spun si de ce. am fost in germania la cineva in vizita. omul avea o octavia 1,9 tdi clasica. in peregrinarile noastre pe la diverse autohausuri am intalnit la un moment dat o octavia impecabila, pe parbrizul carei scria PACHET DE DRUMURI GRELE... am intrat si-am intrebat ce inseamna pachetul acela. dealerul ne-a spus (si apoi ne-a si demonstrat) ca sunt schimbate arcurile si amortizoarele cu altele mai groase (facuta comparatie cu cea clasica a tipului se vedea clar diferenta). la noi pe parte de suspensie si articulatie, singura "imbunatatire" este adaugarea unor simple inaltatoare de cauciuc intre talerul amortizorului si arc. de aceea mie imi pare o mica jmecherie

#33 Thheo

Thheo

Membru Senior

• Model:Superb 2010
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 11.11.2005 @ 07:42

Cristal Car ( userul cwr ) are niste scuturi de tabla de vanzare... puteti vorbi cu el sa vedeti exact ce are si evident ca poate face si montajul.

#34 d@n

d@n

Nick anterior: wwww

• Oraş:Baia Mare
  • Model:Octavia
  • Motorizarea:vRS AUQ

Posted 11.11.2005 @ 18:16

daca pretul e prea mare poti incerca altceva

Firma: Autoscut SRL din Odorhei
mail: autoscut@odorhei.astral.ro
tel. 0745306420
Scut metalic Octy 1 ~ 515RON

Am sunat si eu si au zis ca il trimit pe bani lor

Scutul e de tabla importat de pe la rusi - www.karter.ru

poza:
Posted Image

#35 ARDEI_IUTE

ARDEI_IUTE
  • Oraş:Otopeni
  • Model:Octavia 2
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 12.11.2005 @ 09:53

Pachetul de drumuri grele cu care vine DIN FABRICA masina consta intr-un scut metalic , amortizoare diferite si arcuri diferite .Veti constatata ca cel putin pe Octavia 2 ca diferenta intre suspensia normala si ce "heavy duty pack" este simtitoare. La Octavia 1 , daca nu ai pachet drumuri grele DIN FABRICA , dealerul iti va monta doar un scut metalic si doua inaltatoare pentru amortizoarele fata . Din pacate , asta este o greseala comun intalnita la clientii de Skoda :mai bine pun 12 boxe sau alte optionale semi utile decat pachetul de drumuri grele . Dar si vanzatorul are partea lui de vina pentru ca habar nu are ca de fapt pachetul de drumuri grele din fabrica consta in scut metalic , bara stabilizatoare mai groasa, amortizoare mai tari si cu cursa mai mare precum si arcuri nitelus mai tari .Totul la un pret de 150 euro in plus.Parerea mea este ca merita mai mult decat sa zicem , senzorul de ploaie sau oglinda anitorbire .

#36 ARDEI_IUTE

ARDEI_IUTE
  • Oraş:Otopeni
  • Model:Octavia 2
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 12.11.2005 @ 10:43

De aia si masinile su "heavy duty pack" original DIN FABRICA , au si suspensia mai rezistenta in timp. Scutul metalic pus after sale nu face decat sa protejeza baia de ulei de socuri si lovituri (posesorii de OCtavia 1 cu bai sparte - se stiu!!)iar inaltatoarele ii dau un 2 cm in plus de garda la sol .
Asa ca daca doriti un pachet de drumuri grele performant comandati masina cu "heavy duty pack" din fabrica, daca va cumparati masina noua . Trebuie sa intelegem ca pentru 150 euro in plus (fata de cei 600 cat dai pe scut si inaltatoare) face toti banii .Si nu acceptati fraze de genul " il dam discunt la vanzare " sau " platiti 50% din el. Din fabrica " heavy duty pack " are scut metalic . amortizoare mai tari , arcuri mai tari , si bara stabilizatoare mai groasa .La dealer nu este decat un scut metalic si doua inaltatoare pt amortizoarele fata .

#37 andreit

andreit
  • Model:Octavia 2 2007
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 14.11.2005 @ 12:52

Cand mi-am luat Octavia in urma cu 4 ani si ceva dealerul nici nu ma lasa sa comand masina fara pachet drumuri grele. Nu in sensul ca mi-l baga pe gat fara sa vreau eu ci chiar mi-a explicat cat de util este si cat de mult imi protejeaza masina. Chiar el pe masina personala avea pachet drumuri grele.

#38 Amy

Amy
  • Maşina:VW EOS
  • Model:2.0 TDI
  • Motorizarea:140 armasari

Posted 14.11.2005 @ 13:18

e adevarat ca masina e mai cocotata si poate parea inestetic,dar dupa ce intr-o seara n-am vazut portiunea de spatiu verde din mijlocul soselei si am sarit-o ca sa ajung pe banda din sens invers...am fost fericita ca am ales pachetul de drumuri grele.. :banghead:

#39 DORU_14

DORU_14
  • Oraş:Oradea
  • Maşina:SKODA
  • Model:OCTAVIA 1 4X4 - VIN 2003
  • Motorizarea:1.8T 20V 150CP

Posted 14.11.2005 @ 16:16

Demon si Ardei_Iute au dreptate !!

Pentru cei care comanda masini noi, sa aleaga obligatoriu pachetul Drum Greu montat din fabrica, este util si net superior asa-zisului "kit drumuri grele" montat in Ro.

Eu, la masina mea, am pachet drum greu montat din fabrica (amortizoare, bara stabilizatoare, etc) insa scutul protectie motor, baie ulei si cutoe directie este montat hai sa zicem artizanal in Ro, la unul din dealerii Skoda. Am intrebat (firesc) de ce s-a optat pt aceasta varianta (de catre primul proprietar) la Porsche - Arhiva Comenzi Auto, unde mi s-a confirmat mai intai ca masina a fost comandata exact cum am descris mai devreme, apoi am primit o explicatie suplimentara: scutul motor montat in tara este mai "rusesc" , adica mai potrivit dpdv al grosimii pt inerentele obstacole de pe drumurile noastre. Este un punct de vedere!

#40 Benzaru

Benzaru
  • Model:Octavia 3
  • Motorizarea:1.2 TSI 105 CP

Posted 14.11.2005 @ 17:31

Am avut O1 fara pachet de drumuri grele si m-am descurcat fara sa sparg baia de ulei...am reusit doar sa stramb puntea fata :unsure: cand am crezut ca trec peste un bolovan peste care trecuse un tico in fata mea.Dupa aceea am avut o O1 cu pachetul bussines care includea si pachetul de dr grele.Alta viata:urcam bordurile pe unde vroiam si chiar daca atingeam nu imi faceam griji ptr ca este f gros.Acum am O2 si normal ca am luat pachetul de dr grele.Nici macar nu e o optiune scumpa!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users