Jump to content

Photo

Recuperare banii din taxa de prima inmatriculare.

• Please log in to reply
599 replies to this topic

#421 sudberlin

sudberlin

Nick anterior: bimmer

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Mercedes
  • Model:C
  • Motorizarea:220 CDI

Posted 26.01.2013 @ 18:55

chiar nu a recuperat nimeni taxa la o masina inmatriculata pe firma?

Posted Image

#422 andu4

andu4
  • Oraş:Galaţi
  • Maşina:FORD
  • Model:FOCUS
  • Motorizarea:1,6 115cp

Posted 27.01.2013 @ 18:49

Se poate recupera si taxa platita pe firma cat si taxa platita leasing pe firma.Am recuperat eu,

#423 bantas

bantas
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:POLO
  • Motorizarea:1.4 TDI 75 CP

Posted 27.01.2013 @ 22:52

multumesc mult Adrian ! Daca nu s-a admis plata dobanzii fiscale pe fond pot cere lucru asta la recurs?

#424 sudberlin

sudberlin

Nick anterior: bimmer

• Maşina:Mercedes
  • Model:C
  • Motorizarea:220 CDI

Posted 27.01.2013 @ 22:53

Multumesc mult Andu pentru raspuns.Ai apelat la un avocat sau ai mers singur in instanta.Se zvonea ca iti vine control la firma daca incerci recuperearea taxei si deaia intrebam cu toate ca imi pare o mare prostie.Multumesc din nou :icon_thumleft:

#425 Adrian_S

Adrian_S
  • Oraş:Buftea
  • Maşina:Vw
  • Model:Polo 9n3 2008
  • Motorizarea:1,2 70 cp

Posted 27.01.2013 @ 22:59

multumesc mult Adrian ! Daca nu s-a admis plata dobanzii fiscale pe fond pot cere lucru asta la recurs?

Nu s-a admis sau nu a fost ceruta?Oricum ar fi,nu mai ai dreptul sa o ceri,din pacate.

@sudberlin,ti-am trimis un pm.

Edited by Adrian_S, 27.01.2013 @ 23:00.

Posted Image

#426 sebax

sebax
  • Oraş:Luduş
  • Model:Bora 2002 AZD
  • Motorizarea:1,6 16v 105 CP

Posted 28.01.2013 @ 09:50

Din cate stiu eu, daca masina e inmatriculata in Romania si o cumperi anul asta, adica sa faci si inmatricularea pe numele tau, nu mai trebuie platita taxa.
Apropo de ce intreba un coleg mai sus, eu am deschis proces in august 2011, in 18.05.2012 am sentinta pe fond, finantele au facut recurs pe 16.10.2012. Astept judecarea acestuia. Cand o sa stiu termenul de judecata va informez.
Drumuri bune.

Salut, revin cu informatii despre termenul de judecata la CA.
Recursul a fost inregistrat la CA in 25.01.2013, termen de judecata 16.04.2013. Se pare ca nu mai am mult de asteptat!!!
Drumuri bune!

#427 Snake_CMC23

Snake_CMC23
  • Oraş:Târgu Jiu
  • Model:Polo 9N3 2006
  • Motorizarea:1.4 TDI 70 CP

Posted 28.01.2013 @ 11:43

Am recuperat eu anul trecut la doua masini pe persoana fizica si la una pe firma plus dobanzile aferente. Nu-ti vine niciun control nicaieri. Am dat la un prieten care e avocat sa se ocupe ca eu nu am avut timp...dar daac beneficiati de ceva timp liber puteti sa faceti si singuri dosarul fara nicio problema.

Edited by Snake_CMC23, 28.01.2013 @ 11:44.

#428 bgy23

bgy23

Nick anterior: ssd

• Oraş:Deva
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizarea:1.6 16v

Posted 28.01.2013 @ 12:58

Salutare am o nelamurire . Eu am cumparat acum 1 an o masina inmatriculata pe Romania in 2009 la care s-a platit taxa la acea vreme. Cum pot verifica acum daca fostul proprietar si-a cerut taxa inapoi si a si castigat-o? Ideea este ca vreau sa vand masina si poate acum masina chiar daca este inmatriculata pe RO nu mai figureaza cu taxa platita. Unde pot verifica lucrul asta? daca vechiul proprietar si-a luat taxa inapoi cel la care o voi vinde va trebui sa plateasca taxa iar?

#429 alcsalx

alcsalx
  • Model:Golf 4
  • Motorizarea:1.9 TDi 90CP

Posted 28.01.2013 @ 13:00

As avea si eu nevoie de cateva info...

Vreau sa depun si eu cererea de recuperarea si pana acum am aflat ca trebuie sa fac o cerere sa o depun la judecatorie si imi spne un termen ma prezint si cam atat.

Insa cand ma prezint nu trebuie sa-i spun nimic la judecator?

Sau trebuie sa am deja un discurs?

Ce motiv scriu in cererea de o depun la judecatorie?

Aceastea ar fi intrebarile mele si daca se poate cineva sa ma ajute....

Multumesc anticipat!

#430 Guadalcanal

Guadalcanal
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:ex.Skoda
  • Model:Fabia
  • Motorizarea:1.4 16V

Posted 28.01.2013 @ 14:03

Daca e cineva care poate sa precizeze argumentat raspunsul la urmatoarele 2 nelamuriri:

1)Poate firma de leasing sa recupereze taxa?

2)Se poate cere de catre un proprietar recuperarea taxei dupa ce a vandut masina?
Intrebarea 2 am mai pus-o, cineva spunea ca "nu" iar altcineva spunea ca "da" pe baza de copii legalizate.Cum e pana la urma?

#431 bantas

bantas
  • Model:POLO
  • Motorizarea:1.4 TDI 75 CP

Posted 28.01.2013 @ 14:13

pentru Adrian. A fost ceruta dar s-a respins..[M-am uitat pe dosarele judecate la curtea de apel Buc si am vazut ca la unii au admis recursul Fiscului pe motiv ca nu au acut cerere de restituire depusa la ei.]Eu am recursul in iunie credeti ca este necesar si posibil sa depun o cerere la finante de restituire avand in vedere ca eu nu am avut? Eu m-am bazat pe decizia ICCJ din noiembrie 2011 in care a spus ca instantele sunt obligate sa accepte dosarele pt taxa fara ca omul sa mai depuna cerere la finante.Cine mai este in situatia asta il rog sa scrie.

pentru Gualdalcanal la puntul 2: se poate,eu am fost in situatia asta.

#432 sebax

sebax

Posted 28.01.2013 @ 14:22

Salut baieti,
Pentru cei care doresc sa nu mai apeleze la avocati si sa faca singuri actele pentru recuperarea taxei de poluare anexez modelele de cereri pe care le-am folosit si eu pentru recuperarea taxei. Sper sa nu se supere colegii avocati, sau moderatorii, daca e vreo problema sau nu e voie sa pun aceste cereri pe forum, sa-mi spuneti, si le sterg, desi nu cred sa fie vreo problema.
Spor la recuperat!
Attached File  CONTESTATIE.doc   33KB   26 downloadsAttached File  taxa poluare judecatorie contencios.doc   31.5KB   20 downloadsAttached File  CERERE REST TAXA PE POLUARE.doc   31.5KB   20 downloads
Se depune la finante cererea de restituire, dupa raspunsul de la finante se depune contestatia iar dupa raspunsul la contestatie se depune la tribunal cererea de chemare in judecata.
Numai bine!

Edited by sebax, 28.01.2013 @ 14:24.

#433 kari

kari
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf variant edition
  • Motorizarea:1,9 TDI ALH

Posted 28.01.2013 @ 16:26

Foarte bine transata problema ! Sper sa fie de folos multor forumisti!
Eu astept o prima infatisare, sper sa izbandesc pana la urma !

#434 bgy23

bgy23

Posted 29.01.2013 @ 12:18

Salutare am o nelamurire . Eu am cumparat acum 1 an o masina inmatriculata pe Romania in 2009 la care s-a platit taxa la acea vreme. Cum pot verifica acum daca fostul proprietar si-a cerut taxa inapoi si a si castigat-o? Ideea este ca vreau sa vand masina si poate acum masina chiar daca este inmatriculata pe RO nu mai figureaza cu taxa platita. Unde pot verifica lucrul asta? daca vechiul proprietar si-a luat taxa inapoi cel la care o voi vinde va trebui sa plateasca taxa iar?

baieti ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri la intrebarile mele?

#435 sebax

sebax

Posted 29.01.2013 @ 12:42

bgy23
1. Intri pe site-ul portal.just.ro, cauti Tribunalul pe raza caruia are domiciliul primul proprietar in Romania al masinii, si cauti la dosare numele acestuia. Daca gasesti dosarul o sa vezi daca a deschis proces si daca a recuperat taxa.
2. Tu, ca actual proprietar, te duci la AFP in raza caruia are domiciliul primul proprietar al masinii , cu toate actele masinii + un timbru fiscal de 2 lei si ceri adeverinta din care sa rezulte daca s-a restituit sau nu taxa pentru acea masina.
Drumuri bune!

#436 bgy23

bgy23

Posted 29.01.2013 @ 14:34

Multumesc frumos @sebax...exact ce imi trebuia.

#437 Boditza

Boditza
  • Oraş:Craiova
  • Motorizarea:1.9 TDI 105CP

Posted 29.01.2013 @ 15:52

Si acum daca voi recupera taxa cand o sa o vand platesc din nou nu?

#438 sebax

sebax

Posted 29.01.2013 @ 16:24

DA, de fapt o plateste cumparatorul cand inmatriculeaza masina pe numele lui.

#439 Adrian_S

Adrian_S
  • Oraş:Buftea
  • Maşina:Vw
  • Model:Polo 9n3 2008
  • Motorizarea:1,2 70 cp

Posted 29.01.2013 @ 19:08

Daca e cineva care poate sa precizeze argumentat raspunsul la urmatoarele 2 nelamuriri:

1)Poate firma de leasing sa recupereze taxa?

2)Se poate cere de catre un proprietar recuperarea taxei dupa ce a vandut masina?
Intrebarea 2 am mai pus-o, cineva spunea ca "nu" iar altcineva spunea ca "da" pe baza de copii legalizate.Cum e pana la urma?

1.Da,de ce sa nu poata?Fie ca e persoana fizica,fie ca e persoana juridica,are dreptul la restituirea unei taxe perceputa ilegal.
2.Se poate recupera si daca ai vandut masina,cred ca s-a mai spus chestia asta de cateva ori anterior,dar iti trebuie actele in copii - talon/cartea masinii cu numele proprietarului care a platit taxa,+ copii de pe actele aferente.Nu stiu cine a zis ca nu se mai poate recupera,dar iti spun sigur ca se poate recupera daca s-a vandut masina intre timp.

pentru Adrian. A fost ceruta dar s-a respins..[M-am uitat pe dosarele judecate la curtea de apel Buc si am vazut ca la unii au admis recursul Fiscului pe motiv ca nu au acut cerere de restituire depusa la ei.]Eu am recursul in iunie credeti ca este necesar si posibil sa depun o cerere la finante de restituire avand in vedere ca eu nu am avut? Eu m-am bazat pe decizia ICCJ din noiembrie 2011 in care a spus ca instantele sunt obligate sa accepte dosarele pt taxa fara ca omul sa mai depuna cerere la finante.Cine mai este in situatia asta il rog sa scrie.

pentru Gualdalcanal la puntul 2: se poate,eu am fost in situatia asta.

Inseamna ca a fost ceva gresit in formularea/temeiul cererii dobanzii.Dupa cum ti-am spus,acum nu ai ce sa mai faci,oricum.
Daca pe citatie nu ti-au mentionat sa depui la dosar un raspuns de la Finante/hartie care sa dovedeasca(virgula) ca ai incercat mai intai la ei,acum nu cred ca mai are rost sa faci cererea respectiva.Trebuia sa fie facuta inainte de a introduce actiunea in instanta.
Bafta

Edited by Adrian_S, 29.01.2013 @ 19:10.

Posted Image

#440 surdu florin

surdu florin
  • Oraş:Sibiu
  • Maşina:vw
  • Model:passat B6 2008
  • Motorizarea:1.9

Posted 29.01.2013 @ 20:27

sall tuturor..o intrebare daca se poate,stie cineva cat timp dureaza pana la proces daca sa facut recurs!!!ms

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users