Jump to content

Photo

Probleme releu de semnalizare

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#21 maverick160879

maverick160879
  • Oraş:Târgu Mureş
  • Maşina:vw
  • Model:golf IV
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 16.01.2009 @ 12:54

Roger, cat a costat maneta cu tempomat? M-ar tenta si pe mine sa imi pun asa ceva pe Golf.

#22 joky

joky
  • Oraş:Gherla
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9TDI 110 CP

Posted 16.01.2009 @ 13:06

de ce nu incerci o resuscitare cu spray la baza manetei?
poti prelungi viata manetei inca mult timp

#23 Marius

Marius

Moderator

• Oraş:Craiova
  • Maşina:VW
  • Model:1J5
  • Motorizarea:ATD

Posted 16.01.2009 @ 13:08

maverick160879
La orice dealer vw il poti comanda la pretul de 360 lei.
Detalii gasesti in topicul Cruise Control (tempomat), montare
Daca ai nelamuriri sau alte intrebari, te rog sa postezi acolo, aici suntem off topic.
Numai bine!

#24 bogdan2

bogdan2
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 FL
  • Motorizarea:1.6 CR; 105 cp

Posted 16.01.2009 @ 14:45

de ce nu incerci o resuscitare cu spray la baza manetei?
poti prelungi viata manetei inca mult timp

Din pacate la mine sprayul a folositor doar o luna, dupa care am fost nevoit sa schimb maneta. Am luat maneta de la Avia cu 330 Ron.

#25 Clodius

Clodius
  • Model:Octavia 2 1.9 TDI
  • Motorizarea:BJB 105CP

Posted 16.01.2009 @ 15:42

Roger, vino maine la intalnirea de iarna si incercam mai intai cu spray de contacte. Incercam mai intai solutia mai putin costisitoare. :)
Eu am cumparat releu de semnalizare nou, l-am inlocuit si am rezolvat tot cu spray de contacte.

Edited by Clodius, 16.01.2009 @ 15:43.

#26 Roger

Roger

Membru Senior

• Maşina:Seat/Volvo
  • Model:Leon 1M/ V60 R-Design
  • Motorizarea:1.9TDi/ 1.6 D2

Posted 16.01.2009 @ 15:56

As veni eu, dar e cam departe...vreo 2200 km :) . Multumesc pentru intentie.

Oricium, ciudat, tare ciudat ca asta se intampla dupa ce am fost marti cu masina la revizia de 75.000km, si m-a prins in Strasbourg. Eu am totusi niste pitici pe creier si ma gandeam ca a avut cineva nevoie si a inlocuit-o (in serivice) cu una cu probleme. O sa cobor acum la masina sa ma uit daca s-a umblat p-acolo.
E posibil sa fi facut ieri, apoi sa faca peste 4 zile, apoi peste 10 zile si tot asa? Sau daca a inceput sa faca o data, va face mereu, pana o schimb?

maverick160879: e foarte bun topicul indicat de colegul last.
Eu cand l-am pus, am postat aici

#27 Clodius

Clodius
  • Model:Octavia 2 1.9 TDI
  • Motorizarea:BJB 105CP

Posted 16.01.2009 @ 19:18

Daca pleci acum o sa cam intarzii :icon_thumright:
Culmea, problema cu maneta am intampinat-o la cel mult 1 ora dupa ce am plecat de la revizie si la mine n-avea cum sa schimbe maneta pt ca am stat tot timpul langa masina.
O sa faca fie pana cand schimbi maneta fie pana cand o cureti (cu spray de contacte). Imi statea pe creier problema pt ca mie incepuse sa-mi cloncane si cand miscam de volan. Acum e liniste :D

#28 Roger

Roger

Membru Senior

Posted 23.01.2009 @ 14:42

Deocamdata am rezolvat cu spray cu aer. Datorita celor care au postat si aceasta varianta, am zis sa incerc.
Multumesc si lui docman2, ca mi-a adus un spray care a facut minuni. De duminica am mai facut aprox 1000 km si am folosit maneta in mod normal, fara sa o menajez si se pare ca nu au mai fost probleme.
Acum, daca o sa tina o saptamana, 2 luni sau mai mult, vom vedea.
@joky: buna treaba :icon_thumright:

Atasez o poza cu modelul de spray folosit. E recomandat sa se foloseasca pentru indepartarea prafului de pe/din componentele electronice.

Attached Files

#29 Casilias

Casilias
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 23.01.2009 @ 16:08

Si eu am avut o problema la releul de semnalizare. Imi facea un zgomot naspa si la un momendat imi ramaneau semanalele aprinse continu... Deoarece nu am stiut cum sa scot butonul de avarii (in spatele lui este releul pt cine nu stia) am lovit usor in buton ca la batrana dacie cand nu mergea cate un ac in bord:). Am avut noroc pt ca sa rezolvat acea problema tin sa cred ca ramasese o clama lipita.

#30 Dragos.B.

Dragos.B.
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf 4 Variant 2005
  • Motorizarea:1,9 TDI 101 AXR

Posted 11.05.2009 @ 17:20

Salut.Aceeasi problema cu ticaitul la semnalizare am avut-o si eu.Am rezolvat-o pulverizand la baza manetei de semnalizare cu un spray degresant pt instalatii electrice.Totul a trecut ca prin minune,desi am suportat ticaitul vreo 2 saptamani.Poate va va fi de folos.

#31 Roger

Roger

Membru Senior

Posted 11.05.2009 @ 18:33

Un mic up-date: de cand am rezolvat problema cu spray, am mai facut 15.000 km si problema nu a reaparut. Chiar a meritat.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users