Jump to content

Photo

Italia - Germania

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Al Bundy

Al Bundy

Membru senior

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 12.04.2008 @ 15:05

In vara asta intentionez un nou traseu prin Europa. Pana in Italia stiu ce si cum. Din Italia (Milano) pana in Germania (Frankfurt) pe unde e mai frumos traseul, prin Elvetia? Ce proceduri se impun la traversarea Elvetiei, tinand cont ca nu e in UE?

#2 adrian1956

adrian1956

Nick anterior: chivu

• Oraş:Galaţi
  • Model:Fabia Sedan 2006
  • Motorizarea:1.2 HTP 64 CP

Posted 12.04.2008 @ 15:21

E frumos si prin Elvetia si prin Austria, depinde de unde pleci. Daca treci prin Elvetia ai nevoie de PASAPORT si daca mergi pe autostrada taxa, cam 28 euro.

#3 flotouran95

flotouran95

Moderator

• Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:VW
  • Model:TOURAN TRENDLINE 2004
  • Motorizarea:2.0 TDI 136 CP

Posted 12.04.2008 @ 20:10

In vara asta intentionez un nou traseu prin Europa. Pana in Italia stiu ce si cum. Din Italia (Milano) pana in Germania (Frankfurt) pe unde e mai frumos traseul, prin Elvetia? Ce proceduri se impun la traversarea Elvetiei, tinand cont ca nu e in UE?

eu lucrez in italia in munti .e mai frumo pe germania.eu am fost anul trecut si nu platesti taxe si spre germania e beton.uite o poza sa te convingi/

#4 marius_n69

marius_n69
  • Oraş:Bacău
  • Maşina:AUDI
  • Model:A4 8E 2003
  • Motorizarea:1.9TDI 101CP

Posted 13.04.2008 @ 08:12

am facut torino,milano,como,elvetia,germania,la dus si pot spune ca a fost frumos daca vrei sa vezi numai peisaje,ai mare grija la limitele de viteza ca nu glumesc de loc in elvetia,unde este limita de 80 mergi cu 75 ca sa fii sigur,eu am luat un radar cu 126,limita era de 80,si am primit acasa amenda de:258 euro pentru procesul penal si 789 de euro amenda,iar la intors am facut germania,austria,slovenia,italia.Preturile la autostrada au fost:in italia se plateste in functie de autostrada si distanta pe care o parcurgi,in elvetia este 30 de euro pe an(chiar daca mergi numai 5 kilometri),in germania nu am platit nimic,in austria am platit 8 euro,in slovenia am platit ceva dar nu imi mai aduc aminte cit.Cum a spus si un coleg mai sus iti trebuie pasaport in elvetia.bafta si drum bun.

#5 GicuP

GicuP
  • Maşina:Toyota
  • Model:Prius
  • Motorizarea:HSD

Posted 14.04.2008 @ 19:52

Neaparat treci prin Elvetia daca ai posibilitatea. La intrare iti trebuie pasaport. Sa nu te sperii daca nu opreste pe nimeni, numai pe tine ca ai numar de Romania. Vigneta de autostrata se cumpara de la chioscuri din vama, unde se poate plati atat in euro (28), cat si in franci elvetieni (40).
Vigneta pe 2008 este valabila de la 1 Decembrie 2007 la 31 ianuarie 2009. Nu exista pentru perioade mai mici de un an si este obligatorie pentru autostrazi..
Asa cum au zis si colegii, grija foarte mare la limitele de viteza, atat pe autostrazi cat si in localitati. Daca treci prin orase, sub nici o forma nu bloca intersectiile, chiar daca sunt nesemaforizate. Parcarile se platesc toate, cu exceptia celor liniate cu albastru, care sunt gratuite si au durata maxima de 1h sau 2h, in functie de zona. Pentru acestea trebuie un ceas special de carton ce se pune pe bord si se gaseste de cumparat in benzinarii.

Din Italia spre Germania, daca ai timp treci muntii prin pasuri (Furkapass, Grimselpass, etc.) pentru ca ai parte de privelisti spectaculoase, daca nu prin Gotthard tunnel (17 km) care e fara taxa. Daca ai timp, nu rata Luzern, Zurich, Interlaken, Rheinfall.

Platile se fac peste tot in franci elvetieni, insa in apropiere de autostrazi si la hoteluri se poate plati si in euro.

#6 Al Bundy

Al Bundy

Membru senior

Posted 15.04.2008 @ 18:44

E frumos si prin Elvetia si prin Austria, depinde de unde pleci. Daca treci prin Elvetia ai nevoie de PASAPORT si daca mergi pe autostrada taxa, cam 28 euro.

Am spus mai sus, plec din Milano si vreau sa ajung la Frankfurt.

eu lucrez in italia in munti .e mai frumo pe germania.eu am fost anul trecut si nu platesti taxe si spre germania e beton.uite o poza sa te convingi/

Vreau sa ajung in Germania, intrebarea era pe unde, prin Elvetia sau Austria. Poza???

Intre ce localitati e tunelul Gotthard, sau pe ce autostrada ca nu il gasesc

Edited by al bundy, 15.04.2008 @ 18:47.

#7 flotouran95

flotouran95

Moderator

• Maşina:VW
  • Model:TOURAN TRENDLINE 2004
  • Motorizarea:2.0 TDI 136 CP

Posted 15.04.2008 @ 19:10

daca esti asa nedumerit.uite un sfat prieteneste.dute prin austria si intoarcete prin elvetia.eu asa as face.si ia-ti si o navigatie buna. e de folos credema.sa ai drum bun pe oriunde mergi.

#8 Al Bundy

Al Bundy

Membru senior

Posted 16.04.2008 @ 06:52

Traseul propus era asta: Rom-Ungaria-Austria-Italia-(Elvetia sau austria)-Germania- Franta-Germania-Austria-Ungaria-Romania. Intre paranteza era nelamurirea. Am gasit Tunelul Gotthart, e pe traseul care mi l-a dat si navigatia (iGo 2006+ pe un Asus 639). Cred ca ramane prin Elvetia cu toate ca e cam scumpa vignetta.
Multumesc GicuP pentru sfaturi. 99% aleg Elvetia.

Edited by al bundy, 16.04.2008 @ 06:54.

#9 iulian_1976

iulian_1976
  • Oraş:Galaţi
  • Maşina:Audi A4, ADR 1995
  • Model:A4
  • Motorizarea:ADR

Posted 23.04.2008 @ 17:55

Mergi prin Elvetia daca vrei sa ai o placerea de a conduce.
Multe dintre autostrazi au fost copiate ptr jocul NFS 5 .Nenumarate tunele si privelisti superbe.
Austria este ptr germani un fel de Moldova pt Romania,desigur este o comparatie fortata.
Difera ca si caracter (asta din expierenta proprie ) :)
Sa te ajut cu cateva poze.

Attached Files

Edited by iulian_1976, 23.04.2008 @ 17:59.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users