Jump to content

Photo

Termen De Reparatie

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Flatbone

Flatbone
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW
  • Model:Golf Mk4 2003
  • Motorizarea:1.9 TDI 101CP

Posted 17.03.2008 @ 10:59

Exista un termen legal in care service-ul auto este obligat sa efectueze reparatia masinii ?
In devizul de reparatie, cel ce constata daunele trece in dreptul fiecarei parti de reparat un termen de reparatie. Mi se pare normal ca timpul total de reparatie a masinii sa fie suma acestor termeni + timpul de asteptare pentru piesele comandate .. si inteleg cateva zile in plus sau o saptamana maxim, pt alte probleme aparute. Mai mult de atat mi se pare bataie de joc.
Va rog mult, daca stie cineva exact. Multumesc.

Posted Image

#2 BogyM.

BogyM.
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:volkswagen
  • Model:passat 2007
  • Motorizarea:2.0 140cp BMP

Posted 24.04.2008 @ 13:51

poate e prea tarziu, dar am sa iti spun ce stiu eu: in principiu termen de reparatie nu exista, decat daca este semnat in prealabil un contract. altfel, nu exista, stabilit de lege.

BR
BogyM.

#3 ccc

ccc
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:octavia
  • Model:ex fabia
  • Motorizarea:1.4 mpi

Posted 13.05.2008 @ 09:26

De la eliberarea avizului de reparatie de catre Politie trebuie sa treaca cel mult o luna pana la introducerea masinii in service .Asta v-o spun din proprie experienta.

#4 Kovari

Kovari
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Bora 2001 / AZD
  • Motorizarea:1.6 16V 77kW

Posted 13.05.2008 @ 09:31

Cred ca Flatbone intreba daca este un timp maxim in care service-ul are obligatia sa-ti repare masina si nu care este timpul maxim in care trebuie sa duci masina la service din momentul primirii autorizatiei de reparatie ... :P

#5 WNS

WNS

Moderator

• Oraş:Craiova
  • Maşina:Audi-A4-2007
  • Model:B7- Multitronic
  • Motorizarea:2.0TDI -140HP

Posted 13.05.2008 @ 09:32

Cele 30 de zile sunt perioada cat poti circula cu masina lovita pe drumurile publice, dupa acest termen daca masina nu mai circula pe drumurile publice nu e nicio problema, iar autorizatia de reparatie este valabila numai pt ca orice service sa poata repara legal masina.

Edited by WNS, 13.05.2008 @ 09:33.

Posted Image

#6 MOTANUL

MOTANUL
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon Spirit
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 13.05.2008 @ 10:04

Nu cred ca exista un termen fix. Eu stiu o masina care a stat aproape 1 an in service. Daca timpii de manopera pot fi cuantificati - timpul in care vin piesele nu poate fi controlat de client; Daca de exmplu stai 7 zile si iti zic ca a venit o piesa gresita nu ai ce sa le faci...
Pentru garantie este un termen fix (daca nu rezolva problema intr-un termen de.... sunt obligati sa-ti schimbe masina. Dar asta inseamna sa stai fara masina 3 luni sau ceva de genul (nu stiu exact)

#7 Zorro Classic

Zorro Classic
  • Model:Altea XL Stylance 2008
  • Motorizarea:1.8 TSI 160CP

Posted 13.05.2008 @ 10:15

Termenul de reparatie este cuprins in contractul de service semnat de ambele parti. Tot in contract pot fi trecute si termenele aditionale si daca service poate prelungi justificat perioada stabilita in contract.
Legal nu am vazut sa exista asemenea termene, ele avand mai mult un caracter comercial si de marketing ("se lauda" cu timpi scurti).

#8 Rapier

Rapier

Membru senior

• Maşina:Audi
  • Model:A4 B6(8E) 2004 (AVF)
  • Motorizarea:1.9TDi >131CP

Posted 13.05.2008 @ 10:30

Termenul de reparatie este cuprins in contractul de service semnat de ambele parti...

Probabil...numai ca TU ca si client, NU esti una din parti. Nu cunosc nici un caz in care cineva care merge cu masina in service sa fi semnat vre-un "contract". Exista un contract incheiat intre service si asiguratorii cu care are decontare directa. Asta este altceva insa si nu implica obligatii din punct de vedere al termenelor de reparatii, catre client (decat daca asiguratorul respectiv cere/impune asa ceva).

#9 Zorro Classic

Zorro Classic

Posted 13.05.2008 @ 11:01

Ai fost vreodata la Metrotehnica? Inainte sa-ti ia cheia semnezi un document numit contract de service (o sa ma uit acasa sa vad daca mai am pe undeva unul) semnat de TINE si seful de service.

#10 angel

angel
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Jetta
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 13.05.2008 @ 11:48

Si la avia se semneaza un astfel de contract, acolo este trecut termenul de finalizare (completat de consilierul care se ocupa de comanda in functie de operatiile care se fac la masina), acte lasate,starea masini, etc.
Nu stiu insa se existe sanctiuni legale daca se intampla :lol: sa depaseasca termenul stabilit.

Posted Image

#11 Zorro Classic

Zorro Classic

Posted 13.05.2008 @ 11:58

Orice contract (citit cu atentie inainte!) poate "fi adus" in fata instantei in caz de probleme. Si protectia consumatorului mi se pare ca se implica in astfel de divergente.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users