Jump to content

Photo

Amortizoare Seat Leon 2002

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 FanisA

FanisA
  • Oraş:Craiova
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon 2002
  • Motorizarea:110CP

Posted 20.02.2008 @ 10:39

Buna ziua
Ce telescoape fata, spate originale(cod, tip, firma) are un Seat Leon Signo din 2002?
Vreau sa le schimb si nu stiu ce sa cer la magazin. Nu vreau sa bat drumul de doua ori la Dona(o data pentru cod si o data pentru montaj). Ceva preturi orientative?
Va multumesc.

#2 ccristian

ccristian
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW Passat
  • Model:B6 CL Variant
  • Motorizarea:2.0 TDI 140CP

Posted 20.02.2008 @ 11:58

Codul este 1J0 413 031 xx, unde xx e un cod din doua litere si sunt 9 combinatii posibile in functie de model.

#3 FanisA

FanisA

Posted 08.04.2008 @ 14:04

Multumesc pentru raspums. Cum aflu modelul?
M-am hotarit sa achizitionez si amortizoarele fata-spate si flansele(rulmentii) originali.
Cand m-am dus la mag de piese habar nu aveau de marca-modelul original de piese.
Stie careva?

#4 marywss

marywss
  • Model:Leon 2006
  • Motorizarea:1.6i 102 CP

Posted 08.04.2008 @ 15:11

intra pewww.vagcat.com si aici o sa gasesti toate codurile de care ai nevoie pt modelul tau. sper sa iti fie de folos.

#5 eriktoledo

eriktoledo
  • Oraş:Alexandria
  • Maşina:SEAT
  • Model:Toledo 2001 AUS
  • Motorizarea:1.6 16v 105 cp

Posted 10.04.2008 @ 10:14

eu am cumparat flanse amortizor+rulment doua kituri produse Lamforder 50 ron/kit iar amortizoaream gasit KAYABA ulei 150 RON bucata. Prefer amortizoare pe ulei pentru ca cele pe gas sunt prea rigide. Daca te intereseaza mai discutam.

#6 FanisA

FanisA

Posted 18.04.2008 @ 14:58

Tot nu am inteles care sunt piesele originale (telescoape, flanse). Nu stiu ce sa comand la magazin.
Eventual care magazin e mai serios? (Preturi normale).
Ce bucsaraie trebuie inlocuita, avind in vedere ca masina are 70.000 Km si 7 ani? Eventual de unde sa comand piesele ca sa fie originale.
Preturi?
Multumesc.

#7 Kovari

Kovari
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Bora 2001 / AZD
  • Motorizarea:1.6 16V 77kW

Posted 18.04.2008 @ 15:33

Piesele originale le poti comanda de la o reprezentanta Seat din zona ta (nu stiu din ce zona esti pentru ca nu ai trecut asta in profilul tau :huh: ).
De obicei magazinele de piese auto vand in mare parte piese aftermarket (nu toate).

#8 pumanight

pumanight
  • Maşina:SEAT
  • Model:Ibiza Stella 2002
  • Motorizarea:1.4MPI 60CP

Posted 18.04.2008 @ 15:44

Salut, ai grija daca iti iei amortizoare pe producator sa aiba gaurile de prindere ovale ca sa iti regleze mecanicul unghiul de cadere al rotilor.De obicei Sachs sau Boge sunt identice cu cele originale si foarte bune.Bafta

#9 Matrixu

Matrixu

Membru senior

• Maşina:Seat Leon MkII
  • Model:Leon MkII 2007 BXE
  • Motorizarea:1.9 Tdi

Posted 18.04.2008 @ 16:06

Intrebi in topicul asta despe ce piesa vrei si pentru ce model de masina.
Mentioneaza si VIN-ul masinii si vei afla codul si pretul.

#10 FanisA

FanisA

Posted 18.04.2008 @ 16:56

Ce inseamna VIN si unde-l gasesc?

#11 Kovari

Kovari
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Bora 2001 / AZD
  • Motorizarea:1.6 16V 77kW

Posted 18.04.2008 @ 22:09

VIN-ul este seria de sasiu (Vehicle Identification Number) si il gasesti si in Certificatul de Inmatriculare la pozita a 3-a (la "Numarul de identificare").
La Seat numarul incepe cu "VSS..." ^_^

#12 vaurel

vaurel
  • Model:Leon Signo
  • Motorizarea:1.6 105 CP 2003

Posted 19.05.2008 @ 15:45

VIN-ul se gaseste in talon si pe cartea de inmatriculare a masini si se mai gaseste si in coltul din stanga jos al parbrizului si cum a spus si @Kovari incepe cu literele VSS pentru Seat.

Edited by vaurel, 19.05.2008 @ 15:45.

#13 Viorel C

Viorel C
  • Oraş:Buftea
  • Model:Toledo
  • Motorizarea:1,9TDI PD

Posted 17.12.2009 @ 10:34

Salut
In ideea ca am postat unde trebuie, as vrea sa va prezint o problema, zic eu, la toledo al meu (2004, motor ARL). As vrea sa schimb suspensia (amortizoare, rulmenti, flanse) deoarece asta pe care o am a (varianta standard) a inceput sa clampane la viteza mica (5-10km/h) mers pe drum desfundat cu denivelari, asta dupa ce am constatat in urma cu ceva timp ca la viteze mari masina devine instabila (merge ca pe valuri - si asta se intimpla pe A2) iar cind stau pe loc si trece in sens invers o masina la 60-80km/h, se balangane lateral.
Zis si facut: acum un timp cind am vrut prima oara sa fac inlocuirea si aveam mai mult capital am pus ochii pe Koni FSD / Bilstein B6 (nevrind sa cobor garda, garda care si asa mi se pare joasa - nu pot urca nici o bordura medie). In timp nefacind nimic, promotia la FSD s-a dus si in compensatie disponibilul meu s-a micsorat. :) M-am tot uitat pe oferte dar ori n-am fost lamurit, ori sint prea scumpe, ori...
Asa ca nu stiu ce sa mai caut.

De aceea as vrea sa aud si pareri de la voi. Exista ceva amortizoare nici prea prea nici foarte foarte? Nu vreau nici amortizoare de fitze dar nici sa-mi para rau dupa bani. A propos de putinta ma pot arunca undeva la 1400-1600lei setul. Mai sus dau faliment!

Am facut si un test intre timp de amortizoare din care a reiesit ca pe fata sint ok, pe spate sint la limita, dar flansele si/sau rulmentii sint dusi. Atunci am zis sa schimb numai pe spate, dar pe urma m-am razgindit si am zis ca-i mai bine sa schimb tot.

Mersi anticipat.

#14 Roger

Roger

Membru Senior

• Maşina:Seat/Volvo
  • Model:Leon 1M/ V60 R-Design
  • Motorizarea:1.9TDi/ 1.6 D2

Posted 17.12.2009 @ 10:40

Daca nu vrei sa modifici garda la sol, de ce nu-ti pui OEM? Cat ar costa?

#15 Dragos Ene

Dragos Ene
  • Model:Toledo 2004
  • Motorizarea:1.9 tdi 150cp

Posted 17.12.2009 @ 10:54

Daca pe fata sunt ok eu zic ca nu are rost sa le schimbi. Din diferenta rezultata poti cumpara amortizoarele pe spate pe care le doresti. Eu zic sa nu iei OEM pentru ca vei plati mai mult pentru aceasi calitate.

#16 cristian

cristian

Moderator

• Model:Leon 2013
  • Motorizarea:1.4 TSI CAXC

Posted 17.12.2009 @ 10:58

Eu iti recomand sa schimbi intai flansele si rulmentii, eventual verifica si celelalte componente ale articulatiilor. Apoi, dupa ce totul e ok, cu suma de care dispui poti cumpara 4 amortizoare de calitate. Pentru eventuale oferte vorbeste cu membrul Volksman.

#17 dany19940

dany19940
  • Oraş:Oneşti
  • Model:Toledo 1M 2001
  • Motorizarea:1,6/16V/105Cp

Posted 17.12.2009 @ 17:23

Eu am pe masina Koni FSD si pot sa-ti spun ca nu-mi pare rau nicio clipa de banii dati. Si le-am luat direct din Germania, fara nicio promotie !!! Au fost al treilea rand de amortizoare pe fata si al doilea pe spate. Eram satul de schimbat. Am pus si bucse de poliuretan peste tot si pot spune ca e alta masina acum fata de cum se comporta inainte. Koni FSD am de aproape 3 ani. Chestia cu autoreglarea duritatii lor e reala.

#18 Viorel C

Viorel C
  • Oraş:Buftea
  • Model:Toledo
  • Motorizarea:1,9TDI PD

Posted 23.12.2009 @ 10:43

Am rezolvat cu Koni FSD. A avut Alex - volksman - un set in magazin care parca ma astepta pe mine...
Intre timp am aflat ca pe ARL ( ca si pe BDE, AUE si ARY parca) exista echipare sport din fabrica - asta-i motivul pentru care are garda mai joasa, nu era doar o parere (asta am vazut acum si dupa codurile pieselor).
Multumesc frumos pentru sprijin.
si
"Sarbatori Fericite" tuturor.

#19 Roger

Roger

Membru Senior

• Maşina:Seat/Volvo
  • Model:Leon 1M/ V60 R-Design
  • Motorizarea:1.9TDi/ 1.6 D2

Posted 23.12.2009 @ 11:07

Interesant: codurile spuse de tine mai sus: BDE, AUM, ARY sunt pentru versiunile cu tractiune integrala. ARL -ul tau s-a pus atat pe FWD cat si pe AWD. Cat te-au costat? Se modifica garda la sol?

Sarbatori Fericite

#20 Predator

Predator
  • Model:Leon Sport 2002
  • Motorizarea:1.9TDi ASV

Posted 23.12.2009 @ 12:28

Exista suspesnie sport OEM (de fabrica) si pe alte FWD: ASV (2001-2003) si multe 1.8T.

La Leon`ul din semnatura, spre ex, cu suspensie sport din fabrica are -20mm pe fata si -15mm pe spate (comparativ cu una normala). Din cate cunosc eu, la suspensie sport, exista flanse scurte in capul amortizorului.
Arcurile OEM se clasifica cu ajutorul unor bulinute colorate. La mine sant 4albe si 1albastra... sau ceva in gen. Mai multe va poate spune ETKA :icon_thumright:

Leon 1M cu suspensie normala are inaltimea maxima a caroseriei 1457mm, iar cu suspensie sport OEM are 1439mm.

Numai bine!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users