Jump to content

Photo

Proceduri In Caz De Accident

• This topic is locked This topic is locked
289 replies to this topic

#1 puricele

puricele

Nick anterior: dem3ntor

• Oraş:Galaţi
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf4 variant 2006
  • Motorizarea:1.9TDI 101cp

Posted 21.11.2007 @ 14:53

buna ziua!

de cand mi-am luat masina intrebarea din titlu ma framanta. stau la semafor si intra unu in mine, sau merg pe o strada cu prioritate si intra unu in mine, ce e de facu? ce treuie sa intreb, sa stiu....
daca sunt printre dv. care stiu pasii va rog sa puneti aici pentru a sti si altii ca mine. eventual cand sunt si eu vinovat ce trebuie sa stiu!

multumesc!

Posted Image

#2 Marius

Marius

Moderator

• Oraş:Craiova
  • Maşina:VW
  • Model:1J5
  • Motorizarea:ATD

Posted 21.11.2007 @ 15:14

In ambele cazuri (vinovat/nevinovat),in cazul unui accident soldat numai cu pagube materiale, trebuie sa te prezinti la sediul politiei rutiere pe raza careia s-a produs evenimentul, atat tu cat si celalalt conducator auto, pt a anunta si pt obtinerea documentelor de constatare.
In cazul unui accident soldat cu victime sau vatamari corporale, nu trebuie sa misti masina si trebuie sa apelezi tel. 112, de unde vei primi indicatii cu privire la ce ai de facut in continuare. Detalii gasesti aici: Procedura in cazul unui accident de circulatie

#3 bogdan2

bogdan2
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 FL
  • Motorizarea:1.6 CR; 105 cp

Posted 21.11.2007 @ 15:56

Sau, mai bine reciteste codul rutier si vei stii ce ai de facut in cazul unui accident!!

#4 eur

eur
  • Maşina:skoda
  • Model:octavia 2001
  • Motorizarea:1.9 tdi 90cp

Posted 21.11.2007 @ 16:10

vezi si:
Accident Usor, Atentie La Declaratiile Vinovatului!

Edited by eur, 21.11.2007 @ 16:12.

#5 dukku

dukku
  • Oraş:Călăraşi
  • Maşina:Audi
  • Model:A6 C5
  • Motorizarea:2.5 TDI

Posted 21.11.2007 @ 19:23

Continuare de la pasul 1 " Last "
2 a)La politie soferii ce au condus autovehiculele implicate in accidentvor sufla in etilotest (de fata unii cu ceilalti de preferinta).
b)Apoi se va completa procesul verbal in care se va mentiona obligatoriu ca vinovatul este de acord cu plata despagubirilor pentru pagubit (ca altfel pentru plata de catre asigurator a reparatiilor o sa alergi sa-si dea acordul vinovatul ) .
c) Apoi se incheie autorizatia de reparatie ( mare atentie ce elemente avariate se trec in autorizatie si ce formulare se aplica - adica daca bara e crapata sa nu scrie acolo doar ca e infundata )
Nu uitati sa solicitati si o copie a politei RCA a asiguratului si (pentru a nu avea dureri de cap mai tarziu) sa verificati daca corespund numarul de inmatriculare si seria caroserie cu cele din certificatul de inmatriculare al vinovatului
3 a) Cu procesul verbal , copia RCA si autorizatia de reparatie in original va infatisati la societatea de asigurari la care era asigurat vinovatul .
Vi se va cere imputernicire in cazul masina nu este a dumneavoastra ( leasing sau auto inmatriculat pe firma) .
B) Acolo veti completa o instiintare de dauna in care veti spune pe scurt aceeasi polologhie ca la politie.
c) Asiguratorul va face constatarea daunelor si va elibera o nota de constatare in care va mentiona solutia tehnica pentru care este dispusa sa plateasca ( reparare sau inlocuire a elementelor avariate , vopsire etc)
d) Cu nota de constatare si cu autorizatia de reparatie in original mergeti la service unde vi se va repara masina .
In cazul in care doriti alte solutii tehnice de remediere , altele decat cele propuse de asigurator , spuneti-i mecanicului si veti plati o diferenta .
4 a) Dupa reparatie veti primi de la service o factura si un deviz pentru reparatia ce s-a facut. Cu acestea veti merge la societatea de asigurari unde veti completa o cerere de despagubire in care veti mentiona ca plata sa se faca in contul service-ului .

In cazul in care aveti polite casco puteti repara pe polita casco insa cu partile bune si rele pe care aceasta o implica.

Posted Image

#6 puricele

puricele

Nick anterior: dem3ntor

• Oraş:Galaţi
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf4 variant 2006
  • Motorizarea:1.9TDI 101cp

Posted 22.11.2007 @ 09:22

Continuare de la pasul 1 " Last "
2 a)La politie soferii ce au condus autovehiculele implicate ....

:icon_thumright: acu s-a mai facut lumina!
sper ca si pe altii sa ii mai linisteasca cele relatate mai sus!

multumesc!

#7 pmarian

pmarian
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Polo Attractive
  • Motorizarea:1.2 64CP

Posted 25.11.2007 @ 20:23

Tine minte ca ai ca si obligatie sa mergi la politie si sa declari ce s-a intamplat (asta daca sunt numai pagube materiale). Aia iti vor da o adeverinta si vei putea astfel sa iti repari masina. Daca celalalt nu prea vrea sa mearga, asta e treaba lui :lol:
Alta chestie ce iti mai trebuie este o copie dupa RCA-ul celuilalt.
Daca respectivul vinovat n-are chef sau dau aerele pe dinafara, nu te pierde, tine minte numarul lui de inmatriculare, eventual daca mai faci rost si de un martor care sa fi vazut ce s-a intamplat, si declari asta la politie. Din cate stiu eu poti sa iti repari pe CASCO-ul tau si dupa aia firma la care ai CASCO isi recupereaza banii de la firma la care are celalalt asigurarea (aici trebuie sa vezi ce dezavantaje ai, ca s-ar putea ca aia sa-ti mareasca polita data viitoare din motivul asta).

Sper sa nu-ti foloseasca prea curand ceea ce am scris eu mai sus :)

#8 vvadder

vvadder
  • Model:GolfIV variant 2002
  • Motorizarea:1.6 16V 105CP

Posted 24.01.2008 @ 08:57

Ce se intampla daca soferul vinovat nu vrea sa vina la asigurari sa declare ce s-a intamplat?
In momentul de fata aiguratorul nu vrea sa-mi dea autorizatia de reparatie pe motiv ca nu are dosarul complet. Este obligatia mea sa-l aduc pe cel vinovat la asigurari? Ce pot face in situatia asta? Cel ce m-a lovit nu vrea sa mai vina la asigurari.

#9 Al Bundy

Al Bundy

Membru senior

• Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 24.01.2008 @ 21:51

Vinovatul nu trebuie sa mearga la asigurator. Autorizatia de reparatie o da politia nu asiguratorul. Ce lipseste de la dosar?

#10 vvadder

vvadder

Posted 25.01.2008 @ 07:19

De la dosar nu lipseste nimic, am dus toate actele doar ca cei de la asigurari nu vor sa-mi de nota de constatare ca sa ma pot duce sa fac masina.
Ei vor sa vada si cealalta masina implicata in accident si tipul respectiv sa dea o declaratie la ei. Pt. ca acel domn nu vrea sa vina, asigurarea imi tine dosarul in loc.
Intrebarea este au dreptul sa faca asta? Ce pot face eu in situatia asta?

#11 WNS

WNS

Moderator

• Maşina:Audi-A4-2007
  • Model:B7- Multitronic
  • Motorizarea:2.0TDI -140HP

Posted 25.01.2008 @ 08:06

Incearca sa iei legatura cu cei de la Comisia de Supravehere a Asiguratorilor, (nu mai retin exact titulatura).
Nu ar trebui sa se inample asa ceva.
Respectivul domn si-a dat acordul scris la politie pt despagubirea in baza RCA-ului ?

#12 vvadder

vvadder

Posted 25.01.2008 @ 08:13

Da, a semnat ca este de acord sa fiu despagubit prin intermediul politei RCA, numai ca cei de la asigurari fac pe nebunii.
Solutia data de "domnul inspector" de la asigurari este sa dau eu in judecata pe domnul respectiv ca sa-mi recuperez paguba.

#13 Rapier

Rapier

Membru senior

• Model:A4 B6(8E) 2004 (AVF)
  • Motorizarea:1.9TDi >131CP

Posted 25.01.2008 @ 08:20

Este vorba de un RCA al vinovatului sau de CASCO-ul tau? Daca e vorba de RCA trebuie acordul vinovatului (in scris) pentru a repara masina pe RCA-ul sau. Daca nu vrea, singura solutie este sa il dai in judecata. Probabil vei castiga (99%) dar cine nu vrea sa iti dea acordul mizeaza probabil ca nu vei dori sa te tarasti prin tribunale si sa pierzi vremea aiurea.

Daca e vorba de CASCO (dar dupa comportament nu as spune), mergi la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si fa-le o reclamatie. In plus nu iti mai reanoi asigurarea la ei.

Daca ai CASCO si situatia prezentata de tine se refera la RCA-ul vinovatului, repara-ti totusi masina pe CASCO-ul tau si la dosar vor fi anexate documentele inclusiv declaratia de la Politie. In acest caz aproape sigur (depinde de firma de CASCO) nu vei fi "penalizat" la CASCO in urmatorul an. Dosarele pe care ei le platesc dar la care isi recupereaza banii (din RCA-ul celui vinovat, de la primarii sau Admin. Drumurilor pt ca cineva a dat cu roata intr-o groapa, etc) se cheama "cu regres" si nu se iau in calcul anul urmator cand se recalculeaza prima.

Later Edit: Ai postat in timp ce postam si eu. Du-te peste ei cu Comisia aia. Niste nesimtiti toti cand vine vorba de RCA. Sunt revoltat la culme, banii stiu sa ni-i ia pt ca e obligatoriu...cand e sa plateasca insa, cauta tot felul de tertipuri. Ai declaratia vinovatului si acordul sau? Conform LEGII sunt obligati sa plateasca reparatia. Eu i-as da PE EI in judecata pentru faptul ca ma tin cu masina nereparata si ca ma pun pe drumuri, etc. In alta tara si-o luau de nu se vedeau. :study:

P.S. Vorbeste si cu G0d0r0ja de pe forum, poate iti da mai multe sfaturi sau te ajuta cumva. Despre ce Asigurator este vorba?

#14 Adrian82

Adrian82
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:Skoda Octavia 2
  • Model:Ambiente
  • Motorizarea:1.9 TDi 105 CP

Posted 25.01.2008 @ 08:25

Vechea problema cu firmele de asigurari, cand e vorba sa dai bani pt asigurare sunt cumsecade dar cand se intampla sa te despagupeasca nimic. Fa presiune si mergi pe ei tot timpul ca sunt foarte nesimtiti si gasesc tot felul de pretexte sa nu- ti dea banii, ameninta cu acea comisie desi probabil sunt plictisiti de astea, eu am mers pe capul lor aproape doua luni sa-mi recuperez banii.

#15 vvadder

vvadder

Posted 25.01.2008 @ 08:33

Merci pentru sfaturi. Ma duc acum si stau calare pe ei pana imi dau nota de constatare.
Este vorba despre Omniasig.

Din pacate pt mine nu am Casco, ca daca aveam nu mai statem dupa ei acum si imi recuperam eu banii dupa aceea.
Concluzia e ca in tara asta domneste nesimtirea, la luat bani sunt primii dar la dat... si nu-midau degeaba, sunt obligati.

#16 Clodius

Clodius
  • Model:Octavia 2 1.9 TDI
  • Motorizarea:BJB 105CP

Posted 05.02.2008 @ 23:42

As vrea sa puneti/punem aici procedura exacta si locatiile unde sa mergem, telefoane s.a.m.d. in caz de accident fie el usor sau cu ranire de persoane. In timp ce stateam la calculator primesc un telefon de la prietena mea care-mi zicea ca a lovit-o cineva (masina) :Driver: . Pur si simplu n-am stiut ce sa-i spun sa faca si m-am indreptat catre "locul" care-l gasesc ca fiind "acasa" in materie de masini: vwforum. N-am gasit nimic, desi m-as fi asteptat sa fie chiar un topic sticky (lucru care de fapt sper sa se intample cu acesta).

Dupa acest expos cu motivele deschiderii topicului si dupa ce m-am mai calmat putin (accidentul a fost de fapt o zgariere a barii spate :huh: ) va rog pe voi cei care sunteti mult mai informati si (din pacate) patiti sa ne iluminati, sa ne impartasiti din experientele voastre, sa ne invatati ce e bine si ce nu e bine sa facem, la ce sa fim atenti, la ce trucuri sa nu cadem prada samd.

Iata ce am gasit eu pe site-ul Brigazii de politie rutiera http://bpr.b.politia...i_Accidente.htm :

Pentru solutionarea accidentelor rutiere, in urma carora au rezultat numai pagube materiale, produse pe raza municipiului Bucuresti, trebuie sa va prezentati in 24 de ore in vederea intocmirii documentelor de constatare si a eliberarii autorizatiilor de reparatie la SEDIILE BIROULUI CERCETARI ACCIDENTE CU AVARII:

SECTOR 1 :

- Centrul de Daune Omniasig Bucuresti, Calea Grivitei nr. 355 - 357
Tel. 323.30.30, interior 22176 sau 22190 (program 24 ore);

SECTOR 2 :

- Str. Masina de Paine nr. 47,
Tel. 242.26.38 sau 323.30.30 interior 22207 (program 24 ore);

SECTOR 3 :

- Calea Vitan nr. 242
Tel. 304.51.89 sau 323.30.30 interior 22151 (program 24 ore);

SECTOR 4 :

- Brigada de Politie Rutiera, Str. Candiano Popescu, nr. 57
Tel. 335.84.06 sau 323.30.30 interior 24866 (program 24 ore);
-Drumul Gilaului nr. 7C, Tel. 461.07.10 / 460.54.68 interior 23 sau 323.30.30 interior 22246 (program 09:00 - 17:00);

SECTOR 5 :

- Brigada de Politie Rutiera, Str. Candiano Popescu, nr. 57
Tel. 335.84.06 sau 323.30.30 interior 24866 (program 24 ore);

SECTOR 6 :

- Sectia 21 Politie, Str. Dezrobirii nr. 37
Tel. 760.41.45 (program 24 ore).

:huh: safe

Edited by R_a_z_v_a_n, 07.03.2008 @ 12:32.

#17 DanDana

DanDana
  • Maşina:renault
  • Model:clio
  • Motorizarea:1.5 dci , 80 cp

Posted 02.04.2008 @ 13:12

@dem3ntor: Frate. indiferent ce ai face, sa nu cumva sa faci asigurare la ASITRANS !!! sunt nesimtiti, mincinosi si se leaga de orice amanunt ca sa intarzie sau sa nu plateasca! UN SFAT PT TOTI : CITITI FFFFF ATENT CONTRACTELE DE ASIGURARE CASCO! AVETI SANSA SA RAMANETI NEDESPAGUBITI!

Edited by Rapier, 02.04.2008 @ 13:14.
Te rog nu mai folosi "quote" (Reply) daca nu este necesar. Foloseste "AddReply" sau "FastReply". Multumesc

#18 Rapier

Rapier

Membru senior

• Model:A4 B6(8E) 2004 (AVF)
  • Motorizarea:1.9TDi >131CP

Posted 02.04.2008 @ 13:20

Corect ce spui cu "cititul contractului". De asta, un coleg a facut un poll referitor la asta AICI, iar din voturile de pana acum, numarul celor ce nu l-au citit este ingrijorator...dintr-un total de 25 de membrii, 7 nu l-au citit (28%) si 2 l-au citit DUPA ce au avut un incident...cam mult

#19 Bandi

Bandi
  • Oraş:Târgu Mureş
  • Model:Golf Variant
  • Motorizarea:1.9TDI 90CP ALH

Posted 02.04.2008 @ 14:01

Am si eu o nedumerire: in caz de un acident usor (fara vatamari corporale) care se produce intr-un sat trebuie sa mergi la sectia de
politie cea mai apropiata nu?
Ce se intampla in cazul asta cu Anexa 2 (care il cere CASCO)?
Poate politaiul respectiv nu are Anexa 2 sau nu stie cum sa-l completeze.

Posted Image

#20 WNS

WNS

Moderator

• Maşina:Audi-A4-2007
  • Model:B7- Multitronic
  • Motorizarea:2.0TDI -140HP

Posted 02.04.2008 @ 18:00

Daca accidentul se produce intr-un sat, trebuie sa mergi la postul de politie din localitatea respectiva, iar politistul de acolo va intocmi un proces-verbal. De obicei acel proces verbal este suficient pt a fi despagubit de compania de asigurari.
Anexa 2 este un formular tipizat si personalizat de fiecare companie de asigurari, dar care in fond este o adresa a companiei de asigurari prin care solicita politiei detalii cu privire la accident si care de obicei se foloseste in cazul accidentelor soldate cu victime. Dar nu este o regula.
Bineinteles ca pot exista diferente privind actele necesare la compania de asigurari in functie de normele si cerintele interne ale fiecarei companii de asigurare in parte.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users