Jump to content

Photo

Pierdere Proces, Suspendare?

• Please log in to reply
41 replies to this topic

#21 bausto

bausto
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Polo
  • Motorizarea:Benzinar

Posted 06.08.2008 @ 15:38

Nu ai primit nimc, nu predai permisul. Probabil o sa ti-l ia cand o sa te mai opreasca politia si cele 30 de zile incep de atunci :icon_thumright:.
Daca vrei sa scapi fara surprize, alege o luna mai libera si mergi la politie sa te interesezi. :) Daca e sa ti-l ia, macar nu te lasa descoperit cand ai nevoie mai mare. Hotararea sigur a fost emisa in atata timp.

Edited by bausto, 06.08.2008 @ 15:38.

Posted Image

#22 cami83

cami83
  • Oraş:Craiova
  • Maşina:chevy
  • Model:aveo
  • Motorizarea:1.4

Posted 06.08.2008 @ 16:07

Sau la preshimbarea permisului, il vor retine pt suspendare. :)

#23 alxrro

alxrro
  • Model:Passat B6
  • Motorizarea:1,9 TDI

Posted 07.08.2008 @ 12:14

Ideea pe care incercam sa o transmit e ca de la judecatorie nu iti vine o decizie definitiva. Si pana cand nu exista decizia definitiva permisul ramane la tine. Asa ca daca pierzi la judecatorie, juristul de la politie trebuie sa obtina decizia definitiva pana sa poata sa iti ridice permisul.

Dar, daca in termen de 15 zile nu ataci prin recurs hotararea judecatoriei, aceasta nu devine automat definitiva, in cazul acesta tu fiind deja informat asupra deciziei? Intreb si eu ...
Ma intereseaza pentru ca ca am si eu o situatie (descrisa si pe forum AICI), in care am castigat la judecatorie, politia a facut recurs care le-a fost acceptat, s-a anulat decizia initiala a judecatoriei si se trimite cazul spre rejudecare la aceeasi instanta. Si asta am aflat eu de pe Internet, ca nu am fost anuntat in nici un fel. Nici nu stiu cum sa procedez, sa astept sau ce sa fac? Daca e cineva de la tara, care nu are sau nu stie sa foloseasca Internetul, cum afla despre deciziile tribunalului? Oricum, in cazul meu inseamna ca o luam de la capat. Eu permisul mi l-am ridicat imediat dupa ce am depus plangerea la judecatorie. Pe 12 decembrie anul acesta se implineste un an de la incident. Intrebarea e, daca eu ma tot judec, sa zicem, doi ani, pentru prostia asta si in final pierd procesul, asta inseamna ca peste doi ani or sa-mi ia 3 luni permisul? Nu exista o perioada de prescrieie, ca stiu ca sunt si criminali care, daca nu sunt condamnati pana la o anumita data li se prescrie fapta, dar pentru o prostie de proces cum am eu, cat poate sa se intinda?

Eu am verificat permisul in baza de date a politiei. Apare curat, fara probleme.

Zi-mi si mie cum ai facut?

#24 D@ny

D@ny

Moderator

• Motorizarea:2.0 140 CP

Posted 07.08.2008 @ 12:24

tare imi este ca decizia de la tribunal nu se anunta prin posta si tu trebuie sa te interesezi de ea si in termen de 15 zile de la pronuntarea ei ar fi trebuit sa predai permisul .

ATENTIE
daca nu se preda permisul in acel termen de 15 zile suspendarea mai creste cu 30 zile .

#25 alxrro

alxrro
  • Motorizarea:1,9 TDI

Posted 07.08.2008 @ 12:26

La mine nu e cazul, ca, practic, doar s-a anulat decizia initiala a judecatoriei si se trimite cazul spre rejudecare la aceeasi instanta, asa ca o iau de la capat. Nu s-a dat dreptate politiei si nu am fost declarat vinovat.

Posted Image

#26 Sop

Sop
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon Reference
  • Motorizarea:1.4MPI 85CP

Posted 07.08.2008 @ 12:51

Permisul l-am verificat in baza de date a politiei printr-un prieten care e agent si a acerut verificarea lui prin statie.

#27 WNS

WNS

Moderator

• Maşina:Audi-A4-2007
  • Model:B7- Multitronic
  • Motorizarea:2.0TDI -140HP

Posted 07.08.2008 @ 12:56

Roaga-l sa mai verifice inca o data si sa intrebe daca apare contestatia acolo, nu daca ai sau nu dreptul sa conduci. :icon_thumright:
Pt ca in cazul in care intreaba prin statie daca persoana pe care o verifica are dreptul sa conduca, nu inseamna ca apare curat, fara probleme.
Roaga-l sa-ti spuna toate mentiunile de acolo, puncte de penalizare, etc. :lol:

Edited by WNS, 07.08.2008 @ 12:57.

#28 neamtzu

neamtzu
  • Model:Golf 6 2009
  • Motorizarea:2.0TDI

Posted 07.08.2008 @ 19:09

N-am vrut sa deschid un topic nou pentru ca nu e cazul. Am o problema care se integreaza pe-aici, si anume, pe 29 martie am avut un accident cu un motor, din vina mea (si a unui camion care stationa neregulamentar, dar nu stiu cat conteaza asta cand intentia mea era sa fac stanga desi aveam obligatoriu dreapta + 2xlinie continua). Victima s-a ales doar cu o zgarietura pe picior, pagubele materiale au fost mici pentru mine (de suprafata, doar l-am sters cu numarul si l-am dezechilibrat. daca masina era cu 2 cm mai scurta, nu-l atingeam) si mai insemnate pentru motorul lui, dar au fost compensate pe masura de RCA si de buzunarul meu. In fine, m-am inteles cu el, nimic nu mai conteaza. Permisul mi-a fost retinut din seara accidentului, si de atunci am circulat cu dovada, pe care am prelungit-o in fiecare luna, asteptand un semn de la Parchet. Cum victima nu a avut mai mult de 10 zile de ingrijiri medicale si nici nu a depus plangere impotriva mea, decizia fireasca de neincepere a urmaririi penale mi-a fost comunicata saptamana asta (dupa 4 luni si ceva) printr-o scrisoare simpla, gasita in cutiuta postala. Eu acum nu stiu ce sa fac. Sa astept inca o scrisoare de la Politie? Sa ma duc eu cu scrisoarea la Udriste? Nu ma grabesc sa fiu pieton, oricum o sa primesc suspendarea maxima de 90 de zile, dar nu cunosc procedura si nu vreau sa risc mai multe.

De fapt, mai am o nelamurire. Codul rutier spune ca suspendarea mea poate fi de 90 de zile si amenda din cat. 4, daca se considera ca am fost implicat intr-un accident din care a rezultat vatamarea corporala a unei persoane, si de 60 de zile, daca accidentul s-a produs in baza neacordarii prioritatii. In Codul Penal, art. 184 spune ca vatamare corporala din culpa este doar atunci cand victima are mai mult de 10 zile de ingrijiri medicale. Cum nu este cazul, sunt curios ce va scrie pe amenda mea. Oricum vreau sa sustin reexaminarea pentru a-l inapoi lua in 30 de zile, dar pe undeva ma intriga.

Edited by neamtzu, 07.08.2008 @ 19:10.

#29 Polo GTI 1.6 16 V

Polo GTI 1.6 16 V
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:VW Polo
  • Model:Polo GTI
  • Motorizarea: 1.6 125 CP

Posted 07.09.2008 @ 11:03

salutare

stie cineva cum decurg lucrurile in cazul in care iti este retinut permisul pt conducere cu nr provizorii expirate?
dupa cele 15 zile in care am circulat cu dovada, am prelungit inca 30 zile, insa acuma nu mai vor sa prelungeasca,am citit undeva ca nu se mai prelungeste daca ai facut accident cu victime, dar se pare ca cei de la politie nu prea inteleg ce scrie acolo si trateaza pe toata lumea la fel.De la politie mi-au spus sa merg la procuratura sa ma interesez acolo, ceea ce o sa si fac.Mai mult ca sigur ca o sa pierd, (stiu ca sunt vinovat) intrebarea e ce se intampla cu permisul meu?daca il suspenda mai tb sa dau examen sau la sfarsitul perioadei de suspendare (se considera de la comiterea infractiunii suspendarea ?) imi primesc permisul inapoi fara examen?

#30 Marius

Marius

Moderator

• Maşina:VW
  • Model:1J5
  • Motorizarea:ATD

Posted 07.09.2008 @ 12:27

Polo GTI 1.6 16 V in cazul tau, ai condus un autovehicul neinmatriculat, permisul de conducere nu se suspenda, acesta va fi anulat.
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune n următoarele cazuri:
...
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) şi (5), art.89 alin.(1) şi (2), art.90 alin. (1) şi art.92 alin.(3);
....
Art.85. - (1) Punerea n circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, nenmatriculat sau nenregistrat, se pedepseşte cu nchisoare de la unu la 3 ani.

#31 Polo GTI 1.6 16 V

Polo GTI 1.6 16 V

Posted 07.09.2008 @ 14:11

Polo GTI 1.6 16 V in cazul tau, ai condus un autovehicul neinmatriculat, permisul de conducere nu se suspenda, acesta va fi anulat.
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

te inseli .autoturismul meu nu era neinregistrat, avea nr rosii dar erau expirate, (in cazul in care comiteam o infractiune grava, oricand puteam fi identificat dupa nr de inmatriculare) ceea ce nu e acelasi lucru cu a avea numere false sau nu a avea numere deloc.voi primi o amenda administrativa cum au primit si altii pt acelasi lucru. intrebarea era ce se va intampla cand imi vor suspenda permisul.Chiar si cei de la politie mi-au spus ca neavand alte abateri voi primi amenda administrativa.

#32 Marius

Marius

Moderator

Posted 07.09.2008 @ 14:15

Te rog, poti sa ne spui ce a scris politistul pe dovada inlocuitoare a permisului de conducere, la rubrica "descrierea faptei"?

#33 Polo GTI 1.6 16 V

Polo GTI 1.6 16 V

Posted 07.09.2008 @ 14:24

Te rog, poti sa ne spui ce a scris politistul pe dovada inlocuitoare a permisului de conducere, la rubrica "descrierea faptei"?

cum sa nu : "a condus auto cu nr de inmatric.... pe strada x avand autoriz. proviz. de circulatie expirata "

#34 WNS

WNS

Moderator

• Maşina:Audi-A4-2007
  • Model:B7- Multitronic
  • Motorizarea:2.0TDI -140HP

Posted 07.09.2008 @ 14:31

Incadrarea juridica nu a mentionat-o acolo? (articolul, legea, unde se incadreaza fapta ta)

Edited by WNS, 07.09.2008 @ 14:33.

#35 Polo GTI 1.6 16 V

Polo GTI 1.6 16 V

Posted 07.09.2008 @ 14:35

Incadrarea juridica nu a mentionat-o acolo? (articolul, legea)

ar fi prea mult de la un "organ".Nici procesul verbal nu stia sa-l scrie, a trebuit sa copieze cuvant cu cuvant dupa un alt proc. verbal.pe langa asta mi-a scris pe dovada :"fara drept de circulatie", am reclamat la politie si la 10 min m-a sunat organul sa ne intalnim sa-si repare greseala, mi-a dat pe 15 zile dupa care am prelungit dovada.

#36 Marius

Marius

Moderator

Posted 07.09.2008 @ 14:40

Conducerea unui autovehicul pe drumurile publice, avand valabilitatea autorizatiei provizorii de circulatie expirata, indeplineste elementele constitutive ale infractiunii prev. de Art.85.
Politistul ti-a luat declaratie scrisa, atat tie cat si cel putin unui martor, a intocmit un proces verbal de constatare (aici nu ma refer la un proces verbal tipizat de contraventie). Daca asa au decurs lucrurile, inseamna ca ti-a intocmit un dosar de cercetare penala.
Amenda administrativa se aplica de catre magistrat, asta presupune un dosar de cercetare penala in care solutia se da de catre procuror sau instanta de judecata.
Daca te mai intalnesti cu politistul respectiv, intreaba-l sa-ti spuna fapta pt care esti cercetat.
Bafta!

#37 Polo GTI 1.6 16 V

Polo GTI 1.6 16 V

Posted 07.09.2008 @ 14:48

Conducerea unui autovehicul pe drumurile publice, avand valabilitatea autorizatiei provizorii de circulatie expirata, indeplineste elementele constitutive ale infractiunii prev. de Art.85.
Politistul ti-a luat declaratie scrisa, atat tie cat si cel putin unui martor, a intocmit un proces verbal de constatare (aici nu ma refer la un proces verbal tipizat de contraventie). Daca asa au decurs lucrurile, inseamna ca ti-a intocmit un dosar de cercetare penala.
Amenda administrativa se aplica de catre magistrat, asta presupune un dosar de cercetare penala in care solutia se da de catre procuror sau instanta de judecata.
Daca te mai intalnesti cu politistul respectiv, intreaba-l sa-ti spuna fapta pt care esti cercetat.
Bafta!

foarte adevarat ceea ce ai scris.Sectia de cercetari penale din cadrul politiei rutiere face o propune (NUP sau inceperea urm. penale) care impreuna cu dosarul merge la procuratura.Aici procurorul poate dispune NUP, sau inceperea urmaririi penale caz in care dosarul merge la tribunal, unde se va judeca cauza. Daca procurarul o sa recomande NUP atunci sigur imi iau amenda administrativa, chiar si amenda penala merge pt ca nu ramane la cazier.Nu stiu insa ce se intampla mai departe cu permisul, daca mai tb sa dau examen sau nu.
mersi de ajutor, va tin la curent

#38 Marius

Marius

Moderator

Posted 07.09.2008 @ 15:17

In primul rand, sa stii, ca e putin probabil sa primesti NUP (neanceperea urmaririi penale). In acest caz iti este restituit permisul de conducere si nu se inregistreaza in cazierul judiciar.
Daca dosarul de cercetare penala se solutioneaza cu SUP (scoatere de sub urmarire penala), primesti amenda administrativa. Nu se inregistreaza in cazierul judiciar, iar permisul de conducere se retine pt 120 zile, daca nu sustii testul de verificare a cunostintelor de legislatie rutiera. Daca sustii si promovezi testul, perioada de suspendare este de 90 zile.
In acest caz, daca indeplinestii conditiile prev de OUG 195/02, poti solicita reducerea perioadei de suspendare.
Daca dosarul de cercetare penala se solutioneaza cu IUP (inceperea urmaririi penale) si primesti amenda penala sau inchisoare, vei avea cazier judiciar, iar permisul de conducere se anuleaza. Dupa un an calendaristic, de la data aplicarii amenzii penale sau de la data expirarii perioadei de pedeapsa (cel mai probabil cu suspendare), te poti prezenta pt sustinerea unui examen de permis.

#39 iAntonio

iAntonio
  • Maşina:Rover
  • Model:620i
  • Motorizarea:2.0i

Posted 28.03.2013 @ 02:39

Salutare,

Cam vechi topic-ul insa nu pot face unul nou iar eu am o problema asemanatoare. 

Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru neacordare de prioritate, am facut contestatie, am luat permisul si am semnat hartia conform careia trebuie sa predau permisul de conducere in 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a deciziei (desi am inteles ca asta nu mai exista in articolul de lege).

Pe 25 februarie mi-a fost respinsa contestatia la Judecatorie si nu am facut recurs. M-am dus frumos in primele 15 zile sa predau permisul iar acestia mi-au zis ca nu-l pot primi si sa fac decizia definitiva. M-am gandit cum oare sa o fac? Alta cale in afara de a astepta 15 zile nu stiam. Am mers iar peste 15 zile cand teoretic era definitiva si iar au refuzat sa primeasca permisul de conducere. De data asta mi-au zis sa merg la Judecatorie sa fac cerere, sa puna nu stiu ce stampila si tot asa. Merg la Judecatorie, platesc taxa de timbru, fac cererea, stau la coada, totul ca sa imi zica ca nu ma poate ajuta pentru ca sentinta nu este inca redactata si sa o astept acasa. 

Se mai trimite comunicarea acasa in acest caz de la Judecatorie? Am inteles ba ca da, ba ca nu. Si daca nu ce sa fac? Raman cu permisul bine mersi as intelege eu.

Posted Image

#40 bossake

bossake
  • Maşina:Vw
  • Model:Golf
  • Motorizarea:1.6 16v 105cp

Posted 28.03.2013 @ 05:08

In aceeasi situatie e si un prieten, a pierdut procesul pe 9 ianuarie si nu i-a venit nimic acasa nici pana acum. In situatia asta nu ai ce face, trebuie asteptata acasa decizia.

Edited by bossake, 28.03.2013 @ 05:08.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users