Jump to content

Photo

Reglare Faruri

• Please log in to reply
103 replies to this topic

#41 AdCrys

AdCrys
  • Oraş:Buzău
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.9 TDi 90CP

Posted 01.04.2009 @ 08:40

Bogdan_N La faza cu proiectoarele te contrazic! Pe masina din semnatura am pus proiectoare montate in grila (gen Golf 5, B7 si ultim Passat) si am schimbat becul cu xenon .... iti spun sincer ca as merge doar cu proiectoarele noaptea, asa bine bat. Pret total ... 600 (proiector, xenon, cabluri si manopera)

Problema mea: dupa 3 vizite in service tot eu am reglat farurile si sunt multumit. Insa am o problema pe care nici cei din service nu au reusit sa mi-o rezolve. Faza scurta este ok ... insa farul drept, daca dau faza lunga imi bate in acelasi loc cu faza scurta (putin stanga, insa nicidecum in sus).

Care ar fi solutia?

Edited by AdCrys, 01.04.2009 @ 08:43.

#42 gHapciu

gHapciu

Membru level 2

• Oraş:Bucureşti
  • Model:Golf V 2006 BKD
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 04.05.2009 @ 22:36

Intrebare intrebatoare. Sper ca postez bine.
Ieri s-a asezat pe masina mea >in speta pe far-aripa< si s-a auzit un poc. Nu am luat seama, am crezut ca a flambat aripa. Dar azi mi-a atras atentia farul respectiv. Are distanta dintre far si masca foarte mare, si intre bara...

Poza atasata este exemplificativa, luata de pe google images. Farul arata ca si cum ar fi tras de punctul de unde incepe sageata, spre interior...

Posted Image

Cum desfac farul, sa il potrivesc la loc? Am gasit doar un surub. Presupun ca mai trebuie sa fie 2, nu? Se pot demonta direct farurile, sau trebuie data jos masca/bara?

Mersi frumos.

#43 Auras

Auras
  • Oraş:Galaţi
  • Maşina:Bmw 320d/Honda
  • Model:E46/CBR 1000rr
  • Motorizarea:150/172ps

Posted 06.05.2009 @ 10:35

@gHapciu-Farurile nu poti sa le desfaci decat daca dai bara fata jos si zic asta deoarece am schimbat farurile stock de la masina mea cu unele aftermarket zilele trecute.
Farul dupa cum ai zis tu are 3 prinderi, uite le-am incercuit ca sa iti dai seama cam pe unde vin. La tine s-ar putea sa se fi rupt vreuna din cleme si de acolo sa fi fost si pocnitura aia.

Attached Files

• Attached File  far.jpg   97.97KB   426 downloads

Edited by Auras, 06.05.2009 @ 10:39.

#44 gHapciu

gHapciu

Membru level 2

• Model:Golf V 2006 BKD
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 06.05.2009 @ 12:31

Farul mai trebuia sa se rupa ca in rest am de toate la masina :blah_:
Mai are si alte cleme, sau tu te referi la una din cele 3 prinderi?
Oricum, va trebui sa dau bara jos, pentru ca mi-am zgariat-o ieri, si daca tot o dau, arunc un ochi si la far. Mersi pentru raspuns.

#45 GunX

GunX
  • Maşina:Audi
  • Model:A4 B8 FL 2013
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 08.05.2009 @ 16:02

Stiti cumva, la o Octavia2 cu xenon din fabrica, V-urile celor doua faruri, cam la ce distanta in fata masinii ar trebui sa se suprapuna perfect? Multumesc

#46 ninu

ninu
  • Oraş:Bistriţa
  • Model:Passat B5.5 AVF
  • Motorizarea:TDI 96kw/310Nm

Posted 21.05.2009 @ 23:53

Buna,
Am cumparat faruri angel eyes de la FK cu lupa look .:R32 fond negru si au fost vandute cu becurii (4) H7 blue xenon (imitatie) si nu stiu cum sa le reglez ca imi bat prea sus si nu vad nimik ptr ca sunt albastre spre alb si cand nui nici noapte nici zi nu vad absolut nimic.
Vreau sa va intreb daca pot sa le reglez eu si daca sa poate face manual. Cum fac si cu ce chei? si unde se afla locul?
MERCI

have a good time

Edited by ninu, 21.05.2009 @ 23:59.

#47 tatalin

tatalin
  • Oraş:Arad
  • Maşina:wolkswagen
  • Model:GOLF3 1993
  • Motorizarea:1.8 GT 90CP

Posted 01.07.2009 @ 13:25

cum pot regla farurile la golf daca mi-sa stricat butonul acela de reglare?

#48 videosergiu

videosergiu
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Model:Golf IV Variant 2001
  • Motorizarea:1,6 16V AZD

Posted 01.07.2009 @ 13:36

Daca reglarea se face ca la farul de Golf IV,uite ca aici atunci poti remedia daca citesti acolo.daca nu poti remedia n-ai cum regla altfel farul.

#49 Greuuuuuuuuu

Greuuuuuuuuu
  • Oraş:Craiova
  • Model:polo 1996 6N
  • Motorizarea:1.4 MPI 60 CP

Posted 07.09.2009 @ 10:14

salut cum as putea sa imi reglez si io farurile la un vw polo sin 96 ? nu la un service
As vrea sa le reglez eu acasa multumesc anticipat

#50 raz3k

raz3k
  • Model:Golf 4 2003
  • Motorizarea:1.9 TDI AXR

Posted 28.09.2009 @ 11:34

Unde se insereaza inbusul la golf 4 2003 ? Ca n-am vazut niciun loc.

Multumesc.

#51 videosergiu

videosergiu
  • Model:Golf IV Variant 2001
  • Motorizarea:1,6 16V AZD

Posted 28.09.2009 @ 11:51

Daca e farul clasic de la Golf IV,am marcat cu sageti locul de unde se regleaza (probabil ca la reglaj te referi).

Attached Files

Edited by videosergiu, 28.09.2009 @ 11:55.

#52 PH-11-WRC

PH-11-WRC
  • Oraş:Ploieşti
  • Model:S3 2008
  • Motorizarea:2.0 TFSI

Posted 30.09.2009 @ 08:52

salut cum as putea sa imi reglez si io farurile la un vw polo sin 96 ? nu la un service
As vrea sa le reglez eu acasa multumesc anticipat

Pai in primul rand cauti lacasul unde trebuie sa bagi inbus-ul si apoi te duci, intr-o noapte, impreuna cu un prieten dar cu ambele masini, pe un drum drept si plan. Si aici faci modificarile de rigoare in asa fel incat sa nu deranjeze deloc farurile tale nici de la distanta nici de la apropiere.

#53 mateiu

mateiu
  • Oraş:Târgu Mureş
  • Model:Golt IV
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 03.10.2009 @ 14:08

Mda, am facut si eu un test la faruri cu masinaria aia si prima reactie a mecanicului a fost: vedeti ceva noaptea?

Intrebarea mea este, se pot deregla dupa un anumit timp singure? Fie de la zdruncinari sau altele?

#54 PH-11-WRC

PH-11-WRC
  • Oraş:Ploieşti
  • Model:S3 2008
  • Motorizarea:2.0 TFSI

Posted 07.10.2009 @ 11:38

Teoretic nu ar trebui sa se intample asta daca toate elementele sunt fixate cum trebuie.

#55 Brussolo

Brussolo
  • Model:GOLF IV, 2003
  • Motorizarea:1.9 TDI 74 kW

Posted 15.10.2009 @ 10:06

Am fost si eu cu masina la reglat faruri, la un service care este autorizat si pentru I.T.P., deci cu pretentii.
Mecanicul, oricat s-a chinuit, nu a reusit sa-mi regleze farul din dreapta care batea "in pamant" si era destul de deranjant noaptea cand trebuie sa vezi pietonii, biciclistii sau carutele care nu sunt semnalizate.
Problema am rezolvat-o singur cand a trebuit sa schimb becul. Pur si simplu, vechiul proprietar sau vreun mecanic, il montase in locasul lui INVERS, adica piciorisele alea de ghidaj nu intrasera unde trebuie si becul statea inclinat in jos.
Sper sa fie de folos aceasta informatie.

#56 marsel

marsel
  • Maşina:VW Jetta
  • Model:2007
  • Motorizarea:1,9 TDI 105 CP

Posted 03.12.2009 @ 15:47

La farul de Golf V sau Jetta, exista (si daca da..unde?) vreun surub ceva de reglare a farurilor pe axa orizontala (stg.-drt.)??? In afara de cele pentru inaltime, sus-jos, nu am mai vazut sa fie si altceva. Va intreb, pentru ca farul din stanga bate prea in lateral stanga (scuze de repetitie) si ar trebui sa-l dau mai spre dreapta vreo 5 cm.
Multumesc si drumuri bune!

#57 drilling engineer

drilling engineer
  • Oraş:Târgu Cărbuneşti
  • Model:MKV
  • Motorizarea:2.0 TDI 170 hp

Posted 03.12.2009 @ 23:09

Fiecare far are doua reglaje la golf v. Unul este in interiorul farului si anume cel pt reglaj pe inaltime iar al doilea este intre aripa si far se unde introduci ori un imbus ori surubelnita din dotare stea. Uita-te cu atentie ca se vede si reglajul pe orizontala. bafta la reglaj!!!

#58 marsel

marsel
  • Maşina:VW Jetta
  • Model:2007
  • Motorizarea:1,9 TDI 105 CP

Posted 04.12.2009 @ 06:13

Eu m-am uitat si nu am vazut... Poate nu m-am uitat bine! Am vazut in schimb, intre far si aripa, la fiecare far, ceva ca un fel de dop de cauciuc. Am tras putin de el dar nu a iesit. Acolo e? Sa fie vreo protectie a gaurii unde trebuie bagat imbusul?

#59 florin r.

florin r.
  • Oraş:Giurgiu
  • Maşina:VW
  • Model:JETTA 5 2008
  • Motorizarea:1.6 MPI 102 CP

Posted 04.12.2009 @ 12:30

Nu te-ai uitat bine sau nu stii ce sa cauti.
Exista pentru farul original de Golf5/Jetta doua reglaje mecanice, acelea pe care le folosesc si cei care regleaza farurile in service.
In stanga si in dreapta zonei pentru faza scurta sunt doua gauri in forma hexagonala(imbus), de culoare alba, ca sa se vada bine.
Acolo se introduce cheia numita imbus si se regleaza de la cel dinspre aripa sus-jos si de ls celalalt stanga-dreapta, ambele faze in acelasi timp.
Problema este ca niciodata nu o sa poti regla farurile acasa , dupa "ureche".
Aparatul nu minte, poate omul care-l manuieste nu e competent.

#60 Mr VW

Mr VW
  • Oraş:Iaşi
  • Model:Golf 4
  • Motorizarea:1.4 1.6 V

Posted 15.12.2009 @ 20:41

Salut baieti , sunt nou pe forum si in lumea vw , sper ca mai citeste cineva acest topic , am un g4 si am gasit ca la ambele faruri urechile de prindere sunt rupte ( cred ca au fost schimbateinainte de vanzare ) neprezentand urme de lovire , in fine si as vrea sa reglez la hard cum s-ar zice farurile dar nu stiu de unde . Mentionez ca un far nu are motoras si as vrea sa le aduc pe amandoua sa bata la aceeasi inaltime cum pot sa fac asta ... unde trebuie sa rotesc si ce !? Multam !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users