Jump to content

Photo

Schimbare Volan De Pe Dreapta Pe Stanga

• Please log in to reply
61 replies to this topic

#21 doctorul

doctorul
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Volkswagen-trendline
  • Model:passat B5.5,
  • Motorizarea:200 caluti

Posted 26.03.2010 @ 13:44

car conversion NU este autorizata???!

#22 Nelu Pătraşcu

Nelu Pătraşcu
  • Oraş:Arad
  • Maşina:AUDI
  • Model:A6
  • Motorizarea:2.5 TDI 140

Posted 26.03.2010 @ 14:23

Lucrurile s-au petrecut n 2007. Maşina a trecut prin RAR fără probleme, iar n privinţa coductelor "contorsionate", la Arad există dispozitive de indoit ţevi şi totul arată "ca din fabrică". Se circulă cu maşina şi-n ziua de azi şi totul este normal la această maşină. Singurul element anormal este poziţia de repaus a ştergătoarelor (parcate pe stnga).

#23 R Z F

R Z F
  • Maşina:vw
  • Model:mk4
  • Motorizarea:2.0 i

Posted 26.03.2010 @ 20:02

din partea mea cati mai multi km fara nicio problema.cat priveste RAR-ul.......,l-au trecut si masini furate.la noi RAR se trece daca vor sau nu.nu vreau sa fiu inteles gresit,eu nu pun la indoiala munca celor de la aceste firme.

Edited by R Z F, 26.03.2010 @ 20:19.

#24 Calin78

Calin78
  • Maşina:Bmw
  • Model:525d 2002
  • Motorizarea:2.5d 191CP

Posted 26.03.2010 @ 20:11

Eu am facut asa ceva la un B5. Pot sa va spun ca nu e chiar asa simplu pe cum pare. Va pot spune ce trebuie facut atat la partea mecanica cat si la cea electrica. Bine, eu am facut doar partea electrica si montajul pieselor in interior si altii s-au ocupat de tinichigerie.

Attached Files

#25 doctorul

doctorul
  • Maşina:Volkswagen-trendline
  • Model:passat B5.5,
  • Motorizarea:200 caluti

Posted 26.03.2010 @ 22:03

si in ce bani s a dus operatiunea?

#26 Calin78

Calin78

Posted 27.03.2010 @ 06:55

Nu mult, in jur de 1000-1300 eur. Trebuie luate multe piese, foarte putine se potrivesc de la cea cu volan dreapta.
Insa majoritatea nu fac chiar toata modificarea, cel putin pe partea electrica. De ex. nimeni nu pune panoul electric cu butoanele pt geamuri si IC pe partea stanga, il lasa pe partea dreapta. La Passat B5 si b5.5 modificarea e destul de grea in comparatie cu alte masini, trebuie multa tinichigerie (taiat, sudat, aliniat). La Bmw de ex. caroseria vine pregatita de fabrica pt. ambele tipuri de volane, daca vrei sa muti volanul trebuie doar scoase niste capace de table care sint heftuite usor si le sudezi in partea cealalta.

Edited by Calin78, 27.03.2010 @ 07:01.

#27 gabriel_petrea

gabriel_petrea
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:passat 2006
  • Motorizarea:1.9TDI 105 CP

Posted 30.06.2010 @ 19:49

da intradevar e cam 1000 de lire fara piese...care iar sar de 1000 daca le iei noi(si tot nu ar fi scump nici daca ajunge 6 7 mii)
cu omologarea nu vad ce prob s fie...am mai citit pe net undeva si am vz pers care au inmatriculat la noi fara prob masini cu vol pe dreapta.(nici nu stiu unde scrie prin certificat unde e volanu :emthdown:)
in ce priveste preturile de acolo...sunt mult mult sub ce e pe la noi si chiar in germania....am mai multe cunostinte care si au luat masini la preturi de nimik(ex: passat 2003 in jur la 3500 de lire;audi a6 model 2000 5000 de lire),nu stiu cauza pretului foarte mic...dar nu e prosteala...chiar sunt mai ieftine
va multumesc in continuare pt raspunsuri si cred ca o sa incerc sa comving pers respectiva ca n are rost sa si schimbe volanul mai ales ca nu intentioneaza sa vina acum cu ea definitiv acasa...
Bafta multa!

Eu am masina cu volan pe dreapta inmatriculata in Romania . Mi-am adus-o din anglia in urma cu un an . Nu merita schimbarea pentru ca nu are rost sa dai banii aiurea ...pentru ce? Daca stii sa mergi cu volan pe stanga poti sa mergi si cu volan in portbagaj. Am auzit la multi care abia daca stiu sa mearga pe jos ...intrebarea " Da` depasirile cum le faci ? " O intrebare cat se poate de idioata . Uite asa ...le faci normal . Nu merita sa schimbi volanul pentru ca nu merita sa dai banii aiurea . Eu gasisem pe net in franta ...in drumul meu spre casa ...ca m-am prit i prin Paris ssa vizitez ...un atelier . In loc sa dau 1500 Euro la schimbatul volanului ...mai bine plec in Grecia in vacanta . Inmatricularea in Romania se face la fel ca la o masina normala . RAR nu are norme in aceasta privinta . AM rugamintea ca cei care nu au mers niciodata cu volanul pe dreapta sa nu-si dea cu parerea aiurea pentru ca vorbesc in necunostinta de cauza . Pandele ...am dat citat a tine dar sa stii ca nu am nimic cu tine ....nu am zis referitor la tine .

Edited by gabriel_petrea, 30.06.2010 @ 19:53.

#28 kvaleroo

kvaleroo
  • Model:Bora 2005
  • Motorizarea:1.9 TDI 90+TCM

Posted 07.07.2010 @ 08:49

Volan ca volan, dar in primul rand faruri!!!! \_ in loc de _/ e ca si cum ai merge cu faza lunga permanent

#29 House M.D.

House M.D.

Nick anterior: iorgunicolae

• Maşina:Audi
  • Model:A4 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP

Posted 07.07.2010 @ 10:29

exagerezi....lipesti putina banda pe far si nu mai orbesti pe nimeni,asa au facut si cei de la Top Gear cand au venit cu masinile cu volan pe dr in Germania

Posted Image

Uploaded with ImageShack.us

#30 uglyjamal

uglyjamal
  • Oraş:Lehliu Gară
  • Maşina:ARO
  • Model:10
  • Motorizarea:1,9

Posted 07.07.2010 @ 11:34

Daca vrei sa o inmatriculezi in Romania, trebuie sa-i schimbi farurile. Daca esti doar in trecere (ma rog, sau daca masina ramane inmatriculata in Anglia) atunci se lipesc acele benzi pe faruri. E una din informatiile lipsite de ambiguitate care pot fi aflate pe site-ul RAR.

#31 kvaleroo

kvaleroo
  • Model:Bora 2005
  • Motorizarea:1.9 TDI 90+TCM

Posted 20.07.2010 @ 22:41

1. e cam degeaba banda aia
2. cum faci cu farurile cu lupa
3. ce faci cu lumina pt partea dr
4. Top Gear = No comment

#32 Kafer_CJ

Kafer_CJ
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:VW
  • Model:Kafer 1961
  • Motorizarea:1.3 typ F

Posted 02.09.2010 @ 01:27

Majoritatea lumii aici vorbeste fara a fii in situatie, si daca pe oricare dintre voi va deranjeaza 2000E diferenta in buzunar, si la multe masini si mai mare diferenta, totul e ok... daca unii prefera sa aiba diferenta de pret in buzunar, atunci ce aveti cu ei? Farurile RAR cere sa le schimbi, dar nu e cazul! Nu deranjeaza deloc.

#33 arabel

arabel
  • Oraş:Nehoiu
  • Maşina:vw
  • Model:golf3
  • Motorizarea:1,4 44kW

Posted 24.09.2010 @ 22:31

oameni buni, eu am facut si fac asta, adica schimb volane. sunt masini la care merita schimbul si sunt masini la care nu. mai costisitor pentru cele japoneze, sunt multe de schimbat. cel mai usor se lucreaza pe cele golf, bora, skoda, seat; mai putin usor passat si audi. totul se rezuma dupa criza din buzunare...

am spus asta ca poate vine in ajutorul unora...

Edited by arabel, 24.09.2010 @ 22:32.

#34 gabriel_petrea

gabriel_petrea
  • Model:passat 2006
  • Motorizarea:1.9TDI 105 CP

Posted 25.09.2010 @ 09:02

Oameni buni . Eu am A6 cu volanul pe dreapta de 2 ani . Merg cu ea fara probleme . Am inmatriculat-o fara probleme . Din aceeasi perioada are si sotia mea un A4 . Merge prin toata tara cu ea . DACA STII SA FII SOFER SI SA MERGI CU MASINA POTI MERGE SI CU VOLANUL IN PORTBAGAJ. Va rgo cei care nu a-ti mers niciodata cu volanul pe dreapta ...( mai mult de 3 \zile) nu va dati cu parerea pentru ca vorbiti prostii . Nu merita schimbat volanul si mergi asa cu ea daca te crezi in stare . Daca nu esti sofer ...stai acasa .

#35 Cyber GT

Cyber GT
  • Oraş:Iaşi
  • Model:Passat
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 12.11.2010 @ 21:15

Buna tuturor! Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu info sau recomandari:doresc sa achizitionez un VW Passat B5/B5,5 1.9TDI 130 CP din UK dar dorinta mea ar fi sa ai schimb comenzile,volanu pe stanga.Este posibil pentru Passat din anii 2000-2003 max ? Daca este posibil aveti ideie cat ar costa toata operatiunea,daca este afectata cumva calitatea masinii.Este sigur aceast schimb.? Este posibil tehnic sau sunt doar improvizatii? Va multumesc ! Astept sa ma ghidati Cristi GT

#36 Kafer_CJ

Kafer_CJ
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Model:Kafer 1961
  • Motorizarea:1.3 typ F

Posted 12.11.2010 @ 22:26

Din ceea ce stiu eu, in jur de 200E bordul, caseta directie max 200, planse usi max 200e si munca....

#37 Calin78

Calin78

Posted 12.11.2010 @ 23:14

Mai poti adauga urmatoarele:
-ansamblu timonerie stergatoare
-calandrul pe care vine montat bordul
-aeroterma, tubulaturi, ...
-pedalier
-alte conducte pt. clima
-o roaba de diferite plasticaraie
-la unele motorizari si tulumba frana
-compartimentul in care vine bateria si stergatoarele
-carcasa ECU
-alta instalatie electrica sau eventual modificata cea de dreapta (eu asa am facut)

Multi nervi, bani, rabdare si multa atentie.

#38 Titus S

Titus S
  • Model:Passat B5 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 19.11.2010 @ 16:46

Cyber GT - daca esti interesat sa faci conversia, te pot ajuta eu, stiu si pe cineva care are piese foarte ieftine, comparativ cu restul pietei.

#39 RazvanBlade

RazvanBlade

Nick anterior: Bronzatu

• Oraş:Oradea
  • Model:Golf GTI
  • Motorizarea:1.8T

Posted 07.12.2011 @ 01:33

vad ca nu s-a mai postat aici de mai bine de un an...
ma intereseaza si pe mine cam cat ar costa conversia la un golf 4 1.8T din 2001.
daca se poate si o lista cu piesele necesare...
multumesc !

#40 F l o r i n

F l o r i n

Membru Senior

• Model:Passat B6 2010, CBAB
  • Motorizarea:2.0TDI 140CP

Posted 07.12.2011 @ 10:12

sa zicem pe la 1000 euro ... acum depinde si de preturile obtinute la piesele SH si de cat iti ia pe manopera.

Piese

- Faruri
- caseta directie
- mecanism sergatoare, plasticul de deasupra lor, plus brate stergatoare
- coaja bord si bara de metal din spate
- carcasa aeroterma, tubulatura
- fata interioara usa stanga - pentru conducator pe stanga - cu elementele de pe ea.
- instalatia electrica de interior - la Passat se poate intoarce cea de Anglia - nu am facut dar am pe cineva care mi-a zis ca merge - la Golf nu stiu cum e.
- panou ignifug.
- in rest de modificat, conducte frana, etc

.... cam asta imi aduc aminte acum.....

Edited by F l o r i n, 07.12.2011 @ 11:37.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users