Jump to content

Photo

Schimbare Volan De Pe Dreapta Pe Stanga

• Please log in to reply
53 replies to this topic

#1 georgel_vw

georgel_vw

Nick anterior: pandele

• Oraş:Galaţi
  • Maşina:Seat
  • Model:Vario
  • Motorizarea:1.9 SDI

Posted 26.11.2007 @ 15:22

as dori sa stiu daca sunt firme la noi in tara unde s ar putea schimba volanu de pe dreapta pe stanga la o skoda superb
(daca exista cam cat ar costa)
astept rasp voastre ...va salut!

#2 sandumbogdan

sandumbogdan

Banned

• Oraş:(necompletat)
  • Maşina:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizarea:1.9TDI 105cp

Posted 26.11.2007 @ 15:23

din cate am mai citit, teoretic se poate, practic e foarte greu si costisitor, mai bine cumperi alta masina ca iesi mai ieftin decat sa faci asa modificare

#3 bamse

bamse

Membru Senior

• Oraş:Craiova
  • Maşina:Audi A3 8P
  • Model:Ambition 2oo6
  • Motorizarea:2.o tfsi ~DSG~

Posted 26.11.2007 @ 15:30

Parerea mea este ca nu se justifica costurile. Gandeste-te ca trebuie sa schimbi plansa de bord, airbag de dreapta, coloana volan, caseta directie, cand schimbi caseta trebuie sa schimbi tot ce inseamna conducte si senzori pe la directie, etc. Lista este infinita si pe langa faptul ca o sa coste o gramada de bani nu stiu cine s-ar baga sa-ti faca aceasta modificare. Mai bine o vinzi si iei alta :vaidecapulmeu:

Multa bafta!

#4 georgel_vw

georgel_vw

Posted 26.11.2007 @ 16:46

treaba este ca nu am cumparat masina...vrea un prieten din londra sa cumpere...pretu e extrem de mic zic eu..4000 de lire masina arata super ok si e si dotata cat de cat
el zice ca in anglia ar fi in jur de 1000 de lire modificarea asta...deci o sa l sfatuiesc daca tine neaparat sa si ia de acolo...sa o faca tot acolo
multumesc oricum :lol:

#5 gokey

gokey
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:ford
  • Model:mondeo 2001
  • Motorizarea:2.0 tddi 115cp

Posted 26.11.2007 @ 16:56

aici nu o scoti in 1000 de lire + ca nu se baga nimeni

#6 sandumbogdan

sandumbogdan

Banned

• Model:Jetta 2007
  • Motorizarea:1.9TDI 105cp

Posted 26.11.2007 @ 16:56

posibil la ei sa aiba ateliere specializate pe asa ceva si cu experienta la noi ar fi greu tare mai ales ca nici nu am auzit pe nimeni sa fi facut asa ceva in romania asa ca ar ajunge masina de teste si nu suna prea bine

#7 rotnick

rotnick

Nick anterior: rotnic

• Oraş:Ploieşti
  • Maşina:Audi
  • Model:A4 Avant 2005
  • Motorizarea:1.9 TDI 131CP

Posted 26.11.2007 @ 16:59

Stiam pe cineva care-si facuse prin Germania, l-a costat cam 2000 de euro. Masina era un Opel astra, pardon Vauxhall.

#8 RoSonic

RoSonic
  • Oraş:Bucureşti
  • Model:Polo GTI
  • Motorizarea:1.8T 150cp

Posted 26.11.2007 @ 17:55

1000 de lire manopera + piese?
eu ma gandesc ca numa' piesele depasesc cu mult 1000 de lire (asta daca nu cumva e vorba de sh-uri).
pe langa asta nu trebuie oare achitate si diverse taxe de omologare a modificarilor, ca sa nu fie probleme la import/inmatriculare?
plus ca la o masina al carei pret e atat de mic (nu stiu care-i piata acolo, dar din ce zici tu am dedus ca-i foarte mic) te poti astepta la multe "surprize" ascunse...

tinand cont de ce am zis, cred ca ar iesi mai ieftin si cu mai putine batai de cap daca si-ar lua ceva similar din germania...

conversia s-ar justifica la vreo masina rara pe care ti-o doresti neaparat, si pe care nu ai avea sanse sa o gasesti cu volan pe stanga... si nu la un "chilipir" oarecare

#9 Reed

Reed
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Model:Toledo Signo
  • Motorizarea:1,6 16V 77KW

Posted 26.11.2007 @ 18:55

Treaba e ca trebuie sa inlocuiesti tot bordul (mai putin piesele detasabile), sa transferi pedalele, sa schimbi caseta de directie, sa schimbi furtunele de la clima, cam TOATE cablurile de la computer spre bord si de acolo incolo...etc. Deci un cost colosal, la fel ca si munca. Dar daca esti pasionat si ai timp/rabdare cit cuprinde, se poate...aaa, uitasem trebuie si bani "fara numar...".

#10 georgel_vw

georgel_vw

Posted 26.11.2007 @ 20:30

da intradevar e cam 1000 de lire fara piese...care iar sar de 1000 daca le iei noi(si tot nu ar fi scump nici daca ajunge 6 7 mii)
cu omologarea nu vad ce prob s fie...am mai citit pe net undeva si am vz pers care au inmatriculat la noi fara prob masini cu vol pe dreapta.(nici nu stiu unde scrie prin certificat unde e volanu :()
in ce priveste preturile de acolo...sunt mult mult sub ce e pe la noi si chiar in germania....am mai multe cunostinte care si au luat masini la preturi de nimik(ex: passat 2003 in jur la 3500 de lire;audi a6 model 2000 5000 de lire),nu stiu cauza pretului foarte mic...dar nu e prosteala...chiar sunt mai ieftine
va multumesc in continuare pt raspunsuri si cred ca o sa incerc sa comving pers respectiva ca n are rost sa si schimbe volanul mai ales ca nu intentioneaza sa vina acum cu ea definitiv acasa...
Bafta multa!

#11 bamse

bamse

Membru Senior

• Oraş:Craiova
  • Maşina:Audi A3 8P
  • Model:Ambition 2oo6
  • Motorizarea:2.o tfsi ~DSG~

Posted 26.11.2007 @ 20:33

Parerea mea este ca nu merita. Prea scump.

#12 reader

reader
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:Audi,
  • Model:dar nu vedi.
  • Motorizarea:ASZ+TCM

Posted 26.11.2007 @ 20:47

Chiar si stergatoarele trebuie "intoarse", ca ele merg invers :( adica daca le lasi asa cum sunt vei vedea ca si sofer, cum vede pasagerul din dreapta. Adica naspa.

Si nu stiu cata incredere poti sa mai ai intr-o masina la care au lucrat mecanicii priceputi din Romania, modificand elemente sensibile si vitale gen frana si directie. Cu asa ceva nu e de jucat.

Edited by SHARANEL, 26.11.2007 @ 21:06.

#13 RoSonic

RoSonic
  • Model:Polo GTI
  • Motorizarea:1.8T 150cp

Posted 26.11.2007 @ 20:52

ex: passat 2003 in jur la 3500 de lire;audi a6 model 2000 5000 de lire),nu stiu cauza pretului foarte mic...dar nu e prosteala...chiar sunt mai ieftine

5000 de lire ~ 7000 de euro - Un search pe mobile.de dupa A6 (volan stanga) din 2000 a returnat vreo 60 de rezultate in zona 6750-8000 de euro... deci nu-s foarte diferite preturile...
In orice caz, nu-s tocmai SUPER preturi care sa justifice o investitie de cateva mii de euro in conversie... deci ar fi SCUMP!!!

da intradevar e cam 1000 de lire fara piese...care iar sar de 1000 daca le iei noi(si tot nu ar fi scump nici daca ajunge 6 7 mii)

#14 georgel_vw

georgel_vw

Posted 26.11.2007 @ 21:35

aha...ok eu tin cont de ce ti ati zis fiecare in parte si pana la urma sa pot da sfatu mai departe pentru cea mai buna alegere
multumesc la toata lumea :lol:

#15 scania12

scania12

Banned

• Maşina:volkswagen
  • Model:pasat 1,9 tdi 90 cp
  • Motorizarea: 1,9 tdi 90 cp

Posted 26.11.2007 @ 22:04

CONVERSIA ASTA LA MASINILE MAI VECHI ERA MAI SIMPLA LA ASTEA MAI NOI CARE AU SITEME DE FRAMARE SI AMBREIAJE HIDRAULICE E MAI GREU ACCELERATII ELECTRONICE

SINCER NU CRED CA MERITA !! CALCULASEM EU CANDAVA PT UN CAMION SI IESISE APROPAE 12 000 EURO SI AM RENUNTAT LA IDEIE!

Edited by R_a_z_v_a_n, 27.11.2007 @ 09:20.
Te rog sa nu mai folosesti CAPS. Citeste regulamentul

#16 Reed

Reed
  • Model:Toledo Signo
  • Motorizarea:1,6 16V 77KW

Posted 27.11.2007 @ 16:04

scania 12 . Poate vrei sa nu mai zbieri la noi si binevoiesti sa scrii romaneste. Parerea mea.

#17 CarConversion

CarConversion
  • Model:A4, Golf, Passat
  • Motorizarea:1,8

Posted 13.03.2010 @ 00:02

CarConversion Cluj, efectueaza modificarea comenzilor pentru autoturismele import Anglia, Irlanda.

Detalii la tel: 0755-249.847 sau E-mail: carconversion@yahoo.com.

#18 R Z F

R Z F
  • Maşina:vw
  • Model:mk4
  • Motorizarea:2.0 i

Posted 13.03.2010 @ 01:25

nu cred ca merita.tehnic se poate.

#19 Nelu Pătraşcu

Nelu Pătraşcu
  • Oraş:Arad
  • Maşina:AUDI
  • Model:A6
  • Motorizarea:2.5 TDI 140

Posted 26.03.2010 @ 11:25

Se poate şi e mai uşor dect cred cei mai mulţi. Am participat (parţial) la o astfel de operaţie şi pot să vă spun că se poate face destul de lejer ntr-o săptămnă. Piesele fără de care nu se poate face această translaţie sunt caseta de direcţie, aeroterma maşinii, şi cele două semicochilii ale bordului, care sunt "n oglindă".Toate celelalte repere se pot muta de pe dreapta pe stnga, iar cablajul maşinii (partea de sub bord) trebuie lungit.
Cel mai greu a fost cu conductele de frnă care au trebuit remodelate şi prelungite pentru a ajunge pe stnga.
Maşina era un Passat din 2003 1,8 T ntr-o stare impecabilă. Ansamblul ştergătoarelor au rămas cel pentru Anglia.

#20 R Z F

R Z F
  • Maşina:vw
  • Model:mk4
  • Motorizarea:2.0 i

Posted 26.03.2010 @ 11:37

daca nu ploua e ok.nu-i treaba ca lumea,e improvizatie.daca crapa vreo conducta din aia care a fost contorsionata fara control?parerea mea ca nu ar trebui inmatriculate la noi masini cu volan pe dreapta si nici sa aiba autorizatie(are vreuna?) vreo firma sa faca asa ceva.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users