Jump to content

Photo

Schimbare Iluminare Bord

• Please log in to reply
53 replies to this topic

#21 ovidius

ovidius
  • Oraş:Drobeta-Turnu Severin
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia II Ambiente+ 2007
  • Motorizarea:1.6i

Posted 04.09.2007 @ 16:58

Misto combinatia de culori.. ca la audi .. dar unde a fost facut ?

#22 garfield

garfield
  • Oraş:Bucureşti
  • Model:Octavian al II-lea
  • Motorizarea:1,6mpi 75 kw

Posted 11.09.2007 @ 09:24

Dupa parerile dumneavoastra este indicat sa schimbi iluminatul bordului in perioada de garantie sau dupa?
Intreb asta cand ma gandesc la service "" stiti din aceasta cauza ati pierdut garantia"" parca si aud fraza....
Ce combinatie de culori ati recomanda? De exemplu mie unul imi place bordul cu albastru de la VW sau rosu de la AUDI; dar poate aveti ceva pareri mai bune.

Bineinteles ca indicat e dupa perioada de garantie (pierzi garantia),deabia asteapta aia sa te scoata de pe lista!! :offtopic:
Combinatia de culori...rosu -alb ca la Audi parca da mai bine!!

#23 sibianul

sibianul
  • Oraş:Sibiu
  • Maşina:skoda
  • Model:octavia 2
  • Motorizarea:1.6. mpi

Posted 03.09.2009 @ 11:39

o intrebare si un sfat le cer colegilor de pe forum.
Ce leduri trebuie sa achizitionez pentru schimbarea acestora de la bord in alta culoare si ce recomandati pentru Skoda Octavia 2.
Daca ma duc la un magazin specializat ce leduri sa cer ?! ....
Citeam undeva ca unele persoane nu au fost multumiti de ledurile achizitionate de la Zextar , ca nu ar lumina tare si bla bla...

#24 Calin

Calin

Nick anterior: c4linutz

• Oraş:Constanţa
  • Model:Octavia 2
  • Motorizarea:1.9 TDI 160 CP

Posted 03.09.2009 @ 17:29

Din contra eu consider ca ledurile de la Zextar sunt foarte puternice si deranjante noaptea.

Eu am ales sa iau bord de vw si sa iau ledurile de pe el pt ca imi place mult albastrul de VW.

Ei bine...a iesit asa ceva:

PS: ledurile de la comenzile de pe volan sunt Zextar. Urmeaza sa le schimb.

Attached Files

Edited by Calin, 03.09.2009 @ 17:30.

#25 sibianul

sibianul

Posted 03.09.2009 @ 19:28

misto a iesit... DAR CE LEDURI TREBUIE SA COMAND EXACT , CA NU MI-A RASPUNS NIMENI ?

#26 gabriel

gabriel
  • Oraş:Craiova
  • Model:octavia2
  • Motorizarea:1.9

Posted 03.09.2009 @ 20:13

nu gasesti exact ca cele de bord originale in comert, cel mai bine e sa te hotarasti al culoare si sa faci cum a facut calin ca oricum iesi mai ieftin, sa iei ledurile dintr-un bord de alta masina care are culorile care iti plac tie...., un passat un golf 4 ceva ce iti place
De ce scrii cu caps? crezi ca esti mai interesant? este un forum care nu are nevoie de oameni nervosi si grabiti care vor doar sa ceara fara sa dea nimica in schimb...

Edited by gabriel, 03.09.2009 @ 20:15.

#27 sibianul

sibianul

Posted 04.09.2009 @ 13:29

daca erai asa destept mai bine taceai, sau tu esti bodygurad al forumului ?... oricum ai postat doar sa te bagi in seama, fara a aduce un sprijin concret, probabil iti trebuie un tratament contra "grandomaniei" .. si a uitasem...vrei ceva la schimb.."vezi ca nu (sha facu grau, fu arsita)"

#28 pro_niger

pro_niger
  • Oraş:Galaţi
  • Model:Octavia II
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 04.09.2009 @ 14:02

Bun, aici m-ai jignit pe mine care-s taran si muncesc pamantul cinstit ... ce aveti s-a umflat graul ala care nu s-a facut de la canicula in voi? ... bun voi posta eu de bagare in seama ca sa va traduc posturile poate intelegeti amandoi:

@sibianul - nu se gasesc leduri originale in comert (sunt fabricate special pentru uzinele respective nu sunt date spre vanzare pe piata de consum).
@gabriel - sunt sigur ca nu a fost cu intentie capsul ... nu si-a dat seama .. intre doua comenzi la birou a tastat in graba :lol: ca doar na nu toti stau pe camp in tractor cu laptopul asa ca mine unii sunt si "bisnisimeni" :D

#29 gabriel

gabriel
  • Oraş:Craiova
  • Model:octavia2
  • Motorizarea:1.9

Posted 04.09.2009 @ 19:44

Ba fost cu intentie pt ca deja din toate posturile lui pe acest forum 90% suunt doar intrebari puse de mai multe ori pe diferite topic-uri si multe sunt cu caps
Mai bine taceam?
Pai la oameni ca tine ar fi mai bine sa tac ca vad ca nu esti capabil sa intelegi.Vezi ca eu nu te-am jignit pe tine si tu m-ai jignit
Nu vreau nimica la schimb de la tine dar deja ti se raspunsese de mai multe ori si tu tot intrebi , asta ma face sa inteleg ca ori nu stii sa citesti ori nu intelegi

Edited by gabriel, 04.09.2009 @ 20:48.

#30 xht20

xht20
  • Maşina:VW
  • Model:Golf R
  • Motorizarea:2.0TFSI

Posted 02.11.2009 @ 01:54

pana va rezolvati voi micul conflict, ce parere aveti de asta? Imi place cum arata, as vrea si eu sa-mi pun la fel, insa am o teama de faptul ca "dupa", o sa apara tot felul de zdranganituri, trosnituri pe la bord

#31 Stefan_B

Stefan_B

Membru senior

• Model:Octavia II 2008
  • Motorizarea:BXE 1.9TDi

Posted 06.11.2009 @ 13:22

Teff, sincer nu inteleg ce aveti cu iluminatul. Mi-a placut mentiunea din site-ul la care dai link -> Rosu+Albastru (varietatea chinezeasca) deranjeaza.

A spus gabriel inainte - ledurile din comert nu sunt identice. Cablajul imprimat nu e facut sa reziste la lipiri/dezlipiri repetate. Max 2-3-4 incercari. Dupa aia se exfolieaza.

Chestia cu scartaiturile nu e atat de importanta, dar sunt multe piese de plastic care nu sunt facute pt a fi demontate/remontate.

Personal mi se pare OK verdele, e chiar odihnitor. Imi place rosu+alb sau verde+alb, dar nu cred ca merita sa le schimbi - am vazut prea multe (mai modificam si eu candva tablouri de logan)... si nu ies bine. Cel putin, nu ies ca din fabrica - de ce? Pt ca intensitatea luminoasa a ledurilor e compensata - pt cele de fabrica, astfel incat sa dea o senzatie de uniformitate. La cele modificate apar variatii - de ex butoanele de la usi prea puternice fata de ceasuri, etc. Si ca sa le reglezi (se poate) ca pe alea din fabrica, te chinui cat nu face...

Singura alternativa acceptabila ar fi sa folosesti leduri de pe alte borduri... impreuna cu cele de butoane, clima, etc. Chestia asta insa costa o droaie, si nu cred ca merita vs efectul obtinut - bun, ai rosu sau portocaliu in bord. Si?! De 1-1.5000Ron mai bine iei ceva util - sau poate schimbi bordul cu cel de facelift :)

#32 murillo

murillo
  • Model:Octavia 2 Combi
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 06.11.2009 @ 16:02

Si mie mi se pare verdele mult mai placut noaptea, cu acele albe si maxidotul alb pe fond inchis arata chiar f bine, nu este un verde din acela obosit, de masina veche. Nu imi place deloc combinatia VW de rosu cu albastru, plus maxidotul rosu...yak. A, si in plus, verdele e culoarea "oficiala" Skoda, deci... (vad ca unii isi vopsesc etrierii in verde :) )

#33 skodita100

skodita100
  • Maşina:Tiiguan 2,0TDI 2012
  • Model:Golf VI 2,0 TDI DSG
  • Motorizarea:CC 2,0 BLUETDI

Posted 07.11.2009 @ 19:33

acum fiecare are preferintele lui . Culoarea alb verde seamana a cip car ceea ce si este - skoda - .nu am vazut si nici nu am auzit sa doreasca cineva sa schimbe ledurile la un vw sau audi si sa puna de la skoda . Am cumparat skoda avem alb verde .

#34 Al Bundy

Al Bundy

Membru senior

• Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 07.11.2009 @ 19:46

Defineste cip car.

#35 murillo

murillo
  • Model:Octavia 2 Combi
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 07.11.2009 @ 22:45

dacia 1300? ;) da parca era verde cu ace rosii...si nu pe leduri :rolleyes:

#36 Sp!der

Sp!der
  • Motorizarea:2.0TDI DSG

Posted 07.11.2009 @ 23:35

si la oltcit parca erau portocalii.... ca la bmw.

eram sigur ca bmw se trage din oltcit :)

"cip car".. as in CHEAP car?

Edited by Sp!der, 07.11.2009 @ 23:36.

#37 skodita100

skodita100
  • Maşina:Tiiguan 2,0TDI 2012
  • Model:Golf VI 2,0 TDI DSG
  • Motorizarea:CC 2,0 BLUETDI

Posted 10.11.2009 @ 20:44

ma refeream la skoda ca masina ieftina in comparatie cu audi . spre exemplu eu tin skoda chiar daca este un Edition 100 mai de tavaleala , iar cand plec pe undeva iau audi.
dar acum discutam aici de iluminat bord . prin 2004 aveam un golf Iv iluminat vw albatru - rosu . si apoi am luat un O1 bussines nou tzipla insa singurul lucru care era mai naspa decat la golful din 99 era iluminatul din bord .

Edited by skodita100, 10.11.2009 @ 20:51.

#38 Aron

Aron
  • Oraş:Braşov
  • Motorizarea:1.6 MPI

Posted 08.05.2010 @ 21:02

Un alt tuning la Octavia mea: led tuning, toate ledurile verzi au fost exilate :)

p.s. una tot a rămas, la ASR :icon_thumright:

Attached Files

Edited by Aron, 08.05.2010 @ 21:03.

#39 RRS

RRS

Nick anterior: RIon

• Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Octavia 2 / Ford Focus
  • Model:Ambiente 2005/Trend 2008
  • Motorizarea:1.9 16x/1.8 115

Posted 09.05.2010 @ 10:58

Am vazut la Aron... munca de negru, dar nu e obositor la ochi, cum credeam...

#40 OctaviaVRS

OctaviaVRS
  • Oraş:Curtea de Argeş
  • Maşina:EX. Skoda
  • Model:Octavia vRS 2003
  • Motorizarea:1.8 T 180 HP

Posted 19.05.2010 @ 10:59

vad ca se tot discuta despre acel verde! eu unul, il uram din prima secunda, mi-a placut foarte mult culoarea de bord de la VW, dar deh, aveam skoda, asa ca intr-un final am reusit sa-mi schimb luminile in ALB, intradevar este deranjant noaptea, daca esti putin obosit sau nu ai chef sa conduci noaptea, asta am observat la mine, parca nu mai vezi in laterale, parca se obtureaza vederea, dar toate astea la intensitate maxima, daca le dai la intensitate minima, totul super ok!

Intrebare pt @Aron: Ai schimbat si ledurile acelor? pt ca eu nu le-am schimbat si sunt destul de slabe ca luminozitate in comparatie cu restul de ALB!

Attached Files

Edited by OctaviaVRS, 19.05.2010 @ 11:01.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users