Jump to content

Photo

Gps Tracking Pe Masina De Firma

• This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1 Northman

Northman
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Audi // VW
  • Model:A6 // Golf
  • Motorizarea:2.7 bi-turbo

Posted 22.07.2007 @ 21:44

Un amic tocmai s-a intors din Bucuresti, firma la care lucreaza a montat module de tracking prin GPS, pe toate masinile de firma(Skoda Fabia). Modulele comunica cu centrul prin GSM. Omul este sanctionat de firma pentru orice abatere de la traseu, chiar daca face dovada alimentarii cu carburant cu banii proprii.
Ma intereseaza detalii despre modul de functionare a gadget-urilor astora, pentru o eventuala demontare atunci cand "se impune".

#2 forceturbo

forceturbo

Moderator

• Oraş:Târgu Mureş
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat B5.5 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP+

Posted 23.07.2007 @ 09:01

Din cate am intalnit eu, sistemele de acest gen (after market) sunt de 2 feluri.

Primul este cu inregistrarea traseului si la un anumit interval de timp datele sunt descarcate prin conexiune directa (cablu de date).
Al doilea presupune o conexiune radio permenenta (sau la anumite intervale de timp) prin care se transmit datele de localizare a masinii in timp real (sau aproape real, daca e vorba de intervale de timp).

Oricum, ambele sisteme se bazeaza pa o antena GPS montata pe masina, care stabileste pozitia in functie de un numar de sateliti disponibili intr-un anumit moment intr-o anumita locatie.

Nu stiu exact ce tip de sisteme de inregistrare a datelor foloseste sistemul de pe masinile respective, dar transmiterea lor se face prin GSM. Iar, daca se deconecteaza acest sistem, s-ar putea intampla:
- sa apara inregistrata in memorie perioada de timp cat a fost deconectat;
- sa apara o diferenta de kilometri intre traseul inregistrat de GPS si kilometrajul masinii;
- sa sesizeze cei de la firma ca in perioada de timp de la deconectare pana la reconectare de la masina respectiva nu s-au mai primit date de pozitionare.

Edited by forceturbo, 23.07.2007 @ 09:02.

#3 garfield

garfield
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavian al II-lea
  • Motorizarea:1,6mpi 75 kw

Posted 23.07.2007 @ 14:17

eu nu ti-as recomanda sa incerci! :))

#4 Catalin

Catalin
  • Oraş:Galaţi
  • Model:OII my 2008 Elegance
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 23.07.2007 @ 14:30

Te invat eu :))
Singura solutie este : sa descoperi unde este bagat in bord si sa scoti sistemul complet : antena gps, modem gprs si cutia cu micro-controlerul ce contine si alte chestii. Atentie unde au fost conectate firele (contact, usi, imobilizator - de obicei se leaga la panoul de sigurante). Dupa ce le scoti, le-ai cuplat repede si il alimentezi de la o baterie si asa pe server o sa apara ca masina sta pe loc acolo unde il lasi. Asta o faci repede ca de obicei trimite datele o data pe minut !
P.S. - sper ca nu lucreaza la unul din clientii mei :))

#5 reader

reader
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:Audi,
  • Model:dar nu vedi.
  • Motorizarea:ASZ+TCM

Posted 23.07.2007 @ 14:34

vodafone ungaria ofera acest serviciu prin intermediul celulelor GSM, nemaifiind necesara achizitionarea de echipamente costisitoare GPS.

Din pacate am gasit informatii doar in limba maghiara.

#6 DragosR

DragosR
  • Model:Octavia 2 DSG 2007
  • Motorizarea:1,9 TDI 1xx CP

Posted 23.07.2007 @ 14:50

Un amic tocmai s-a intors din Bucuresti, firma la care lucreaza a montat module de tracking prin GPS, pe toate masinile de firma(Skoda Fabia). Modulele comunica cu centrul prin GSM. Omul este sanctionat de firma pentru orice abatere de la traseu, chiar daca face dovada alimentarii cu carburant cu banii proprii.
Ma intereseaza detalii despre modul de functionare a gadget-urilor astora, pentru o eventuala demontare atunci cand "se impune".

Si crezi ca seful de coloana e asa bleg sa nu faca sondaje in teren??? intrebati amindoi si un jurist ce inseamna asta, normal, si consecintele de rigoare.

Desi am avut 7 ani masini de firma la poarta, cind am avut nevoie pt alte deplasari (mai departate) in interes personal am comunicat de fiecare data, asta ca sa nu dau explicatii sau sa am discutii interminabile in cazul in care masina ar fi patit ceva la dracu'n praznic (am gasit masinile lovite de 2 ori in deplasarile mele, iar una a fost in direct) .

Edited by DragosR, 23.07.2007 @ 14:52.

#7 Ian

Ian
  • Maşina:Audi A6
  • Model:A6 C5 2004
  • Motorizarea:2,5TDI > 180CP

Posted 23.07.2007 @ 14:56

Nici nu e nevoie d esondaje pe tren.
Administratorul are acces la soft si evident in caz ca deconectezi sistemul o sa vada imediat
Se pot urmari evident toate traseele,nr.kilometri,viteza medie,maxima,consum carburant.
Sunt citeva firme in Romania care ofera sistemul
Daca nu e considerata reclama mai jos citeva linkuri.
Daca e considerata reclama rog un moderator sa stearga postul
www.arobs.ro
www.gpsmore.ro

#8 DragosR

DragosR

Posted 23.07.2007 @ 15:03

bine, treaba cu sondajul e inca una din solutii ca sa bagi spaima in "inventatori". Cu citiva ani in urma, speriati de costuri, ai mei au vrut sa puna un asa sistem pe utilaje, basculante etc. dar era prea scump, drept pentru care au trimis la fata locului pe cei care se ocupau de calculatoare si au legat niste sirme chioare in ceva carcase, leduri beculete etc. si a mers faza ca s-a mai redus consumul de motorina :lol:

#9 garfield

garfield
  • Model:Octavian al II-lea
  • Motorizarea:1,6mpi 75 kw

Posted 23.07.2007 @ 15:40

vodafone ungaria ofera acest serviciu prin intermediul celulelor GSM, nemaifiind necesara achizitionarea de echipamente costisitoare GPS.

Din pacate am gasit informatii doar in limba maghiara.

Daca vreti traducerea va ajut eu!! Tudok magyarul beszelni ! :lol:

#10 istef

istef

Membru Senior

• Oraş:Iaşi
  • Maşina:VW
  • Model:Golf 5 GT
  • Motorizarea:1.4 TSI 170 CP

Posted 23.07.2007 @ 19:27

Acest sistem este folosit pentru masinile cu GPS ca sa fie monitorizate in vederea combaterii furturilor auto. Daca ar fi asa usor de fentat acest sistem, acesta nu ar mai fi folositor si nu s-ar mai instala pe masini ca masura de protectie impotriva hotilor.
Prin urmare modulul nu se poate demonta fara ca administratorul care monitorizeaza masina sa nu observe. Imediat ce se intrerupe conexiunea cu masina acesta este informat.

#11 DragosR

DragosR

Posted 24.07.2007 @ 12:06

in cazul de fata se doreste combaterea altor categorii de furt, ca sa ii zic asa.

ce spui tu acolo e valabil pentru masina de 100000 euro nu pt una de 10000 :wub:

#12 Reed

Reed
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Seat
  • Model:Toledo Signo
  • Motorizarea:1,6 16V 77KW

Posted 24.07.2007 @ 14:01

Topicul acesta (daca s-ar raspunde la obiect la el) duce la frauda si la facilitarea furtului de auto ce au dispozitive de GPS tracking, ceea ce e INTERZIS pe forumul acesta.
Propun moderatorilor INCHIDEREA topicului.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users