Jump to content

Photo

Cum Verific Daca A Fost Radiata Masina Si Cum Imi Recuperez Numerele ?!

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 nimblemi

nimblemi
  • Oraş:(necompletat)
  • Maşina:VW
  • Model:Passat
  • Motorizarea:2.0 TDi 140CP

Posted 10.07.2007 @ 14:04

Am vandut masina cu numerele pe ea cuiva din provincie si nu mai dau de el.

Am mers la circa mea financiara, la biroul de "facut" acte auto , i-am dat omului actele , masina cu tot cu numere si acum nu stiu cum pot verifica daca el a radiat masina de pe numele meu si cum imi pot recupera placutele cu numerele vechi tinand cont ca numere mele au fost cu regim preferential ?!!!

Va multumesc pentru ajutor !!!

Posted Image

#2 mr_x4you

mr_x4you
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:Audi
  • Model:A6 4B20AC 2002
  • Motorizarea:2.5TDi 155CP

Posted 10.07.2007 @ 14:08

Cand faci contractul este o chestie pe forumular unde se specifica faptul ca vanzatorul doreste sa pastreze numerele. Fizic nu vei primi aceleasi table, ci unele noi, cu aceleasi numere.

#3 DragosR

DragosR
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 DSG 2007
  • Motorizarea:1,9 TDI 1xx CP

Posted 10.07.2007 @ 14:43

pe talon ai semnat si ai trecut data instrainarii??
daca ai mers la circa ta financiara nu o mai ai la plata; de asemenea daca ai ceva acte (contractul de vinzare cumparare) poti sa o radiezi bine mersi.
daca esti din Bucuresti, mergi in Udriste si o sa iti zica ce pasi trebuie sa urmezi (ca tine a facut o cunostiinta a mea si asa a radiat masina si la administratie si la politie)

daca nu pui numerele preferentiale pe masina in decurs de un an, mi se pare ca ramii fara ele.

Edited by DragosR, 10.07.2007 @ 14:44.

#4 reader

reader
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:Audi,
  • Model:dar nu vedi.
  • Motorizarea:ASZ+TCM

Posted 10.07.2007 @ 18:21

Cand faci contractul este o chestie pe forumular unde se specifica faptul ca vanzatorul doreste sa pastreze numerele. Fizic nu vei primi aceleasi table, ci unele noi, cu aceleasi numere.

cand ai vandut masina, trebuia sa mergi la inmatriculari sa platesti 10 ron pt retinerea numerelor. Tipul merge acasa la el, radiaza masina, si iti trimite placile tale de inmatriculare.

Eu de ex placile actuale le-am mai avut pe inca 2 masini, deci FIZIC am aceleasi placi cu aceleasi numere din 1998.

#5 nimblemi

nimblemi

Posted 10.07.2007 @ 18:30

Pai cand i-am dat certificatul meu fiscal am si radiato de la circa financiara dar eu nu mai am efectiv nici un act al masinii.
Tot ce aveam eu mi-a oprit la circa financiara la radierea fiscala.

Asta dpdv fiscal dar dpdv al politiei sunt interesat sa stiu daca el a radiat-o din doua motive:
1. Sa nu ma lovesc de cinestie ce problema savarsita de el legata de trafic care cu siguranta s-ar elucida avand in vedere ca intradevar am scris si am semnat pe certificatul de inmatriculare data instrainarii , dar pana la elucidare stiti cum reactioneaza autoritatile...
2. Sa pot inmatricula eu alta masina cu numerele preferentiale care le-am avut pe acea masina.
Faptul ca mi se pot elibera alte placi de inmatriculare este super dar numai s-o fi radiat el.

Daca eu nu mai am nici un act al masinii eu o mai pot radia...?!!!

Posted Image

#6 godoroja

godoroja
  • Maşina:BMW
  • Model:X5 2013
  • Motorizarea:4.0d

Posted 11.07.2007 @ 10:17

oricum din moment ce ai radiat-o si e contractul facut poa sa mearga si cu 4000 km/h ca nu te mai intereseaza pe tine. desi s-ar putea sa faci niste contestatii :D

#7 garfield

garfield
  • Model:Octavian al II-lea
  • Motorizarea:1,6mpi 75 kw

Posted 11.07.2007 @ 10:23

...exact!! radiata era de la circa financiara...de la politie e pasul urmator!!

#8 reader

reader
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:Audi,
  • Model:dar nu vedi.
  • Motorizarea:ASZ+TCM

Posted 11.07.2007 @ 11:23

ma scuzati... dar unii isi dau cu parerea. masina se radiaza de catre cumparator, acasa la el, si NU de catre vanzator. Din moment ce ai semnat contractul de vanzare-cumparare, tipul poate pleca cu masina, si tu nu mai ai nicio treaba.

Pe undeva am scris pas cu pas pasii facuti la vanzarea sharanului, respectiv la cumpararea A3-ului. Daca va intereseaza, caut si postez si aici. Mentionez ca pe A3 am numerele de pe sharan, aceleasi placi, FIZIC.

#9 DragosR

DragosR
  • Model:Octavia 2 DSG 2007
  • Motorizarea:1,9 TDI 1xx CP

Posted 11.07.2007 @ 12:44

INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT - IMPORTAT

Documente necesare :

a)cererea solicitantului. In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul In virtutea unui drept legal, altul decat cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita In cerere;
b)fisa de Inmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor legale, completata cu datele proprietarului si avand viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale. In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane, se va depune si fisa de Inmatriculare completata cu datele si semnatura acesteia precum si copia actului de identitate. In cazul In care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie mentionarea In certificatul de Inmatriculare si a datelor de identificare a utilizatorului;
c)cartea de identitate a vehiculului, in original si copie;
d)documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, In original si In copie;
e)actul de identitate al solicitantului, In original si In copie;
f)dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, In termenul de valabilitate al acesteia;
g)copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de circulatie, In termenul de valabilitate al acesteia;
h)dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv, In original sau copie legalizata a acesteia;
i)dovada platii taxei speciale pentru autoturisme si vehicule, aflate la prima inmatriculare in Romania;
j)dovada de plata a taxei de Inmatriculare, stabilita potrivit legii;
k)dovada de plata a contravalorii certificatului de Inmatriculare;
l)dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar de Inmatriculare;
m)certificatul de autenticitate al vehiculului In termenul de valabilitate;
n)documentele de Inmatriculare eliberate de autoritatile straine, In original, precum si placutele cu numarul de Inmatriculare;
o)procura speciala, dupa caz.
p)n cazul vehiculelor radiate n strainatate este necesara prezentarea documentului doveditor al radierii (original si traducere n limba romna, cu legalizarea semnaturii traducatorului de catre notarul public) si documentele aferente transportului vehiculului n Romnia.

Documentele originale prevazute la lit. c) si d) se restituie pe loc, dupa confruntarea copiilor cu acestea. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odata cu predarea certificatului de Inmatriculare a vehiculului si a placutelor cu numarul de Inmatriculare.

Ce se intimpla in cazul in care cumparatorul se opreste inainte de a depune dosarul pt inmatriculare?? se adeveresc vorbele lui godoroja....fara un act doveditor ca s-a facut tranzactia te lupti cu morile de vint ca sa inteleaga politia ca nu mai ai masina.
Ala poate merge bine mersi cu masina fara sa dea talonul...sau sa o vinda mai departe... (asa a patit cel de care ziceam mai sus...masina a fost revinduta si numai pe baza unor declaratii la fisc si politie insotite de contractul de vinzare cumparare a radiat-o )

Edited by DragosR, 11.07.2007 @ 12:56.

#10 Al Bundy

Al Bundy

Membru senior

• Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 11.07.2007 @ 13:01

Ce se intimpla in cazul in care cumparatorul se opreste inainte de a depune dosarul pt inmatriculare?? se adeveresc vorbele lui godoroja....

Doar daca e de buna credinta se va intampl dupa cum scrie la lege. Daca nu e nu se stie daca o va trece pe numelelui si doar daca il opreste politia si verifica certificatul de inmatric sa vada daca e instrainat va primi o amenda daca depaseste cele 30 de zile in care i-si poate trece auto pe numele lui.LE Masina nu se mai radiaza, doar se transcrie.

Si fizic vei primi aceleasi placute dupa achitarea a 10 ron, dar daca politia considera ca sunt deteriorate vei primi unele noi, dar achitand si contravaloarea lor.

Edited by al bundy, 11.07.2007 @ 12:58.

#11 forceturbo

forceturbo

Moderator

• Oraş:Târgu Mureş
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat B5.5 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP+

Posted 11.07.2007 @ 13:02

Daca s-a completat pe certificatul de inmatriculare rubricile "instrainat catre" si "la data de" dupa cele 30 de zile respectivul cumparator (daca nu a inmatriculat masina pe numele lui) circula IN ILEGALITATE.

#12 Al Bundy

Al Bundy

Membru senior

• Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 11.07.2007 @ 13:04

Pai cand i-am dat certificatul meu fiscal am si radiato de la circa financiara dar eu nu mai am efectiv nici un act al masinii.
Tot ce aveam eu mi-a oprit la circa financiara la radierea fiscala.

La circa financiara se radiaza dupa ce se prezinta certificatul de radiere care il primeste cumparatorul dupa transcrierea masinii pe numele lui, si tie tb sa-ti fi ramas un act de vanzare cumparare, cu care demonstrezi ca ai vandut masina.

#13 nimblemi

nimblemi

Posted 11.07.2007 @ 16:06

Eu intradevar i-am scris pe certificatul de onmatriculare instrainat catre si data ceea ce ar trebui sa il ingrijoreze avand in vedere ca dupa cum spui tu nu poate circula decat 30 de zile.

Dar contracte de vanzare cumparare s-au completat in 3 exemplare din care doua respectiv cel alb ci cel rosu au ramas la el ,iar cel verde a ramas la circa mea financiara caci pe baza lui am radiato de la fisc.
Alte acte ale masinii nu mai am.Tot ce am avut le-a luat el.
Singura posibilitate in cazul in care constat ca el nu a radiat masina in termenul acela de 30 de zile za ma duc sa cer o copie macar a contractului ramas la cica mea financiara si pe baza lui sa radiez eu amsina de aici.

Sper ca nu se va ajunge pana aici desi nu mai dau de individ si nici el nu da nici un semn de viata.

Nasol este ca in viitorul destul de apropiat vreau sa inmatriculez alta masina cu numerele acelea.

#14 GOLFISTUL

GOLFISTUL
  • Model:Passat 2013 US
  • Motorizarea:2,0TDI

Posted 11.07.2007 @ 17:49

Deci, s-a schimbat procedura de radiere, proprietarul radiaza auto doar de la circa financiara, eliberind un certificat fiscal, cumparatorul trebuie sa inmatriculeze auto in termen de 30 de zile, vanzatorul poate pastra nr de inmatriculare platind suma de 300.000, primind alte placi de inmatriculare( contra cost) la inmatricularea altui autoturism.
Daca nu ai platit pastrarea de nr, ai pierdut acel nr

#15 nimblemi

nimblemi

Posted 17.07.2007 @ 19:49

"Daca nu ai platit pastrarea de nr, ai pierdut acel nr"

pai daca el n-a radiato pana acum inseamna ca o pot plati inca...
insa cum verific daca a radiato sau nu ?!!!
si daca n-o radiaza cum procedez ?!!!

Posted Image

#16 nimblemi

nimblemi

Posted 20.07.2007 @ 13:43

Multumesc GOLFISTUL'ui pentru informatie cu toate ca ea a venit prea tarziu...

Evident ca nu am platit pentru pastrarea numereleor, evident ca desi am cerut "ajutorul" pe forumuri nimeni nu m-a putu ajuta "in termen", evident ca ,cumparatorul "de buna credinta" fiind desi l-am rugat sa ma anunte cand o radiaza nu am mai putut da de el , si evident ca am pierdut numarul...

Cu asta am inkeiat topicul in speranta ca nu o mai pateste nimeni...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users