Jump to content

Photo

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?

• Please log in to reply
354 replies to this topic

#41 alxrro

alxrro
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat B6
  • Motorizarea:1,9 TDI

Posted 10.05.2007 @ 14:12

Eu ma gandesc ca e cam riscant sa ii blochezi masina celui care ti-a ocupat locul, caci nu stii peste ce specie dai si poate iti face ceva daune la masina.

Pai nu ar fi indicat asa ceva. Daca iti agreseaza masina in orice fel, el fiind blocat de tine nu poate pleca decat dupa ce-i dai tu drumul. Iar daca vii la masina si constati asa ceva, in cazul acesta nu mai are rost sa-l deblochezi, ca oricum pleaca cu Salvarea. :Driver:

Posted Image

#42 doctorul

doctorul
  • Maşina:Volkswagen-trendline
  • Model:passat B5.5,
  • Motorizarea:200 caluti

Posted 10.05.2007 @ 22:35

hop si eu cu parcarea!sectorul 6!
zilele astea tre sa depun cererea, am 4 locuri libere, trebuie sa aleg singur pe care il vreau!

cam toate se ocupa, nr 8, care e cel mai aproape de balconul meu este cica liber, practic il are , cred, acelasi tip care l-a mai avut, doar ca nu l-a mai platit.
celelalte sunt mai departe si mai intunecoase!

ce ma sfatuiti?

#43 dudu

dudu

Moderator

• Oraş:Buzău
  • Maşina:Audi
  • Model:A4 B8 2010
  • Motorizarea:1.8TFSI 160CP

Posted 10.05.2007 @ 22:46

Daca nu ai vreo treaba cu tipul care are locul ce-ti place, sho' pe el!... eu am loc platit de 3 ani si stiu ca termenul de gratie este pana in martie anul urmator, deci tipul a pierdut locul....apoi, uita-te si la el, sa nu fie vreun ruman de 2m si 140 kg ca platesti degeaba locul respectiv... :D
Stii mai bine... Oricum eu raman la parerea ca alegerea locului de parcare tine si de conduita locatarilor...

btw, doamna de la parcari ADP6 - SUPER! jos palaria!

#44 doctorul

doctorul
  • Maşina:Volkswagen-trendline
  • Model:passat B5.5,
  • Motorizarea:200 caluti

Posted 10.05.2007 @ 23:11

nu am nici o treaba, da e sensibil marisor ca dimensiuni!
in seara asta sunt ocupate 3 din cele 4 neplatite!

afara de asta, inca ceva pt cine se pricepe la faze cu primarii/servicii&comp: se poate face undeva o cerere ca sa mai puna un bec, ceva, sa nu mai fie 95% in bezna parcarea?
ca si de aia nu imi vine sa "sho" pe nimeni, a doua zi mi-e ca gasesc caramida in parbriz!si sa nu imi spuneti, am casco, da nu asa vreau sa mearga treaba! :D

#45 GRooVe

GRooVe
  • Model:New CC
  • Motorizarea:2.0 TDI 170CP

Posted 14.05.2007 @ 18:33

Dar ce se intampla in situatia in care masina e luata pe Leasing? Mai pot cei de la Politia Comunitara sa faca ceva? Sincer nu cred.

In sectorul 1 astia de la ADP nu au de gand sa mazgaleasca pe asfalt numerele locurilor in parcare.

Posted Image

#46 dudu

dudu

Moderator

Posted 14.05.2007 @ 18:38

poti lua o imputernicire/declaratie de la firma de leasing cum tu esti singur utilizator al acelui auto... la fel si cu masinile de firma...

#47 GRooVe

GRooVe

Posted 23.05.2007 @ 17:41

Azi am testat reactia celor de la Politia Comunitara sector 1 si s-au miscat super bine. Am sunat, au venit au inceput sa intocmeasca o somatie pt nesimtitul ce ocupa locul meu de parcare si a doua zi urma sa vina din nou si sa-l amendeze pe "inculpat". Amenda e 15 milioane. Destul de mult. Dar ce sa vezi, cand a vazut respectivul (pe care nu-l cunosteam) ca a venit Politia, a iesit imediat din barlog si a zis ca nu a stiut ca e locul altcuiva. Chiar daca ii lasasem bilet, l-a citit dar nu l-a impresionat.

Important e ca omul si-a luat masina de acolo, iar Politia Comunitara si-a facut datoria.

#48 hbogdan

hbogdan

Membru senior

• Oraş:Constanţa
  • Model:Bora 2002 [AJM]
  • Motorizarea:1.9TDI 115CP

Posted 23.05.2007 @ 18:17

Iata ca si eu am fost la Primarie si mi-au dat un loc de parcare. Partea naspa e ca cineva avea autorizatie pe el, dar nu a mai platit din 2002. Partea buna e ca am facut poze si am depus la ei o sesizare cum ca nu pot sa-mi folosesc locul. Partea naspa e ca trebuie sa astept 15 zile ca sa mi-o solutioneze. Continuarea in episodul urmator.

#49 godoroja

godoroja
  • Maşina:BMW
  • Model:X5 2013
  • Motorizarea:4.0d

Posted 24.05.2007 @ 08:43

ii vor da vreo 20-30 milioane amenda, apoi daca suni la comunitari ii vor ridica masina.

#50 _APoLLo_

_APoLLo_
  • Maşina:Volkswagen Golf
  • Model:Mk5 2005
  • Motorizarea:1.6 FSI 116 CP

Posted 24.05.2007 @ 09:39

In Constanta lucrurile se misca mai incet, urmeaza sa imi pun si eu stalpisorul magic pe locul de parcare care l-am platit. Din ce am inteles aici parcarea este cu program, cat despre amenzile, ridicarile de masini care au parcat pe locul meu inca nu stiu procedura. Urmeaza zilele astea sa ma interesez. Ciao. B)

#51 GRooVe

GRooVe

Posted 24.05.2007 @ 11:42

Atentie, ca nu ai voie sa pui stalp pe locul de parcare.
HBogdan trebuie doar sa suni la Politia Comunitara. Ii dau o somatie scrisa, iar daca in 24 de ore nu se intampla nimic, vin si ii dau direct 15 milioane amenda.
Nu astepta 20 de zile, ca Primaria nu va face nimic. E de competenta Politiei Comunitare si chiar se misca.
Bafta!

#52 Drarkelf

Drarkelf
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 3
  • Motorizarea:1.2 TSI 105CP

Posted 24.05.2007 @ 12:18

Si la noi in Brasov se poarta cu locuri platite la primarie ( mai exact la o companie privata). Abonamentul este pe un an, cu posibilitatea de prelungire. La inceput vine primaria si amenajeaza locurile de parcare ( destul de fain ), apoi trimite cate asociatia de locatari o instintare pentru licitatie. Asociatia trimite necesarul de locuri. Se atribuie apoi locul prin licitatie publica cu toti locatarii din asociatie. Daca sunt destule locuri este ok, daca nu cine vrea neaparat locul plateste mai mult. Firma de la parcari se obliga sa intretina locul de parcare(vedem la iarna). Parcarile sunt numai pentru rezidenti. Cei nu masina pe firma sau dube, etc nu au ce cauta in respectivele parcari. In curand v-a fi si licitatia pentu zona unde parchez de obicei masina. Va tin la curent cu noutatile.

#53 GRooVe

GRooVe

Posted 24.05.2007 @ 13:17

Pai si daca ai masina de la firma sau ai o masina in leasing, nu iti poti lua loc de parcare? Mi s-ar parea aiurea. Oricum, cred ca in Brasov nu e nebunie atat de mare ca in Bucuresti legat de locurile de parcare.

#54 _APoLLo_

_APoLLo_

Posted 24.05.2007 @ 13:32

Atentie, ca nu ai voie sa pui stalp pe locul de parcare.
HBogdan trebuie doar sa suni la Politia Comunitara. Ii dau o somatie scrisa, iar daca in 24 de ore nu se intampla nimic, vin si ii dau direct 15 milioane amenda.
Nu astepta 20 de zile, ca Primaria nu va face nimic. E de competenta Politiei Comunitare si chiar se misca.
Bafta!

Stalpul de parcare se plateste la primarie. Pe el va fi scris numarul masinii si numarul de autorizatie. Vad ca mai sus nu a zis nimic Bogdan de vreun stalp. Te refereai cumva la mine?

#55 GRooVe

GRooVe

Posted 24.05.2007 @ 13:38

Da, la tine ma refeream si iti spun si de ce nu ai voie. Conform Legii 32, locul tau de parcare este platit numai intre orele 22-06. Deci, teoretic nu ai voie sa blochezi locul respectiv pe toata durata zilei.

#56 _APoLLo_

_APoLLo_

Posted 24.05.2007 @ 13:45

Nesimtirea domneste si in Constanta. De la zgarieturi pe masina, urme pe bara de la diferite masini, desumflarea rotilor, aruncarea cu diferite obiecte pe masina, blocarea portierei, sau chiar a masinii, vecini cu pretentii foarte ciudate, desi parchez pe un loc unde nu parca nimeni. D'abia astept sa parcheze cineva pe locul meu ca sa ii blochez masina si sa il reclam. O sa ma lamuresc exact si cu programul locului de parcare pentru ca nu mi-se pare corect eu sa vin de la servici la ora 16.00 si sa gasesc locul ocupat si apoi sa stau cu panda pana pleaca ala. Ma lamuresc maine cand vin sa imi monteze fieratania. Ciao. B)

Edited by _APoLLo_, 24.05.2007 @ 13:47.

#57 Drarkelf

Drarkelf

Posted 24.05.2007 @ 15:05

GRooVe, tipul de parcare respectiv se aplica in zonele rezidentiale. Daca ai leasing pe persoana fizica este ok, daca nu parchezi in alta parte. Sunt si alte zone in oras unde se poate parca orice tip de masina. Si cu masinile de la serviciu la fel, ce ar fi daca venim toti cu masina acasa: eu ,sotia, copii si mai avem si alte masini personale, dintr-un foc ocupi 4-5 locuri. Masina de servici se lasa la lucru in parcarea firmei. Asa fiecare are dreptul la un loc de parcare de familie cu autoturizm proprietate personala. Daca mai raman locuri atunci se poate licita pentru mai multe masini ( daca ai mai mult de 2 masini personale ). E si la noi 'nebunie' cu parcarea, dar incercam sa ne purtam civilizat, e greu uneori. Se construiesc in draci parcari subterane si supraterane.

#58 alex87

alex87
  • Maşina:VW
  • Model:Golf 4
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 24.05.2007 @ 15:20

E aiurea ce spui tu, fara suparare. Noi avem masinile pe firma, luate in leasing, avem un loc de parcare pe una si un garaj. Cealalta e pe loc neamenajat(cand gaseste). Trebuie imputernicire de la leasing ca ai voie sa iei masina acasa, atat, nici macar n-am dus vreun document cum ca firma este utilizatoarea masinii... Sunt sigur ca foarte multi au masinile pe firma, deci mi se pare o tampenie sa se intample cu adevarat asta.

#59 dudu

dudu

Moderator

Posted 24.05.2007 @ 15:27

la ADP6 ti se solicita un document de la firma cum ca dl... este utilizatorul permanent al masinii... daca este pe alt nume, ai nevoie de o procura de la proprietar care spune acelasi lucru... la fel cu leasingul
simple as that!

Posted Image

#60 Drarkelf

Drarkelf

Posted 24.05.2007 @ 15:34

alex87, asa este la noi in Brasov si asa este si pe la nemti din cate am vazut eu. acolo cel putin cand se face blocul se fac si parcarile pentru locatari. La noi primaria este proprietarul parcarii si ea face regula. Mie mi se pare ok. Am si masina personala si masina de servici dar si ai mei au masini pe firma. Cu masina/masinile personala licitam locurile unde stam si daca vrem, parcam masinile de la lucru acolo. Daca e musai, se face cerere la primarie si se atribuie loc pentru garaj, si acolo se poate parca orice. Parcarile respective sunt amenajate pentu locuitorii din zona, nu pentru firme. Interesant este ca nu toti isi permit sa plateasca so, se face selectie naturala pentru cele mai bune locuri de parcare. Se mai intampla sa 'traga' si autocarul in parcare si atunci show, sau dube, masini de marfa etc. Este mai ciudat la inceput, dar este normal. Parcarea respectiva este garantata ( se aplica un abtibild pe parbriz cu locul rezervat (gen rovinieta, permis parcare, etc)) cand este masina pe ea sau intre 18-07 si oricand in weekend. :offtopic: . Daca este alta masina pe locul meu (si nu se muta la avertizare ) sun la firma care administreaza parcarea si gata.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users