Jump to content

Photo

Adaptare Telecomanda Pt Alarma

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 magicfingers

magicfingers
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:temporar pieton
  • Model:biped
  • Motorizarea:0 CP

Posted 26.03.2007 @ 23:58

Salutare.
Am montata pe masina o alarma ALCAR (in momentul de fata nu stiu exact modelul).
In urma unui incident, una din cheile masinii (cheie simpla, nu tip briceag), cu tot cu telecomanda de la alarma au fost distruse.
Bineinteles, vreau o cheie noua si vreau sa inlocuiesc si telecomanda, fara sa trebuiasca sa schimb tot sistemul de alarma. Pentru comandarea unei chei noi stiu procedura, stiu ca ma costa o groaza de bani, dar mi-e mai tare de telecomanda nu stiu ce sa fac, de unde sa iau una noua.
Am vazut pe eBay unele telecomenzi universale programabile, care pot copia codul altor telecomenzi, dar nici una nu copiaza cod saritor, asa cum are alarma masinii mele. Ce e de facut?

#2 gokey

gokey
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:volkswagen
  • Model:passat 2008
  • Motorizarea:140 HP

Posted 27.03.2007 @ 05:40

cu o cheie simpla te pot ajuta

#3 pery27

pery27
  • Oraş:Mangalia
  • Maşina:VW
  • Model:GOLF VI
  • Motorizarea:2.0TDI CR

Posted 29.03.2007 @ 00:36

DACA faci rost de manualul de programare a alarmei ,pot incerca sa iti fac rost de o telecomanda de alcar , imi trebuie doar o poza a telecomenzii care ai avut-o /.

#4 ManiacuV6

ManiacuV6

Membri Seniori

• Oraş:Iaşi
  • Maşina:Audi
  • Model:80 B3 1990
  • Motorizarea:1.8S 90CP

Posted 29.03.2007 @ 01:51

Pune o poza cu telecomanda de la alarma sa se poata identifica modelul .
Apoi se poate gasi procedura . E de preferat sa cumperi o telecomanda ALCAR !!!!!!!!!!!

#5 GinelBZ

GinelBZ

Nick anterior: laszlo

• Oraş:Buzău
  • Model:Golf IV
  • Motorizarea:1.9TDI 166CP

Posted 29.03.2007 @ 07:45

Sunt mai multe variante de alarme Alcar, telecomenzile sunt la fel (ca forma) deci identificarea alarmei dupa aspectul telecomenzii este dificila. Tind sa cred ca este vorba de Alcar H22.

#6 magicfingers

magicfingers
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:temporar pieton
  • Model:biped
  • Motorizarea:0 CP

Posted 02.04.2007 @ 22:47

Am gasit manualul alarmei, este Alcar H22.
Poza telecomenzii este asta:

Attached Files

#7 GinelBZ

GinelBZ

Nick anterior: laszlo

• Oraş:Buzău
  • Model:Golf IV
  • Motorizarea:1.9TDI 166CP

Posted 03.04.2007 @ 07:03

www.roel.ro Acolo gasesti.

#8 ionicas

ionicas
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Skoda
  • Model:Fabia Combi 2001
  • Motorizarea:1,4 16 V 101 CP

Posted 15.06.2010 @ 21:18

masina din semnatura are inchidere centralizata din fabrica, insa modulul de telecomanda a fost montat dupa aceea (telecomanda NU este pe cheie ci separat). Fiul meu a bagat comanda in gura si s-a udat, iar dupa evenimentul asta inchiderea centralizata nu mai functioneaza din telecomanda ci doar din cheie.

Am schimbat bateria comenzii (e singura ce o am) si tot nu merge, desi beculetul ei inca se aprinde. Cu VAG-COM nu pot intra sa o resetez fiindca nu este originala.

Stie careva daca se mai poate verifica sau repara telecomanda ? Se poate inlocui cu alta ? Are cineva vreo sugestie petru zona Cluj?

mersi,

#9 cipri.solenza

cipri.solenza
  • Oraş:Târgu Jiu
  • Maşina:dacia
  • Model:solenza
  • Motorizarea:1.4 mpi

Posted 30.05.2014 @ 13:21

am si eu o problema asemanatoare ...

mi-am cumparat telecomanda noua acelasi model "tx 434"pt alarma alcar h22...si nu reusesc sa o bag in memoria alarmei .am urmat pasii ca la carte dar nu merge ...cunoaste cineva, sau daca a avut de aface cu asa ceva la alarma lui ???

1. Se dezarmeazã alarma;
2. Se rãsuceºte cheia în contact de 2 ori, astfel încât sã treacã succesiv prin
poziþiile: ON, OFF, ON, OFF (poziþia ON a cheii este cea în care se aprind luminile din bord);
3. Se introduce codul de acces conform procedurii 4.2, în interval de 15s; intrarea cu succes în
modul de învãþare/ºtergere a telecomenzilor va fi confirmatã prin douã semnale scurte
opto-acustice;
4. Pentru învãþare, se apãsã pe unul din butoanele telecomenzii care trebuie învãþatã, în interval
de 15s de la apãsarea push-butonului; învãþarea cu succes a telecomenzii va fi confirmatã
printr-un semnal scurt opto-acustic

exact asa am facut dar nu o citeste ...din ce cauza ???

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users