Jump to content

Photo

Curatarea Turbinei - Motoare Tdi

• Please log in to reply
508 replies to this topic

#1 WRC

WRC

Membru Level 2

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Audi
  • Model:A3 8P 2005 quattro
  • Motorizarea:2.0TFSI - 200CP

Posted 07.02.2007 @ 20:35

:lol:
Dragilor,

Am discutat astazi cu un amic care are un Audi A4 1,9 TDI, 116 CP, si care mi-a spus ca si-a curatat turbina cu nustiu ce solutie din Statele Unite, care se introduce prin admisie dupa demontarea EGR-ului. Cica in prezent parca are alt motor, ca trage altfel.....vreau sa va spun ca era maxim de entuziasmat.

Stie cineva de pe forum mai multe?, Care ar fi metodele de curatare ale turbinei? Exista un nr. concret de km-i la care ar trebui efectuata aceasta operatie?

Merci

#2 Inginerul

Inginerul
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf IV Variant 2006
  • Motorizarea:1,9 TDI 74 kw

Posted 07.02.2007 @ 20:49

Din cate stiu eu, metoda nu e prea ortodoxa. Eu am demontat turbosuflanta si am curatat-o manual, cu ajutorul unui mecanic bineinteles :lol:

#3 WRC

WRC

Membru Level 2

Posted 07.02.2007 @ 20:55

Pai Inginere si dupa aia daca nu nimeresti pe cineva priceput sa regleze.....imi scapa acum denumirea....dar cred ca stiti despre ce e vb. ........ce faci?

#4 Inginerul

Inginerul

Posted 07.02.2007 @ 21:05

Pai. se pricepea tipu ca doar lucreaza la vw. :lol: Are diverse admisii de aer, clapete si alte de-alea cu deschideri variabile comandate de BC. Nu cred c-a reglat nimic dupa, cel putin n-am vazut eu. E drept ca am pus-o dupaia pe vag com sa vedem ce zice.

#5 Fritz

Fritz
  • Oraş:Bacău
  • Maşina:Audi A4 B6 8E
  • Model:AWX 96KW+ 2001
  • Motorizarea:1.9TDI 160 CP

Posted 07.02.2007 @ 21:13

M-ar interesa si pe mee acea solutie...daca este buna... cik si metabond curata turbo ...ma km mira dar infine...

#6 Inginerul

Inginerul

Posted 07.02.2007 @ 21:20

Ma indoiesc ca solutia aia ar face minuni. Vreau sa va spun ca pe interior era niste depuneri destul de greu de curatat chiar si cu mana. Ma indoiesc ca solutia aia ar avea puterea sa le dizolve si daca le dizolva ajung in cilindri ??? :lol:

#7 cipos

cipos

Comerciant

• Maşina:AUDI
  • Model:A 6
  • Motorizarea:3.0 225 CP

Posted 07.02.2007 @ 21:48

deci... cine a umblat acolo stie clar ca vanele freaca de sacunul pe care stau.. acuma cauza este uzura lor ceea ce le face sa se incline un pic ajungand astfel in scaunul pe care stau, prin refacerea planeitatii se ia 0,2mm din ele astfel incat ele nu mai ating acel scaun, o astfel de solutia am folosit si eu, este un remediu care nu tine mult, max 1 luna, dar unul eficient pe moment daca vrei sa vinzi masina :)
91 wrc... cunosc si eu pe cineva care a facut aceasta operatiune recent.... si culmea ca are aceeasi masina si motorizarea cu ce ai descris u mai sus, daca din pura coincidenta e aceeasi persoana trebuia sa mai spui ca si mecanicul care ia facut operatiunea a afirmat ca nu il va tine mult

#8 Al3X_G4

Al3X_G4
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia II
  • Motorizarea:1.4

Posted 08.02.2007 @ 01:17

nu am vrut sa mai deschid alt topic dar Stiti pe cineva din Brasov sau vreo firma care face "curatenie" in admisie + turbo?

#9 mihaic99

mihaic99
  • Oraş:Târgovişte
  • Model:Golf 4 Variant, ASV, 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 110CP

Posted 08.02.2007 @ 03:31

mi-a fost curatat turbo de catre un prieten. intr-adevar, trage acum mult mai ca lumea. mai ales ca pe la 120/h intra intr-un limp mode de mai mare frumusetea. acum pe la 130 dac ao calc, o simt cum pleaca de sub mine. deci a meritat curatarea turbinei, insa nu stiu cu ce solutie.

#10 Bogdan_wrc

Bogdan_wrc

Membru Senior

• Oraş:Ploieşti
  • Model:S3 8L 2001
  • Motorizarea:1.8T 209 CP AMK

Posted 08.02.2007 @ 10:18

nu am vrut sa mai deschid alt topic dar Stiti pe cineva din Brasov sau vreo firma care face "curatenie" in admisie + turbo?

daca nu gasesti, eu zic ca pt asa o chestie importanta mai bine bati un drum pana la Buc. la intors, vei merge in alt fel :ceuameni:

cand am citit topicul, chiar voriam sa recomand pe cipos sau miguel.

#11 Alex.20

Alex.20
  • Model:Golf 5
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 08.02.2007 @ 15:01

Vezi ca inginerul e din Brasov si el zicea ca a curatat turbina

#12 WRC

WRC

Membru Level 2

Posted 08.02.2007 @ 18:32

mi-a fost curatat turbo de catre un prieten. intr-adevar, trage acum mult mai ca lumea. mai ales ca pe la 120/h intra intr-un limp mode de mai mare frumusetea. acum pe la 130 dac ao calc, o simt cum pleaca de sub mine. deci a meritat curatarea turbinei, insa nu stiu cu ce solutie.

Mihaic pai care a fost modalitatea curatarii?, solutie sau demontarea turbinei?...asta este interesant de aflat, ce este mai facil, eficient, durabil, costuri....etc.

Edited by 91WRC, 08.02.2007 @ 18:33.

#13 gabryell_08

gabryell_08
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:vw
  • Model:Passat B6 / Touareg R5
  • Motorizarea: -1.9 TDI -

Posted 08.02.2007 @ 23:24

Salut
Eu am curatat turbosuflanta de nevoie ca nu mai tragea si nu stiam de la ce este defactiunea. Am urcat-o pe elevator si se vedea ca nu functioneaza cum trebuie- adica mergea in trepte. Am fost la service si am dat-o jos si am curatat-o. Operatiunea a durat 1/2 zi si nu m-a costat foarte mult dar nu mai stiu sigur cat ca am mai cumparat si alte piese pe langa ca in concluzie dupa ce au curatot-o au constatat ca nu era de la turbina.
Eu va sfatuiesc sa folositi metoda aceasta- sa o dati jos si sa o curatati.

#14 Nick.sb

Nick.sb
  • Oraş:Sibiu
  • Model:Golf IV 2000
  • Motorizarea:1.9 TDI 101CP

Posted 09.02.2007 @ 13:11

Si eu mai am probleme cu Turbina, am facut un test cu ESItronic...e blocata o clapeta...sau ceva de genu...Imi intra in limp mode, ce-i drept destul de rar. As vrea sa stiu ce riscuti exista la curatare? As vrea sa ii fac curatare(la service), dar decat sa stric alte.. mai bine asa. Masina are 128.000 km si nu a mai fost curatata. Cat mai rezista dupa curatare, in medie, pana se umple iar de depuneri? De ce solutii de curatare am nevoie?

#15 WRC

WRC

Membru Level 2

Posted 09.02.2007 @ 23:12

Nick exact astea sunt si intrebarile mele vis-a vis de aceasta operatiune.Multumesc

#16 Bogdan.B

Bogdan.B
  • Model:Golf V 2005
  • Motorizarea:1.9 TDI 90 CP

Posted 14.02.2007 @ 11:58

Am mai spus si in alt topic - Adciel service Zarnesti face operatiunea asta.
Pe 24.02 sunt programat pentru asa ceva - dupa diagnoza mi-au spus ca turbina e gripata si necesita o degripare.
Costul - dupa cum mi-a spus mecanicul este de 240 RON.
O sa revin cu feed-back dupa curatare.

#17 MSH

MSH
  • Model:Golf IV , Bora
  • Motorizarea:1.9 TDI,ALH

Posted 19.02.2007 @ 11:31

Salut ,sunt din Bucuresti si m-ar interesa cine executa treaba asta ! Zicea cineva mai sus de Cipos !?Va multumesc anticipat

#18 cipos

cipos

Comerciant

• Maşina:AUDI
  • Model:A 6
  • Motorizarea:3.0 225 CP

Posted 19.02.2007 @ 11:32

ai peobleme cu ea? de unde stii ca trebuie curatata? da-mi un tel si vb mai multe..... nr e in profil

#19 Nick.sb

Nick.sb
  • Oraş:Sibiu
  • Model:Golf IV 2000
  • Motorizarea:1.9 TDI 101CP

Posted 20.02.2007 @ 16:49

Dupa curatarea turbinei, reglajul se face manual("dupa ureche") sau pe calculator dupa anumiti parametri? Merci!

#20 MIGUEL

MIGUEL

Membru Senior

• Model:Passat variant
  • Motorizarea:1.9 TDI AFN

Posted 20.02.2007 @ 16:52

Nu se regleaza nimic dupa curatarea turbinei, doar eventual daca se schimba actuatorul trebuie reglat a.i. sa faca cursa completa.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users