Jump to content

Photo

Preschimbare Permis

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#21 ADU 33

ADU 33
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Audi
  • Model:A6 2006
  • Motorizarea:2.7TDI

Posted 10.03.2009 @ 20:42

Stampila de la medicul de familie pe anexa. Care anexa ? :rolleyes:
Eu l-am luat in 99, si urmeaza sa expire anul asta in august. Mai trebuie sa fac analize sau nu ? :rolleyes:

:blink: , eee, dragii mosului, cei mai batrani asa ca mine stiu ca permisul vechi precum cel pe care l-am avut eu(este o fotografie cu el in primul post), avea o anexa la fel cum are talonul masinii pentru ITP-uri.In anexa se puneau vizele medicale periodice.
Tu inginere nu mai ai nevoie de fisa medicala daca il preschimbi in termen. :icon_thumright:

Posted Image

#22 Inginerul

Inginerul
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf IV Variant 2006
  • Motorizarea:1,9 TDI 74 kw

Posted 10.03.2009 @ 22:38

Inteles sa traiti :) Ma duc repede sa-l preschimb in acest caz. Multumesc.
Oricum nu va mai sta mult in buzunar. In Brasov se vor instala 80 de radare fixe. La meteo se anunta o ploaie de puncte si amenzi care in final vor duce la suspendarea permisului.

Edited by Inginerul, 10.03.2009 @ 22:39.

#23 Glumetz

Glumetz
  • Oraş:Constanţa
  • Model:Passat 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 10.03.2009 @ 23:40

Oricum pe cel vechi nu il vei vedea inapoi :) . Dar ca sa nu mai faci vizita medicala trebuie sa-l schimbi inainte de termen.
Pentru ADU 33, vezi ca nu esti unicat. Mai sunt si altii si ei il aveau pe cel cu coperti de carton :(

#24 ADU 33

ADU 33
  • Model:A6 2006
  • Motorizarea:2.7TDI

Posted 13.03.2009 @ 21:06

Eu spuneam ca sunt poate unicat in materie de nesimtire deoarece mi-a fost lene sa-l schimb.

#25 Glumetz

Glumetz
  • Model:Passat 2002

Posted 14.03.2009 @ 01:15

Scuze. In nici un caz nu-mi permiteam sa spun asa, cred ca delasator era un cuvant mai potrivit. :banghead:

Posted Image

#26 Dukuletz

Dukuletz
  • Model:Golf V CL 2007
  • Motorizarea:1.4MPi 80CP

Posted 18.04.2009 @ 10:07

Am si eu o intrebare, pana la urma care e taxa pentru preschimbarea permiselor? 50 ROn sau 300 RON?

#27 Inginerul

Inginerul
  • Oraş:Braşov
  • Model:Golf IV Variant 2006
  • Motorizarea:1,9 TDI 74 kw

Posted 21.04.2009 @ 13:08

A fost 50 de ron. Tocmai s-a majorat la 68 de ron, platibili la orice agentie CEC.

#28 Dukuletz

Dukuletz
  • Model:Golf V CL 2007
  • Motorizarea:1.4MPi 80CP

Posted 23.04.2009 @ 08:23

A fost 50 de ron. Tocmai s-a majorat la 68 de ron, platibili la orice agentie CEC.

Aha, mersi omule.
Dar de ce eu am auzit ca intr-o perioada a fost 300 RON?

#29 auditor

auditor
  • Oraş:Breaza
  • Model:Golf V
  • Motorizarea:1,4 TSI 122 CP

Posted 24.04.2009 @ 23:22

... platibili la orice agentie CEC.

sau BCR ...

#30 doru_s

doru_s
  • Oraş:Deva
  • Maşina:Seat
  • Model:Cordoba
  • Motorizarea:1.9 TDI 90 CP

Posted 06.06.2009 @ 15:58

am zis ca nu mai deschid alt topic ca problema mea e legata tot de permis. Stie cineva daca la schimbarea adresei de domiciuliu ( acelasi oras , alta strada) e obligatorie si schimbarea permisului auto?

#31 yanq

yanq
  • Oraş:Buzău
  • Maşina:Skoda Octavia2 Ambiente
  • Model:M.Y. 2007
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 06.06.2009 @ 19:30

nu mai este obligatorie...acea prevedere a fost eliminata din legislatie...iar in noul model de permis este mentionat doar locul nasterii nu si domiciliul..

#32 doru_s

doru_s

Posted 07.06.2009 @ 17:25

multumesc pentru raspuns; exista o ordonanta sau alt document care confirma cele de mai sus. Am sunat la serviciul permise si inmatriculari auto si la intrebarea mea concreta " e necesara preschimbarea permisului auto la schimbarea adresei din cartea de identitate?" raspunsul a fost sec " teoretic DA!". Tara lui Papura Voda.

#33 Xpression

Xpression
  • Oraş:Galaţi
  • Model:Golf IV AXR 2004
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 07.06.2009 @ 17:54

Cand iti schimbi domiciliul trebuie schimbat si permisul de conducere. Iata ce iti trebuie (informatii luate de pe siteul prefecturii Galati):

Documente necesare eliberarii unui permis de conducere in cazul schimbarii domiciliului:

* Chitanta de 50 lei - achitata la CEC (contravaloarea permisului de conducere);
* Fisa detinatorului completata prin dactilografiere fara fotografie (de la orice birou de copiat acte);
* Permisul de conducere in original;
* Documentul de identitate al solicitantului in original si copie;

#34 ~ XS ~

~ XS ~
  • Oraş:Focşani
  • Maşina:Volkswagen Golf 5
  • Model:ABT Sportsline
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 07.06.2009 @ 18:09

Cica de la 1 Iulie se va face 100 RON !!! :))

#35 forceturbo

forceturbo

Moderator

• Oraş:Târgu Mureş
  • Model:Passat B5.5 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP+

Posted 08.06.2009 @ 08:12

" e necesara preschimbarea permisului auto la schimbarea adresei din cartea de identitate?"

Dupa cum stiti, pe noul model de permis nu mai este trecuta adresa titularului. Legea nu prevede o data limita pentru preschimbarea vechilor permise de conducere. Asa ca se folosesc si ei (Politia) de ocaziile pe care le au pentru a determina oamenii sa isi schimbe permisele.

In cazul in care cineva detine un permis de tip vechi, este necesara preschimbarea acestuia la schimbarea adresei.
In cazul in care cineva detine un permis de tip nou, nu mai este necesara preschimbarea acestuia la schimbarea adresei.

#36 rotterro

rotterro
  • Oraş:Baia Mare
  • Model:Golf V 1.9 TDI
  • Motorizarea:140 CP

Posted 08.06.2009 @ 09:46

si eu mi`am schimbat sapt trecuta permisul vechi.

am platit la cec 50 RON
15 RON la biroul de copiat acte.

a durat 1 sapt pana mi-au dat permisul nou.

#37 doru_s

doru_s

Posted 08.06.2009 @ 16:26

Pana la urma am aflat ca in Codul Rutier sau mai exact OUG 195/2002 articolul 101 suna asa:
"Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta n clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savrsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national romnesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, n termenul prevazut de lege;3. conducerea unui autovehicul de catre o persoana cu domiciliul n Romnia care nu a preschimbat permisul de conducere obtinut n alt stat, n termenul prevazut de lege;
...."
Apare insa Ordonanta de urgenta nr 69. din 28 iunie 2007 care prevede " La articolul 101 alineatul (1), punctul 2 se abroga. "
mai mult in aceeasi ordonanta art.24 aliniatul 5 se modifica astfel:"
(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberarii. La schimbarea de catre titular a numelui, in cazul pierderii, furtului ori al deteriorarii, precum si la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimba fara sustinerea unui nou examen, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului internelor si reformei administrative, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I"

Deci nu zice nimic de schimbarea adresei doar a numelui; de aici deduc ca daca am schimbat doar domiciliul nu e necesara schimbarea permisului.

In consecinta orice proces verbal intocmit pe acest motiv il pot considera un abuz din partea "organului".

#38 aryes13

aryes13

Moderator Senior

• Model:A4 8E Avant
  • Motorizarea:1.9 TDI 130 CP

Posted 08.06.2009 @ 17:27

Deci nu zice nimic de schimbarea adresei doar a numelui; de aici deduc ca daca am schimbat doar domiciliul nu e necesara schimbarea permisului.

In consecinta orice proces verbal intocmit pe acest motiv il pot considera un abuz din partea "organului".

Sau nu!

Art. 184
(1) n situatia n care conducătorul de autovehicul sau tramvai, oprit n trafic pentru ncălcarea unei norme rutiere, nu are asupra sa niciun act de identitate si nici permisul de conducere, politistul rutier trebuie să l conducă la cea mai apropiată unitate de politie pentru stabilirea identitătii acestuia si pentru verificarea n evidentă a situatiei permisului de conducere, atunci cnd nu există posibilitatea realizării acestor verificări pe loc.
(2) n cazul n care conducătorul auto are asupra sa numai permisul de conducere, agentul constatator trebuie să verifice n evidentă dacă domiciliul sau, după caz, resedinta nscrisă n document corespunde cu cea din Registrul national de evidentă a persoanelor.
(3) Agentul constatator este obligat să nscrie, n procesul-verbal de constatare a contraventiei, domiciliul sau, după caz, resedinta contravenientului din actul de identitate, iar n situatia n care acesta nu are documentul asupra sa, domiciliul sau resedinta va fi consemnată numai după verificarea efectuată n Registrul national de evidentă a persoanelor.
(4) Procedura prevăzută la alin. (2) si (3) se aplică si atunci cnd domiciliul sau, după caz, resedinta ori sediul proprietarului mentionat n certificatul de nmatriculare sau de nregistrare nu corespunde cu datele existente n evidenta vehiculelor.

Problema a mai fost discutata aici.

#39 adriandobrin25

adriandobrin25
  • Oraş:Câmpulung
  • Maşina:mk1
  • Model:cabrio 1981
  • Motorizarea:1.5L (51 kW)

Posted 15.06.2009 @ 10:08

daca nu mai scrie adresa inseamna ca tre sa il iei la discutii pe politai sa vezi de unde e,eu de vreo 2 ori am avut norocul ca undeva pe a2 politaiul care m-a oprit sa vada adresa si sa-si dea seama ca suntem din acelasi oras si ca avem cunostinte comune...acum e mai greu :huh:

Posted Image

#40 speedo

speedo
  • Oraş:Bacău
  • Model:Sharan Trendline

Posted 18.06.2009 @ 13:38

Mai trebuie fisa medicala daca permisul pierdut/furat nu era expirat ?Si cand declari pierdut permisul in monitorul oficial trebuie sa stii seria permisului respectiv sau dai doar numele?

Edited by speedo, 18.06.2009 @ 13:40.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users