Jump to content

Photo

Ce facem daca am pierdut talonul?

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 mmneg

mmneg

Membru Senior

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:BMW
  • Model:'05 325iA
  • Motorizarea:872 de copite

Posted 16.06.2004 @ 13:37

Am impresia ca am pierdut talonul :-(
Ce e de facut?
Cum ramane cu ITP-ul care era facut prin februarie martie?

Posted Image

#2 alinica2001

alinica2001
  • Oraş:(necompletat)
  • Model:VW Passat 96kw AVF

Posted 16.06.2004 @ 14:30

Pe baza cartii de identitate iti scoti un nou talon ....
Informatii detaliate gasesti la Udriste ...

#3 eugend

eugend

Membru senior

• Maşina:Vw
  • Model:golf 6 GTI
  • Motorizarea:210 CP

Posted 16.06.2004 @ 14:51

te duci la service-ul unde ai facut revizia si poti sa-ti iei dovada...

#4 mafia

mafia
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia II
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 30.09.2009 @ 00:11

Nu stiu daca am postat bine, dar am nevoie si de parerea voastra. Am pierdut Certificatul de inmatriculare al masinii. Am depus la politie toate actele inclusiv cartea de indentitate a masinii. La ridicarea adeverintei cu drep de circulatie am observat ca in cartea masinii am fost trecut din nou ca proprietar. Am intrebat pe gabor daca e normal sa fiu trecut din nou si mia zis ca nu, dar nu ma afecteaza cu nimik - s-a gresit. Va intreb pe voi,daca credeti ca ma va afecta, masina avea 2 proprietari acum are 3 in carte ( eu de 2 ori :) )? Politia Romana ... nu mai comentez. Si ce sa fac ? Multumesc.

#5 nervoss

nervoss
  • Oraş:Ploieşti
  • Maşina:VW/Ford
  • Model:Golf VI/Fiesta
  • Motorizarea:1.6TDI/1.4TDCi

Posted 30.09.2009 @ 05:25

Nu ai ce sa faci! O sa explici la vanzare de ce apari de 2 ori in cartea masinii si gata!(mai ales ca e vb de aceeasi persoana cu aceeasi adresa) In rest urmezi pasii pentru a obtine un nou talon. Cartea nu se schimba!!!

Posted Image

#6 mafia

mafia

Posted 30.09.2009 @ 06:36

Acum ca sunt trecut inca o data in cartea masinii, apare situatia ca masina a foat radiata si scoasa din circulatie, iar acum am inmatriculat-o din nou, naspa tare. Eu cred ca, cartea de indentitate a masinii se poate schimba: 1. daca se pierde si ast, 2. in carte se pot trece maxim 6 cumparatori , al 7 ce se intampla cu el... . Cred ca se schimba si cartea. Cati nervi am :)..... Cred ca voi merge din nou la politie sa vad ce zic si cum rezolv problema.

#7 gabriel

gabriel
  • Oraş:Craiova
  • Maşina:skoda
  • Model:octavia2
  • Motorizarea:1.9

Posted 30.09.2009 @ 07:43

Se pot face toate actele din nou, dar incepi cu radiere al cerere si inscriere apoi din nou, deci va trebui sa platesti din nou toate taxele, sa treaca de rar , certificat carte taxa de prima inmatriculare taxa de nr ca le ia pe cele vechi etc.
Ce treaba are ce conteaza cati propietari are sau a avut?

#8 nervoss

nervoss
  • Oraş:Ploieşti
  • Maşina:VW/Ford
  • Model:Golf VI/Fiesta
  • Motorizarea:1.6TDI/1.4TDCi

Posted 30.09.2009 @ 07:47

Si eu am fost trecut de 2 ori pe o carte..si la vanzarea masinii am explicat de ce sunt trecut de 2 ori pe carte.
Daca iti faci griji ca nu o sa incapa proprietarii pe carte, atunci :rolleyes: stai linistit. Nu o sa apuci tu sa vezi asa ceva...

#9 mafia

mafia

Posted 30.09.2009 @ 08:16

Am fost la Politie si de fiecare data cand schimbi certificatul de inmatriculare se trece proprietaru in carte, certificatul are o alta serie,mi-e greu sa cred ... In legatura cu mai multi proprietari pe carte, eu am un principiu , cumpar masina doar de la primul proprietar si sa nu aiba peste 40 000km in bord ( o pasarica de-a mea) :rolleyes:.

#10 kilketx

kilketx
  • Oraş:Baia Mare
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:golf 4 variant
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 Cp

Posted 04.04.2010 @ 23:42

Scuzati ca o sa deviez de la subiect zilele . zilele astea proprietarul(vecin de scara ) de la fosta mea masina ia fost ridicat talonul de catre politie datorita faptului ca l-au prins fara rovinieta , inca masina este pe numele meu . Trebuie sa ma prezint eu la politie ????

#11 Shuriche

Shuriche
  • Model:Passat B5.5
  • Motorizarea:1.9 TDI 131+ CP

Posted 04.04.2010 @ 23:51

Cam da, sau mai exista varianta de a face o imputernicire pentru vecinul tau, in care sa specifici ca doresti ca el sa ridice talonul si bla bla-urile de rigoare, succes

#12 qqq

qqq
  • Oraş:Turnu Măgurele
  • Model:Passat B6 2008
  • Motorizarea:1.9 TDI BXE

Posted 02.05.2010 @ 07:54

Ca tot se vorbeste despre certificate de inmatriculare, ce parere aveti, poti circula cu o copie legalizata a certificatului de inmatriculare? Asta ca sa eviti cumva furtul masinii cu talonul in ea. Talonul original sta acasa sau la firma dupa caz cu cealalta cheie si tu mergi cu copia. O comenta ceva politia? Ca sa nu mai stai aoleu am uitat actele in masina.......etc.
Valabil si cand pleci in alte parti, ca tot se fura masini prin Bulgaria !!!!!!

Edited by qqq, 02.05.2010 @ 07:55.

#13 g.mar.

g.mar.
  • Oraş:Caracal
  • Maşina:VW
  • Model:A3/1HN-VENTO
  • Motorizarea:1Z 1,9 TDI 66KW

Posted 02.05.2010 @ 07:58

Nu. Trebuie in original, Se poate interpreta ca ai facut o copie legalizata, iar dupa aceea originalul ti-a fost retinut,
Daca iti fura masina, ce mai conteaza un certificat?

#14 mateis

mateis
  • Maşina:Audi
  • Model:A6 S-LINE ABT 4F2 2005
  • Motorizarea:3.0 TDI 270 CP

Posted 03.05.2010 @ 11:03

Daca iti fura masina, ce mai conteaza un certificat?

Daca ai casco pe masina si in momentul in care aceasta ti se fura, si faci reclamatia la asigurator, nu ai talonul, cartea precum si toate cheile originale declarate, nu vei fi despagubit.

#15 msanyix

msanyix
  • Oraş:Târgu Mureş
  • Model:Passat 2001
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP

Posted 03.05.2010 @ 12:40

Este vorba de o problema clasica prezenta peste tot in Romania care ma calca pe nervi de ani de zile. Adica un "organ" al statului sfideaza sau nu are incredere intr-un alt "organ" al statului. In cazul de fata Politia in Notarul care ti-a legalizat copia.

In prima faza talonul nu trebuie tinut in masina ci in portmoneu. Culmea ar fi ca sa mai lasam si cheile in contact.

PS: Notarul nu este chiar angajatul statului dar intalnim si cazuri concrete la tot pasul.

#16 g.mar.

g.mar.
  • Oraş:Caracal
  • Maşina:VW
  • Model:A3/1HN-VENTO
  • Motorizarea:1Z 1,9 TDI 66KW

Posted 03.05.2010 @ 22:11

Daca ai casco pe masina si in momentul in care aceasta ti se fura, si faci reclamatia la asigurator, nu ai talonul, cartea precum si toate cheile originale declarate, nu vei fi despagubit.

certificat faci unul nou. Cartea masinii oricum nu o porti dupa tine, o tii acasa.

#17 blueyed

blueyed
  • Model:A4, B6
  • Motorizarea:1.9TDi-PD,131CP

Posted 01.05.2012 @ 01:12

Asa cum a zis initiatorul topicului, am impresia ca am pierdut talonul...si permisul de conducere. Abia ce le recuperasem de la Royal Mail care nu au reusit intr-o luna sa livreze la 300km de London..ma rog. Mai scotocesc prin casa maine dar slabe sanse sa fie aici.
Locuiesc in Belgistan (Belgia), masina e inmatriculata in RO si am pierdut talonul si permisul de conducere. Incotro o apuc? Bine, maine ma duc la militie poate vreun samaritean le-a gasit si depus la ei dar ma indoiesc. Cum fac sa le refac?
E.U. zice asa: http://europa.eu/you...resident_en.htm. Adicatelea tre'be sa aplic aici pt unul belgistanez daca tot am rezidenta? Probabil ca as putea sa aplic si in RO dar evident ma avantajeaza aici. Sa zicem ca m-am lamurit, o sa intreb si autoritatile dar cum fac cu talonul masinii. Acum am doar cartea ei

#18 blueyed

blueyed

Posted 01.05.2012 @ 09:38

Raspund tot eu
Pentru permis vedeti AICI
Pentru talon AICI

#19 blueyed

blueyed

Posted 14.05.2012 @ 14:47

Update: daca sunteti in strainezia trebuie sa stiti ca statul roman prin ambasada din tara in care va aflati va taxeaza 60 euro pentru autentificarea procurii si 50 euro pentru un atestat din care reiese ca am permis de conducere valabil emis in RO. Mi-au mai luat 100 euro pentru pasaportul copilului si am completat o tona de hartii si cereri..ba ca e suficient ca noi parintii sa prezentam pasapoartele, ba ca trebuie si CI-urile (desi in formulare scrie clar: legitimat/a cu pasaport.....)
Macar nu m-au pus sa bat iar 200km si mi le-au trimis prin posta. Doar pentru pasaport va trebui sa ma deplasez IAR la Bruxelles :ceuameni:
La un maimutoi de notar belgistanez era mai ieftin sa fac procura dar nu accepta autoritatile romane decat apostilata si nu-mai-stiu-cum ca m-au zapacit de creieri.

Posted Image

#20 AdCrys

AdCrys
  • Oraş:Buzău
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.9 TDi 90CP

Posted 16.07.2012 @ 09:49

Va salut ... aveti idee ce acte sunt necesare in cazul in care am pierdut talonul? Si mai am o intrebare ... cum se procedeaza apoi cu ITP-ul?

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users