Jump to content

Photo

Verificare serie sasiu

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 Boby32

Boby32
  • Oraş:Sinaia
  • Maşina:VW
  • Model:Golf IV 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI ALH

Posted 17.10.2006 @ 18:29

As vrea sa cumpar un Golf 4 din germania, am seria sasiului si am rugat un prietem sa o verifice la reprezentanta VW din Sibiu. Dupa verificare a primit un raspuns de genul: "nu se afla in baza de date ca facand service-ul la VW". Ma gandesc ca avand garantie, orice masina trebuie sa-si faca service-ul intr-o reprezentanta
VW ,pe perioada garantiei. Ati mai auzit de asa ceva ?

Merci!

#2 TitvsCaivs

TitvsCaivs
  • Oraş:Şimleu Silvaniei
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf V Comfortline 2004
  • Motorizarea:1.9 TDI 105CP

Posted 17.10.2006 @ 18:39

Nu este obligatoriu sa-ti faci service-urile in reprezentanta VW nici macar pe perioada garantiei. Ii usor posibil sa se fi facut service-ul la alte firme acreditate de Volkswagen, dar nu reprezentante ale acestuia. Daca masina nu este de vanzare de la ceva turc sau arab, sau ceva bulgar, atunci ai sanse sa coincida kilometrajul de pe bord cu cel din cartea service (in ger."scheckheft").

Nu este obligatoriu sa-ti faci service-urile in reprezentanta VW nici macar pe perioada garantiei. Ii usor posibil sa se fi facut service-ul la alte firme acreditate de Volkswagen, dar nu reprezentante ale acestuia. Daca masina nu este de vanzare de la ceva turc sau arab, sau ceva bulgar, atunci ai sanse sa coincida kilometrajul de pe bord cu cel din cartea service (in ger."scheckheft").

#3 vincealex

vincealex
  • Oraş:Baia Mare
  • Model:JETTA Comfortline

Posted 17.10.2006 @ 19:10

Nr-ul real de km, precum si interventiile care s-au facut in service-uri autorizate vw(doar acestea) se pot verifica dupa seria de sasiu NUMAI daca tara din care provine masina foloseste sistemul centralizat de date. de ex, o masina care vine din Franta, si care are service-ul facut acolo, chiar si in reprezentante vw, nu se pot verifica, deoarece Franta nu foloseste acest sistem. La fel daca masina a fost service-ata in alte ateliere, altele decat cele vw, nu se poate verifica. KM reali ai unei masini nu se pot afla decat comparand km pe care ii avea masina l aultima interventie in service si cat are in momentul acesta la bord; ca se pune testerul si se vede, este o poveste.....

#4 Northman

Northman
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Audi // VW
  • Model:A6 // Golf
  • Motorizarea:2.7 bi-turbo

Posted 17.10.2006 @ 19:24

Nu e poveste cu testerul, VAG-COM ultima versiune are un feature interesant in privinta asta.

In alta ordine de idei, ma poate ajuta cineva cu o pila la vreo reprezentanta, sa aflu si eu trecutul glorios al Golf-urilor mele?

#5 Boby32

Boby32

Posted 17.10.2006 @ 20:13

Merci mult pt raspunsurile promte... m-am mai luminat si eu :)! Pt serviciu asta platisem 50 ron si ma gandeam ca i-am dat de pomana (eram sigur ca cel care a verificat, nu a facut-o cu adevarat).
Masina este din august 2001 si are doar 86000 km ... de aici plecand si suspiciunile mele, mai ales ca este o masina a unei firme.

Edited by Boby32, 17.10.2006 @ 20:14.

#6 TitvsCaivs

TitvsCaivs

Posted 18.10.2006 @ 00:31

Nu cumva sa cumperi masina aia!!!!!
Asa ceva nu exista nici daca o fost masina la ceva baba care intre timp o murit. 86000 km ii prea batator la ochi. Cum spunea si Northman, un test Vag-Com ti-ar dezvalui multe secrete ce ascunde masina. Daca mai ii prietenasul tau prin germania spunei sa mearga la firma care vinde masina si sa-i roage sa se duca cu ea la o verificare in reprezentanta VW. O sa ramana uimit de ce zic aia.
Mai este o modalitate de a vedea daca vor sa te tepuieasca sau nu, dar practic ar trebui sa faci un contract cumparare vanzare cu ei. Pe acea foaie cu care se exporta masina este loc si pentru notarea numarului de kilometrii, ceea ce unii dealeri (turci, arabi) nu completeaza. DE CE?? Pentru ca daca este completat, si scrie de ex. 86000Km si se dovedeste ca s-a manarit la masina, va trebui sa fii despagubit in totalitate, +daune morale+ vor fi chemati in instanta pentru inselaciune si uz de fals.
Cel mai bine ar fi totusi sa lasi mana de pe masina aia... Totusi cat e pretul?

Edited by TitvsCaivs, 18.10.2006 @ 00:43.

#7 Boby32

Boby32

Posted 18.10.2006 @ 07:31

Deci este Golf 4 kombi , prima inmatriculare august 2001 , are dotari standard gen: ABS,ESP, Klima manuala, 4 airbag-uri ... iar dupa negocieri a ajuns la 6400 Euro NETO. Sincer sa fiu si pretul mi se pare foarte mic presupunand ca ar avea km reali.
Sigur o sa merg cu ea la reprezentanta si doar daca cei de acolo zic ca e ok, o sa o cumpar. Cei de la firma au mai vandut unul identic cu cel pe care vreau sa-l cumpar, avea cateva sgarieturi dar numai 68000 km. O sa incerc sa vorbesc cu cel care l-a cumparat sa aflu parerea lui desprea acea masina.

Merci mult pt sfaturi.

#8 Gnom

Gnom
  • Oraş:(necompletat)
  • Model:Golf 4 2001
  • Motorizarea:2.0 115CP

Posted 18.10.2006 @ 08:20

Si eu am avut aceleasi probleme. pana l-am prins pe cel de la reprezentanta ca ii mana in mana cu cel care imi vinde masina. erau km dati inapoi. dar cu putine pile am reusit, surprinzator, sa gasesc istoricul. dupa o zi...
:blink:

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

#9 Boby32

Boby32

Posted 18.10.2006 @ 09:20

Mai devreme am aflat mai multe informatii. Se pare ca firma care detine masina este o firma de service si foarte probabil si-au facut singuri service-ul la masina. Poate asa se explica de ce nu apare cu service la VW. Handlerii care vand masina sunt nemti get beget si prietenul meu a zis ca pot sa am incredere in ei. Acum ma gandesc, chiar daca masina ar avea km mai multi, probabil ca au intretinut-o bine. Oricum mi-am asigurat o varianta de rezerva asa ca saptamana viitoare o sa merg la cumparaturi in Germania :blink: .

PS. uitasem sa precizez ca masina are motor disel, 90 CP ALH

Edited by Boby32, 18.10.2006 @ 09:21.

#10 istef

istef

Membru Senior

• Oraş:Iaşi
  • Model:Golf 5 GT
  • Motorizarea:1.4 TSI 170 CP

Posted 18.10.2006 @ 11:59

In alta ordine de idei, ma poate ajuta cineva cu o pila la vreo reprezentanta, sa aflu si eu trecutul glorios al Golf-urilor mele?

Nu iti trebuie pila. Poti sa te duci si sa le ceri istoricul masinii. Costa cateva sute de mii. In alta ordine de idei, daca te duci la ei cu niste reparatii poti sa le ceri si istoricul si ti-l da gratis.

#11 felix12xwk

felix12xwk
  • Oraş:Slatina
  • Maşina:volkswagen
  • Model:Golf 3 si Passat B6
  • Motorizarea:2.0 TDI 136cp

Posted 18.10.2006 @ 14:41

Oare daca va dau seria de la sasiul masinii mele ma puteti ajuta cu nr. real de km?

#12 mack

mack
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 18.10.2006 @ 17:30

Felix, asta vreau sa fac si eu din sept-2005 de cand am adus masina. N-am gasit inca nici o varianta....

#13 Gnom

Gnom
  • Model:Golf 4 2001
  • Motorizarea:2.0 115CP

Posted 19.10.2006 @ 08:52

Nu iti trebuie pila. Poti sa te duci si sa le ceri istoricul masinii. Costa cateva sute de mii. In alta ordine de idei, daca te duci la ei cu niste reparatii poti sa le ceri si istoricul si ti-l da gratis.

nu si daca cel care vindea masina era mana in mana cu cel de la service...
:)

#14 mihi

mihi
  • Oraş:Oradea
  • Model:Vento GL, 1993, A/C
  • Motorizarea:1,8l-ABS, 90CP

Posted 22.10.2006 @ 08:33

Sa vedeti ce haios e cand si clientul si vanzatorul au pile la reprezentanta...

De obicei cei are aduc masini la mana a doua (VW, Audi) au prieteni la reprezentante pt. ca circula des pe acolo. Dar ideea este in felul urmator. Este mult mai sanatos sa stii exact cati km are masina si sa poti dovedi cu o carte de service decat sa aiba km putini si fara carte. Ei bine, chestia asta o inteleg putini vanzatori de SH, dar cei care au inteles-o deja vand masina cu cartea de service pe bord si chiar ei iti explica ce s-a facut la masina si te invita la reprezentanta sa o verifici. Acestia sunt cei seriosi care au deja un pic de experienta, sunt cinstiti si ii caut lumea in piata.
Ciuri buri astia care se ocupa cu dat km inapoi sunt din ce in ce mai putin. Cu ajutorul forumurilor si prin alte metode clientii inteleg importanta unui caiet de service si pun pret pe acesta. O masina fara carte de service face cu 1000 euro mai putin decat un care are carte de service.

Parerea mea!

Va salut pe toti

PS: Sa-i uram bun venit si tranzitie usoara lui SERHIO24 de la forumul "Golf I & Jetta I + Golf II & Jetta II" la forumul "Golf IV & Bora"

#15 TitvsCaivs

TitvsCaivs

Posted 22.10.2006 @ 10:29

Daca s-a ajuns sa se increada cineva numai in faptul ca exista carte service, trebuie sa va avertizez. Cartile de service pot fi cumparate atat in Oradea cat si in Timisoara si Arad, unde intra cam toate masinile SH in tara. Deci practic cel care aduce masina cu 200k km merge la un service unde i se da inapoi kilometrajul pe la vreo 120k km. Apoi se duce si mai cumpara si un carte service cu toate completarile necesare si aparent originale. Deci nu va bazati pe cartea service, verificati tot timpul istoricul masinii, preferabil intr-o reprezentanta in afara orasului de unde sunteti. Acest lucru cam exclude sansele ca vanzatorul masinii sa fie mana-n mana cu cel de la reprezentanta.
Numai bine

#16 felix12xwk

felix12xwk
  • Oraş:Slatina
  • Maşina:volkswagen
  • Model:Golf 3 si Passat B6
  • Motorizarea:2.0 TDI 136cp

Posted 26.10.2006 @ 15:51

Eu am luat masina din Germania in iulie si nu am reusit nici pana astazi sa-i fac o verificare de genul asta, in schimb masina am lua-o cu carte service chiar de acolo.

#17 Boby32

Boby32

Posted 28.10.2006 @ 08:52

Am cumparat masina si sunt foarte multumit :D, toate service-urile facute in reprezentata oficiala Vw-Audi.
De abea astept sa-i fac o vizita la cel care m-a mintit ca masina nu apare cu service la VW. Noroc ca mai aveam o masina de backup in caz ca nu as fi fost multumit de ea, poate alfel nu as mai fi facut drumul in Germania si pierdeam o masina super. Cat am fost acolo am gasit in reprezentata Vw din Dusseldorf un Golf pt un prieten , motor ALH , 67 mi de km, model 2002 , climatronic, limuzina, 4 airbag-uri, neagra, 8500 cu TVA. Masina arata super , doar doua zgarieturi.... daca cauti mult gasesti si masini faine.

#18 DUBB4LIFE

DUBB4LIFE
  • Model:VW Golf 2.0 l / AEG engine

Posted 28.10.2006 @ 19:02

sunt foarte curios cum se poate detecta kilometrajul real al masinii utilizand VAG-ul .Cand am cumparat masina am primit de la dealer ( nu era dealer VW totusi) o hartie semnata de vechiul proprietar in care acesta confirma ca ne de km este cel real . In Canada aceste acte sunt legale si in caz ca i-as prinde cu cioara vopsita as putea sa-i aduc in curte urgent ptr daune de tot felul.Sunt f curios de metoda VAG.Daca cineva a facut-o sau stie cum il rog sa ne lumineze si pe noi putin cu asta.
Multumiri anticipate!!

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

#19 kador

kador
  • Oraş:Sfântu Gheorghe

Posted 09.07.2007 @ 09:17

si totusi, stie cineva cum se poate verifica kilometrajul real al unei masini?
un A4 2005, spre exemplu. :offtopic: :offtopic:
verificarea la o reprezentanta se face pur si simplu pe baza unei cereri+achitarea unei taxe sau si acolo e nevoie sa cunosti pe cineva?
multumesc!

#20 mqrbm

mqrbm
  • Oraş:Bucureşti
  • Model:Golf 5, 2005
  • Motorizarea:1,6 FSI

Posted 01.04.2008 @ 18:55

Salutare.
Sunt nou pe forum asa ca nu stiu daca pun intrebarea in topicul ce trebuie. Daca gresesc, rog moderatorii sa ma indrume...:(
Asadar, pana la urma ce informatii se pot afla in urma verificarii seriei sasiului? Si cum pot verifica si eu seria sasiului la masina mea? Ma poate ajuta cineva?
Multumiri.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users