Jump to content

Photo

bloc motor fisurat

• Please log in to reply
26 replies to this topic

#21 r&d

r&d

Membru senior

• Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Volvo
  • Model:S40 T4 2001
  • Motorizarea:2.0 HPT 200cp

Posted 25.01.2010 @ 17:56

Golf 5? apa?

#22 BRUCE77

BRUCE77

Nick anterior: MTX77

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW
  • Model:TOUAREG 2008
  • Motorizarea:3.0 TDI 240CP

Posted 25.01.2010 @ 17:59

GES e un service. Eu pana la urma am renuntat la sudura si am preferat sa iau un bloc motor de la dezmembrari. Mi s-a parut o solutie mult mai buna si mai de incredere.

#23 Rufusss

Rufusss
  • Oraş:Otopeni
  • Maşina:VW
  • Model:Golf 4
  • Motorizarea:1.9TDi 101CP

Posted 10.02.2010 @ 11:25

Salut!
Cum ti-ai dat seama ca blocul era fisurat la cilindrii? L-ai desfacut si ai vazut? Inainte de asta ce simptome avea?
Mie imi consuma un vas de expansiune cam la 3-400 km, motorul nu se "fierbe" Posibil sa bage si in ulei, desi nivelul nu creste, doar se vede niste spuma, care unii ar zice ca e posibil sa fie de la condens. (in ultima luna, parca ar fi intr-adevar mai multa spuma).
Tot de pe un forum, mi-a zis cineva ca sunt cilindrii fisurati, imi baga antigelul in cilindrii si se evapora. Problema o am de cand am cumparat masina acum 2 ani, dar consuma un vas de expansiune la vreo 5000 km. Din septembrie 2009 a inceput sa consume un vas la 3-400 km. De-atunci, am schimbat garnitura de chiulasa, cica mi-ar fi verificat si chiulasa de fisuri si mi-ar fi refacut planeitatea si nu s-a intamplat nimic spre mai bine, la fel imi consuma si m-a costat si vreo 22 mil.
La schimbarea blocului, ai avut ceva probleme la RAR? Oare sa-mi fie frica de RAR ca nu-mi ies gazele ok la tester si sa trebuiasca sa cumpar si un catalizator in caz ca ma hotarasc sa schimb blocul?

Masina mea: VW Golf 4 variant, 1.9 TDI PD 101 CP, cod AXR

Multumesc!

#24 nicu rares

nicu rares
  • Maşina:vw
  • Model:golf 2
  • Motorizarea:1984cmc 135cp

Posted 28.09.2010 @ 16:58

se poate suda foarte bine dar depinde de locul fisurii, daca vrei sa vinzi masina asta este... daca vrei sa o tii un bloc motor mai bun este singura optiune dar cu costurile aferente de inlocuire care nu sunt mici.zau.si evident mecanicul priceput.

#25 Jurasik

Jurasik
  • Oraş:Codlea
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia II
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 28.09.2010 @ 17:24

Sudura la un bloc motor intampina o mare problema. Materialul cu care se sudeaza trebuie sa aiba "exact " , dar exact aceeasi compozitie chimica. Problema este reprezentata de coeficientul de dilatatie termica diferit pentru compozitii chimice extrem de apropiate. Blocul motor fiind supus unui numar extrem de mare de dilatatii- contractii , in timp apar fisuri chiar si la o sudura profi. Intrucat diferentele de temperatura suportate sunt de peste 100 grade ( iarna chiar mai mult la friguri extreme ) la locul sudurii apar fisuri care se largesc foarte repede . De aceea sudura unui bloc motor este doar o solutie de moment si nu exista o garantie reala pentru operatiune , indiferent cine o face. Se pot face si suduri cu materiale mai elastice ca si proprietati, insa acestea nu prea fac fata la fortele ce apar in timpul functionarii. Pentru o vnazare rapida , reprezinta o solutie. Pentru siguranta , nu .

Edited by Jurasik, 28.09.2010 @ 17:26.

#26 crt24dj

crt24dj
  • Oraş:Craiova
  • Maşina:volkswagen
  • Model:caddy 2006| T5 2003
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 15.02.2012 @ 18:34

salut am un vw caddy si mi sa rupt o ureche de prindere a suportului motor pe partea dreapta aveti idee se poate suda ???? sau face ceva ca nu mai am nici bucata lipsa.... stiu ca trebuie dat motoru jos ca nu prea e loc acolo dar asta nu e o problema il dau jos ... de stiut vreau sa stiu daca se face

Edited by crt24dj, 15.02.2012 @ 18:34.

#27 alexanderdj

alexanderdj
  • Maşina:Seat
  • Model:Ibiza
  • Motorizarea:1.4 16v

Posted 16.02.2012 @ 22:22

Trebuie schimbat ceea ce ti s-a rupt, daca e piesa separata, daca nu vorbeste cu un mecanic care stie bine cu aparatul de sudura si metalele si vezi ce poate sa-ti improvizeze ca sa ai siguranta pe el.

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users