Jump to content

Photo

Probleme cu caldura la un Seat Ibiza nou

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#21 X-Ecutor

X-Ecutor

Moderator

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Seat
  • Model:Ibiza | Leon
  • Motorizarea:AZQ | BLS

Posted 24.11.2004 @ 15:23

Salutare tuturor! Vreau sa va povestesc de patania mea de azi dimineata cu climaticul de la ibiza mea... Am plecat la servici si am setat AC-ul pe max de cald. Mentionez ca la mine nu face caldura instantaneu ci dupa vreo 10 minute minim!!! Am condus vreo 40 de min. si pt ca era prea cald am dat AC pe 22 de grade... Dupa circa 3 minute am dat la 15 grade si in acel moment am auzit un fasait puternic si a inceput sa iasa un fum alb de sub capota.... Am tras pe dreapta am oprit motorul.... Am deschis capota nici urma de fum doar un miros intepator... Am mai verificat in dupa-amiaza asta si ac funcioneaza si pe rece si pe cald insa nu-mi explic ce s-a intamplat. Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!!!

#22 faraonu

faraonu
  • Maşina:Passat
  • Model:TL 2009
  • Motorizarea:2.0 TDI 140CP

Posted 24.11.2004 @ 15:46

ca face caldura dupa vreo 10 minute este ok, s-a mai discutat si explicat ca pana nu se incalzeste motorul , nu are de unde sa bage aer cald.
Este total contraindicat " sa te joci" cu butonul de temperatura in halul ala de la cald la rece .... lasa-l de la inceput pe 22 de grade si ai sa vezi ca aerul cald care va fii bagat dupa cele 10 minute va fi la fel de cald ca si cel de la 30 de grade... si va fi cald pana cand senzorii de interior detecteaza ca ai cam 22 de grade in interior, dupa care ai sa observi sa aerul car eintra este ceva mai rece. Normal ca pe maxim va baga totdeauna cald continuu chiar daca ai 40 de grade in interior .

Legat de fumul alb ... nu stiu ce spun, numai ca de bine nu e ... du-te in service si intreaba si verifica.

#23 X-Ecutor

X-Ecutor

Moderator

Posted 24.11.2004 @ 16:45

Mersi mult faraonu' ! AM sunat deja la baietii de la Metrotehnica si ma duc weekendu' asta. Revin cu detalii dupa.

#24 Thheo

Thheo

Membru Senior

• Maşina:Skoda
  • Model:Superb 2010
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 24.11.2004 @ 17:32

daca ai simtit un miros intzepator pot sa banuiesc ca ti-a iesit gazul din instalatia de A/C. Daca climaticul se poate interoga via OBD ar trebui sa ai o eroare de presiune scazuta.. ceva de genul asta

#25 alinica2001

alinica2001
  • Oraş:(necompletat)
  • Model:VW Passat 96kw AVF

Posted 25.11.2004 @ 10:24

Si eu cred ca s-a dus freonul din instalatie.... :-(

#26 X-Ecutor

X-Ecutor

Moderator

Posted 30.11.2004 @ 13:28

A trecut weekendu' si desi am fost in service nu am avut timp sa verific si ac-ul. Masina este noua (iulie 2004) si nu stiu daca garantia acopera problema mea. Iar daca e de platit nu prea am bani. Vreau sa-mi cumpar cauciucuri de iarna de banii pe care ii am. Si eu cred ca s-a dus freonul din instalatie dar totusi AC-ul functioneaza la fel de bine (sau ca inainte) si pe rece si pe cald... O sa ma duc pana la urma la service dar daca imi cer bani acum pt diagnostic nu o sa aflu prea curand un raspuns....

#27 toni

toni

Membru Senior

• Model:Leon
  • Motorizarea:1.8 20v turbo

Posted 30.11.2004 @ 13:33

Din moment ce e in garantie ar trebuie sa fie free.

#28 X-Ecutor

X-Ecutor

Moderator

Posted 30.11.2004 @ 13:40

Da Toni, ai avut dreptate tocmai l-am sunat pe sefu de service si mi-a spus ca nu trebuie sa platesc nimic ca sa se uite la ea. Si mi-a mai zis ca trebuie sa aduc masina sa verfice cantitatea de freon ramasa.

#29 tzucul

tzucul
  • Oraş:(necompletat)
  • Maşina:Bmw
  • Model:E90
  • Motorizarea:320dA

Posted 30.11.2004 @ 15:20

da dar daca a iesit freonul din instalatie inseamna ca ai si o fisura pe acolo pe undeva,ori la radiatorul de freon ori vreo conducta sparta.

#30 X-Ecutor

X-Ecutor

Moderator

Posted 12.02.2005 @ 16:54

Aseara mi-am facut revizia si am rezolvat si problema la AC. Nu aveam nici o fisura pt ca citez: "la ibiza exista o valva care elimina tot freonul " if something goes wrong.Nu s-a putut face pe garantie treba dar pana la urma am platit doar freonul. Eu sunt multumit si cu atat. Oricum multumesc mult de tot pt sfaturi!!!!!!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users