Jump to content

Photo

Huse antiderapante roti

• Please log in to reply
111 replies to this topic

#1 DORU_14

DORU_14
  • Oraş:Oradea
  • Maşina:SKODA
  • Model:OCTAVIA 1 4X4 - VIN 2003
  • Motorizarea:1.8T 20V 150CP

Posted 13.02.2006 @ 15:14

Ciorapi pentru masini!

Nu este o gluma. Dupa banalele lanturi de zapada pentru rotile masinilor, au aparut "ciorapii" pentru iarna.

Revolutionarul produs Autosock este facut din polyester si se potriveste oricarei dimensiuni de anvelopa pentru automobile, asigurand o tractiune sporita pe gheata si zapada.

Institutul german TUV a testat acest produs si a dat verdictul: Autosock te ajuta pe timpul iernii sa nu aluneci.

Cu un pret de comercializare de circa 50 de lire sterline in Marea Britanie, Autosock se dovedeste o alternativa la lanturile de zapada, care au dezavantajul ca se monteaza mai greu si trebuie cumparate in functie de caracteristicile jantei.

Sursa: Verdict On Cars

#2 vlady_zch

vlady_zch
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:VW
  • Model:Golf IV EDITION 2001
  • Motorizarea:1,9 ALH

Posted 13.02.2006 @ 15:28

Poti pune niste poze sa ne facem o idee de cum arata?
S-au poate un link!

#3 s_c

s_c

Membru Senior

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Audi
  • Model:A4 B6 2002
  • Motorizarea:1.8T

Posted 13.02.2006 @ 15:32

Poti pune niste poze sa ne facem o idee de cum arata?
S-au poate un link!

In timpul cat ai postat intrebarea, gaseai link pe google. In fine, probabil e mai comod asa.

http://www.autosock.com/default.aspx

Edited by s_c, 13.02.2006 @ 15:33.

#4 solver

solver
  • Oraş:Bistriţa
  • Model:A3 & A4
  • Motorizarea:1.9TDI & 2.0TDI

Posted 16.02.2006 @ 12:09

Mie unul mi se pare o chestie pur comerciala. Nu vad cum te pot ajuta "sosetele" in situatii dificile. Am fost la munte si m-am "infundat" in zapada moale de mai multe ori si lanturile m-au salvat. Din cite vad eu "sosetele" atenueaza crestele de pe cauciucuri si le fac mai "plate" pe cind lanturile sunt ca niste creste mai mari care "sapa" in zapada. Sunt patit si pot sa zic 100% ca "sosetele" nu au cum sa te scoata din zapada mare. Dar se pare ca unii fac chiar orice sa scoata bani pe lipsa de experienta a altora.

#5 razdan

razdan

Membru Senior

• Oraş:(necompletat)
  • Model:G 5 SL
  • Motorizarea:2.0TDI & G5 1.6

Posted 16.02.2006 @ 12:49

Cred ca pentru cei interesati ar fi utila aprofundarea documentarii pe site-ul postat de s_c (un site bine facut si cu informatii usor „digerabile”), sau pe alte site-uri.

Chiar producatorul afirma: „AutoSock is ... also more effective than snow chains in certain situations”. Deci comportamentul pe zapada afanata nu e in mod necesar superior lanturilor, ci, poate, dimpotriva.

Producatorul mai afirma: „They will improve traction on snowy or icy surfaces. ... During the approval test by TV, AutoSock passed the distance and durability requirement of the snow chain norm (Norm 5117). Nevertheless asphalt & concrete driving is not recommended as it increases fabric wear considerably.”

Eu as fi curios sa le vad totusi la lucru, pentru a ma putea pronunta. :(

Michelin Romania

#6 lf_iron

lf_iron
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:1.9TDI-PD 96KW

Posted 16.02.2006 @ 12:50

Mie unul mi se pare o chestie pur comerciala. Nu vad cum te pot ajuta "sosetele" in situatii dificile. Am fost la munte si m-am "infundat" in zapada moale de mai multe ori si lanturile m-au salvat. Din cite vad eu "sosetele" atenueaza crestele de pe cauciucuri si le fac mai "plate" pe cind lanturile sunt ca niste creste mai mari care "sapa" in zapada. Sunt patit si pot sa zic 100% ca "sosetele" nu au cum sa te scoata din zapada mare. Dar se pare ca unii fac chiar orice sa scoata bani pe lipsa de experienta a altora.

Eu cred ca aceste "sosete" au un mare avantaj, nu e nevoie sa le dai jos daca in trafic alterneaza portiuni cu zapada si portiuni fara zapada. Eu unul n-as merge cu lanturi pe asfalt mai mult de 10m.

LE: O completare. Cea mai buna metoda ca sa nu-ti rupi gatul pe polei este sa-ti tragi niste sosete peste bocanci (am vazut multe persoane in varsta folosind aceasta metoda).

Edited by lf_iron, 16.02.2006 @ 12:55.

#7 solver

solver
  • Oraş:Bistriţa
  • Model:A3 & A4
  • Motorizarea:1.9TDI & 2.0TDI

Posted 16.02.2006 @ 13:35

Sunt de acord cu ce spuneti voi ca poate creste aderenta in anumite situatii dar eu vroiam sa accentuez ca nu le vad ca si "inlocuitori pentru lanturi" cum zice topicul. In plus eu ziceam mai sus ca lanturile m-au scos din zapada mare (de fapt singurul loc unde le vad utilitatea) si nu de pe asfalt cu polei. :emthup:

#8 godoroja

godoroja
  • Maşina:BMW
  • Model:X5 2013
  • Motorizarea:4.0d

Posted 16.02.2006 @ 13:48

AutoSock is ... also more effective than snow chains in certain situations
Deci sunt mai eficiente in anumite situatii. Nu in toate. O situatie cred ca ar fi rularea pe portiuni unde e si zapada si asfalt.

#9 DORU_14

DORU_14
  • Oraş:Oradea
  • Maşina:SKODA
  • Model:OCTAVIA 1 4X4 - VIN 2003
  • Motorizarea:1.8T 20V 150CP

Posted 16.02.2006 @ 13:53

Perfect de acord cu Godoroja. Exact in acest fel sunt ele superioare lanturilor.

#10 godoroja

godoroja
  • Maşina:BMW
  • Model:X5 2013
  • Motorizarea:4.0d

Posted 16.02.2006 @ 14:08

poate le incercam.

#11 Xeo

Xeo
  • Oraş:Altul (nu în listă)
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat 2007 BKP
  • Motorizarea:2.0TDI 103kw

Posted 26.10.2007 @ 20:17

Le-ati incercat? Cred ca majoritatea dintre noi, iarna avem nevoie de o aderenta mai buna pe gheata si polei, ca eu personal nu vad zapada o problema asa mare. Iar daca aceste "sosete" e sa functioneze ca la batranii care isi pun sosete peste incaltari ar fi o idee, acum depinde sa nu se incarce materialul ala cu gheata si cat de repede se toceste. Si ca gluma :Driver: ; ar mai fi o problema, batranii echipati asa nu merg cu viteza :blink:.

Attached Files

Edited by Xeo, 26.10.2007 @ 20:20.

#12 d-rive

d-rive
  • Oraş:Galaţi
  • Maşina:ex. SKODA
  • Model:Octavia2
  • Motorizarea:2.0 TDI, 140cp

Posted 27.10.2007 @ 07:18

Vrajeala! Zic asta dupa ce am citit si vazut tot.

#13 Rapier

Rapier

Membru senior

• Model:A4 B6(8E) 2004 (AVF)
  • Motorizarea:1.9TDi >131CP

Posted 27.10.2007 @ 07:23

Le-ati incercat?...

Pai ce? Au aparut si la noi? Ca eu nu le-am vazut...bine nici nu am stat sa ma uit special dupa ele

#14 msn2

msn2
  • Oraş:Galaţi
  • Maşina:skoda/seat
  • Model:O1 TOUR/IBIZA 6L
  • Motorizarea:1.9TDI/1.2l

Posted 27.10.2007 @ 12:18

prima oara le-am vazut anu trecut inainte de iarna pe un site si prin feb anu asta am vazut o pereche pe un opel, da nu era nimeni la masina sa intreb de unde le are si daca e multumit de ele.

#15 tazzz

tazzz
  • Oraş:Piatra Olt
  • Maşina:vw
  • Model:3B 2005
  • Motorizarea:96KW - AVF

Posted 27.10.2007 @ 12:28

tare faza... dar ma indoiesc ca te scot din fazele din care te scot lanturile sau niste cauciucuri adevarate de iarna....
e oricum comica treaba cu batraneii :P

#16 I_am_Stealth

I_am_Stealth
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:AUDI
  • Model:A4 fabricat in 1997
  • Motorizarea:1.9TDI 90CP AHU

Posted 27.10.2007 @ 12:42

Eu zic sincer ca sunt balarii gen "aditivi pt ulei"...
SINGURA situatie unde pot fi mai bune decat cauciucurile normale e aia in care mergi pe gheata sau zapada foarte batatorita incat crestele din cauciucurile normale nu isi fac efectul. Daca circuli cu ele pe asfalt normal, se fac varza, iar in zapada afanata iar sunt varza din cauza suprafetei mari. In viata reala aplicabilitatea lor e cat se poate de redusa. Au scos si ei astfel de produse in tari ca Norvegia pentru ca acolo le distrug asfaltul cauciucurile cu cuie.
Cineva zicea Anglia? M-as sparge de ras sa inceapa englezii sa cumpere din astea. Au si ei cateva zile cu polei pe an, poate 4 zile cu zapada pe an si se c*** pe ei ce sa faca. Traficul e paralizat pur si simplu, toti intra unii in altii. Daca cineva crede ca exista practicabilitate in a folosi asa ceva 7 zile din an in Anglia, atunci sa isi cumpere!! Is curios cat costa. Stie cineva?

#17 KLAU

KLAU
  • Model:B6
  • Motorizarea:AVF

Posted 30.10.2007 @ 13:03

Erau anul trecut in cora sau carrefour undeva la 40ron bucata, m-am ferit sa iau, nu mi s-au parut de incredere. Erau facute dintr-un poliester mai ciudat. Initial am crezut ca sunt huse pentru cauciucuri :icon_thumright:

#18 force one

force one
  • Model:GOLF IV
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 17.12.2007 @ 10:20

uff ...eu chiar sint intr-o dilema acum.
ce sa aleg dintre "sosete" si anvelope de iarna noi???
acum am pe masina nishte anvelope continental (noi) dar de vara!!

sfaturi ...sfaturi

succese mari

#19 horean

horean
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:golf IV 2002
  • Motorizarea:1,9 TDI 101CP

Posted 17.12.2007 @ 11:05

uff ...eu chiar sint intr-o dilema acum.
ce sa aleg dintre "sosete" si anvelope de iarna noi???
acum am pe masina nishte anvelope continental (noi) dar de vara!!

sfaturi ...sfaturi

succese mari

Anvelope noi si ai scapat de o grija :D

#20 sinoid

sinoid
  • Maşina:Honda
  • Model:Civic
  • Motorizarea:1.8

Posted 24.12.2007 @ 10:18

@force_one: :rolleyes: cum adica ce sa alegi intre sosete si anvelope de iarna noi?
doar nu-ti inchipui ca ar fi o solutie sa mergi toata iarna cu cauciucurile de vara incaltate.
baga anvelope de iarna!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users