Jump to content

Photo

intrebare cu privire la taxa auto (al 2-lea proprietar)

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 panteraroz

panteraroz
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon 2007
  • Motorizarea:1.9 TDI BXE

Posted 09.11.2013 @ 19:12

Salut, anul trecut am cumparat un Seat Leon inmatriculat in 02.2007, primul proprietar l-a cumparat nou de la reprezentanta. Preconizez sa  mai tin masina vreo 2 ani si ulterior sa o vand la randul meu. Intrebarea mea este daca trebuie sa solicit vreo hartie primului proprietar (am datele sale de contact, presupun ca acum il mai pot gasi, dar mai incolo cine stie prin ce tara va mai fi) sau cum voi face dovada ca masina are taxa achitata si nerestituita din moment ce originea ei este Porsche Romania. Exista vreo baza de date dupa serie de sasiu? (sau cer prea multe de la republica noastra cu 50 ani in urma incapabila de a crea si gestiona baze de date nationale). 

Posted Image

#2 Mihai.Nechifor

Mihai.Nechifor
  • Oraş:Galaţi
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat 3bg\Polo 9N
  • Motorizarea:AWX\AZQ

Posted 09.11.2013 @ 20:59

Adeverinta ca taxa a fost platita si nerecuperata se da de la ANAF in urma unei cereri si a platirii unei taxe mici. Dar si daca o inmatriculezi tu iti trebuie adeverinta

#3 panteraroz

panteraroz
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon 2007
  • Motorizarea:1.9 TDI BXE

Posted 09.11.2013 @ 21:13

Masina este inmatriculata de peste 1 an pe numele meu, pe atunci nu exista aceasta lege.

Doream sa stiu daca ar trebui sa-i solicit fostului proprietar (alt judet, 250 km) o astfel de adeverinta sau daca voi putea sa o obtin eu, din orasul meu. Nu stiu cum au ei baza de date (numere inmatriculare, nume proprietar, serie sasiu?). 

Posted Image

#4 R0C0

R0C0
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf 4 2001
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 HP

Posted 10.11.2013 @ 11:02

Daca vrei sa vinzi masina maine sa spunem, cel care o cumpara va trebui sa faca o cerere la ANAF pentru a-i elibera acea adeverinta de care vb colegul

Mihai.Nechifor mai sus . Fara acea adeverinta cumparatorul nu va putea sa inscrie masina pe numele lui. Acea adeverinta dovedeste faptul ca taxa a fost platita si nerecuperata sau contrariul.

Oricum, daca tu vrei sa vinzi masina peste vreo 2 ani e posibil sa se mai schimbe regulile.

Probleme la vanzarea masinii le vei avea, in momentul in care descoperi ca primul proprietar si-a recuperat taxa, asta daca a platit-o.

Ca sa fii mai sigur faci tu acum o cerere la ANAF pentru acea adeverinta ca sa poti dormi mai linistit.

Bafta.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users