Jump to content

Photo

Lichid Parbriz. De unde ? De care ? De ce ?

• Please log in to reply
126 replies to this topic

#41 DonzDonz

DonzDonz
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat B6
  • Motorizarea:1.9 BXE

Posted 23.05.2013 @ 22:50

:))

si eu eram panicat si cumparam doar detergent de parbriz scump. proasta investitie si m-am reprofilat. am cumparat din lidl un butoi de 6 litri are culoarea verde si chiar spala, de vara fiind are si un miros de alcool. tinand cont ca spala, deci isi face treaba, ma declar multumit de 8 ori mai putin la pret decat Jetul X.

e doar o experienta, tratati-o ca atare.

#42 RzzV

RzzV
  • Oraş:Ploieşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia II FaceLift
  • Motorizarea:1.9TDI 1xx CP

Posted 23.05.2013 @ 22:52

Atunci, poate ai avut ghinion tu.

@Bwwlan asta vroiam si eu sa spun. Ataca pielea.

In rest e bun pentru parbriz! Cele doua le-am gasit a fi cele mai bune de pe piata, dar si cele mai scumpe cred.

O seara buna :)

#43 Moog

Moog
  • Oraş:Iaşi
  • Model:Octavia 1 2001
  • Motorizarea:1.6l AVU 75kW

Posted 23.05.2013 @ 22:55

Ma spal pe maini nu gatul :)

Oricum nu fac asta zilnic, nu am observat nici o reactie la nivelul pielii ...

"Produsul este formulat cu etanol în loc de metanol,  fiind netoxic şi uşor biodegradabil."

#44 Bwwlan

Bwwlan

Moderator

• Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Volkswagen Polo
  • Model:2012 6R HL DSG
  • Motorizarea:1.2 TSI 77kW

Posted 23.05.2013 @ 22:58

M-ai facut curios; maine o sa ma uit in portbagaj sa vad ce scrie pe eticheta, ca mai am in portbagaj 2 pungi ce le-am luat din Romania in iarna (luasem 3, da' inca nu s-a dus complet prima :) )

LE: nevermind, am gasit pe net: vezi ce zice AICI, la 2.5.3.

Edited by Bwwlan, 23.05.2013 @ 23:03.

#45 AndyG

AndyG
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:VW
  • Model:Phaeton, MY2010
  • Motorizarea:3.0 TDI CEXA

Posted 23.05.2013 @ 23:42

Niciodata nu le cumpar pe ce care contin metanol pentru ca stiu ca e deosebit de toxic. Nu sunt consecvent in a cumpara o anumita marca.

La cat de slabe sunt solutiile astea de curatat am ajuns sa apreciez mai mult daca sunt ambalate la punga, precum JetXpert (se toarna/depoziteaza usor), si mirosul lor.

Edited by AndyG, 23.05.2013 @ 23:45.

#46 Silviu_7

Silviu_7
  • Model:Golf
  • Motorizarea:TSI

Posted 24.05.2013 @ 14:03

Eu folosesc concentrat VW si e ok. A costat 23 lei + TVA. Are 250ml, si chiar si combinat cu apa demineralizata tot iese mai ieftin decat majoritatea de pe piata. Eu folosesc apa (este dedurizata) din comoditate.

#47 Muale

Muale
  • Model:Golf IV Variant
  • Motorizarea:1.9 TDI AJM

Posted 24.05.2013 @ 14:13

Am incercat multe, si desi sunt poate prea scumpe pentru un lichid de parbriz, cele la 3L facute de OMV sunt cele mai bune pe care le-am folosit pana acum. Aici vorbesc si de vara, si de iarna. Asta iarna, la -25 de grade, la 7 dimineata, nu am reusit sa iau toata gheata de pe parbriz, si am inceput si am stropit parbrizul cam 15 secunde in continuu cu solutia de la OMV la sticla de 3L si a luat toata gheata, ceva ce nu am reusit sa vad la alte solutii de spalat parbriz. (desi pe unele scrie chiar si -40grade, nu -30 ca pe aceasta). Si de asemeni, cea de vara, care e galbena la culoare (cea de iarna e albastra), in aceeasi sticla de plastic OMV, ia 90% din "animalutele" lipite pe parbriz la viteze peste 100km/h, ceea ce la fel, nu am mai intalnit. Si de asemeni, JetXpert isi face treaba aproape la fel de bine ca cele OMV. Restul, cred ca au doar apa si parfum. Ca sa nu spun ca stiu persoane carora le-a inghetat lichidul pe parbriz asta-iarna cu lichidul ala bun la super pret din supermarket-uri.

Toti cei care nu sunt de acord, sa nu imi sara in cap, e doar ce am constatat pe pielea mea. Daca iti permiti, OMV si JetXpert isi fac treaba cu adevarat.

cu sa stai 15 secunde cu stropitoarea in functiune sa dai jos gheata? consumi jumate de rezervor...nu mai bine pui mana pe racleta si cureti?

eu folosesc doar solutii concentrate (vara sonax / iarna nigrin) si le diluez cu apa. 

decat sa dau 40 lei pe un plin de rezervor mai bine ma plimb de banii aia

Edited by Muale, 24.05.2013 @ 14:13.

#48 andreihey

andreihey

Nick anterior: aurel.banu

• Model:TIGUAN Sport&Style DSG
  • Motorizarea:2.0tdi 140cp

Posted 24.05.2013 @ 14:15

Jet expert la metro costa 14 lei punga de 4l. Este foarte buna solutia

#49 alex83

alex83
  • Model:Golf VI 2011
  • Motorizarea:1.6 TDI 105 CP

Posted 24.05.2013 @ 14:18

Folosesc concentrat de la Sonax/Nigrin 

#50 andreihey

andreihey

Posted 24.05.2013 @ 14:47

Silviu, dintr-o doza cat iti iese?

#51 Bwwlan

Bwwlan

Moderator

Posted 24.05.2013 @ 15:20

Pe bune acuma, e vorba despre mate la nivel de clasa a 4-a: daca dilutia e de 1:100, din 250 ml. iti ies... 25 litri. :dry:

Edited by Bwwlan, 24.05.2013 @ 15:20.

#52 andreihey

andreihey

Posted 24.05.2013 @ 15:27

Da, bine matematicianule. Asta am vazut si eu asta. Ma interesa de fapt cum pune o doza in rezervorul de la masina. Sau cat pune la un rezervor? Si pretul bidonului... Cat costa la vw? Dar ce sa mai, nu avem loc de destepti. Raspunzi tu in locul lui..

#53 Muale

Muale
  • Model:Golf IV Variant
  • Motorizarea:1.9 TDI AJM

Posted 24.05.2013 @ 15:53

ba raspund eu :))

dozarea este foarte usoara. pui direct in rezervorul de lichid (daca ai rezervor de 3,5 sau 5l faci un calcul simplu si vezi cat lichid pui, recipientul e gradat)

o sticla e pana in 30 lei parca...ocupa loc putin in portbagaj si sterge bine!

Attached Files

#54 Bwwlan

Bwwlan

Moderator

Posted 24.05.2013 @ 15:58

Mai Aurel, eu am raspuns la intrebarea pe care ai pus-o. Daca tu voiai de fapt sa intrebi altceva, mno, ce sa zic :dry:

Legat de pret, nu mai zic nimic, ca dupa aia iar ma iei ca iti spun cat e 23lei+TVA :))

#55 Silviu_7

Silviu_7
  • Model:Golf
  • Motorizarea:TSI

Posted 24.05.2013 @ 16:27

Daca am inteles eu bine intreaba pretul la dealer. Eu l-am luat de la PBV1, dar nu cred ca e diferenta mare fata de alte locuri.

#56 Moog

Moog

Posted 24.05.2013 @ 16:32

Da, bine matematicianule. Asta am vazut si eu asta. Ma interesa de fapt cum pune o doza in rezervorul de la masina. Sau cat pune la un rezervor? Si pretul bidonului... Cat costa la vw? Dar ce sa mai, nu avem loc de destepti. Raspunzi tu in locul lui..

Aurele degeaba te alterezi...

Intrebarea a fost pusa de rasul curcilor :)

Ca ai gandit altceva, e alta poveste...

Chiar si cum face amestecul e tot la mintea lui fii'mea ...iei un bidon de 5l de apa scoti, o canita mica de apa din el, ~50ml, sau folosesti o siringa daca vrei precizie, si pui concentratul in bidon...amesteci bine, si torni in rezervorul pt lichid de parbriz, cat e nevoie pana il umpli...

Restul pastrezi pt tura viitoare...la rece sa nu se altereze :)

#57 andreihey

andreihey

Posted 24.05.2013 @ 16:37

Da asa e. Nu m-am exprimat corect. Am vrut sa intreb ceva si am scris altceva. Imi cer scuze. Ma interesa modul de preparare. Multumesc

#58 Bwwlan

Bwwlan

Moderator

Posted 24.05.2013 @ 16:45

No hard feelings :D apreciez gestul.

#59 Moog

Moog

Posted 24.05.2013 @ 16:57

Varianta 2 :

Recipientele de concentrat gen VW, sonax dupa cum se vede din poza are zona de sus pt a putea doza rapid. Dupa cum pare are 50ml zona pina la "gat"...

1. se cumpara bidonul de apa 5l.

2. se toarna intr-un recipient, cana, pahar de plastic o cantitate de apa ~100-200ml...

3. se toarna concetratul in bidon

4. se amesteca/omogenizeaza

5. se toarna inapoi apa scoasa din bidon

In felul asta aveti o dozare ~ perfecta, fara prea multe accesorii si batai de cap :)

Totusi nu facem bomba atomica : )

#60 moesis

moesis
  • Model:G5
  • Motorizarea:BKD

Posted 24.05.2013 @ 17:17

oricum se amesteca pana ajunge in rezervor ... sunt prea multi pasi ... partea de sus a recipientului are max 25 ml (cel putin asa are Nigrin si sticlele imi par identice) ... torni in bidon de 2x cate 25 ml dupa care te apuci si torni in rezervor ... sunt mai eficiente decat alea la 5 lei ...

ca remarca ... am cumparat lichid la 3 lei 5 litri de la Succes si, spre surprinderea mea, au disparut 90% din resturile de insecte de pe parbriz ... sigur avea ceva dubios dracia aia in ea (nu as recomanda-o pentru masina personala, insa da roade)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users